Konfrans iştirakçıları Heydər məscidini və “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğunu ziyarət ediblər
23 Sentyabr, 2019
“Türk dünyasının görkəmli ictimai-siyasi xadimi – Əhməd bəy Ağaoğlu” mövzusunda elmi konfransın iştirakçıları Heydər məscidini və “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğunu ziyarət ediblər.
Heydər məscidini ziyarət zamanı qonaqlara məlumat verilib ki, 2014-cü ilin dekabrında açılışı keçirilən dini ibadət müəssisəsi Qafqazın ən böyük məscididir. Milli-mənəvi irsə böyük diqqət və qayğı ilə yanaşan Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin tapşırığı ilə inşa olunan bu yeni məscid 12 min kvadratmetr sahəni əhatə edir. Məscidin fasadı Şirvan-Abşeron memarlıq üslubunda xüsusi daşlarla üzlənib, ornamentlərin zənginliyi fasadda arxitektura harmoniyası yaradıb, həmçinin 95 metr hündürlüyündə 4 minarə inşa olunub. Məscidin daxili xüsusi bəzək elementləri ilə dizayn edilib, günbəzin kənarlarına Quran ayələri həkk olunub. Əlli beş metr ucalığında olan baş günbəz, o cümlədən, hündürlüyü 35 metrə çatan ikinci günbəz məscidə xüsusi gözəllik verir.
Ziyarət zamanı vurğulanıb ki, Prezident İlham Əliyev məscidin tikintisini daim diqqət mərkəzində saxlayıb, burada həyata keçirilən inşaat işlərinin gedişi ilə yaxından maraqlanıb, görülən işlərlə bağlı müvafiq tapşırıqlarını verib, məscidin açılışında ailəsi ilə birlikdə iştirak edib. Açılış mərasimində Şimali Qafqazın müftiləri fəxri qonaq qismində iştirak ediblər.
Qonaqlara, eyni zamanda, məsciddə qılınan Vəhdət namazları barədə də məlumat verilib. Heydər məscidində Vəhdət namazının ənənə halı aldığı, dini dözümsüzlüyün, irqi ayrı-seçkiliyin və islamofobiyanın geniş yayıldığı müasir dövrümüzdə bunun bir nümunə təşkil etdiyi bildirilib.
Daha sonra Qoşa Qala küçəsindən başlayan “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğunu gəzinti zamanı qonaqlara tarixi heykəltəraşlıq binaları, meydan və Qala divarları haqqında məlumat verilib. Qonaqlar Sıratağlı Dini-Memarlıq Kompleksi (“Bazar Meydanı”) ərazisindəki müxtəlif dövrlərə aid bədii daşyonma sənət nümunələrini müşahidə ediblər. Karvansara ilə tanışlıq zamanı bu abidələrin Azərbaycanın Şərq ölkələri ilə zəngin tarixi, iqtisadi-mədəni əlaqələrinin göstəricisi olduğu bildirilib.
Sonda konfrans iştirakçıları tarix-memarlıq nümunəsi olan “Qız Qalası”nın önündə xatirə şəkli çəkdiriblər.

The attendees of the academic conference on Ahmed bey Agaoglu, outstanding public and political figure of the Turkic world, visited Heydar Mosque and Icherisheher State Historical-Architectural Reserve.
During the visit to Heydar Mosque, the attendees were informed that the mosque is the largest one in the Caucasus that was opened in December 2014. The President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, who attaches particular importance to the preservation of national and spiritual heritage, instructed to build the mosque which covers an area of 12,000 square meters. The facade of the mosque is covered with special stones in the Shirvan-Absheron architectural style and the richness of the ornaments creates an architectural harmony in the facade. It also has 95 meters high four minarets. The interior of the mosque was designed with special decorative elements and the dome walls were carved with Quranic ayas. The main dome, which is fifty-five meters high, also the second dome, 35 meters high, give a special beauty to the mosque.
During the visit, it was noted that President Ilham Aliyev has always kept the mosque in the center of attention, has always been interested in the progress of construction work, gave relevant instructions and attended the opening ceremony with his family. Muftis of the North Caucasus attended the opening ceremony as honorary guests.
The attendees were also informed about Wahdat prayers performed in the mosque. Wahdat prayers have become a tradition in the mosque, and this is an example in our modern day where religious intolerance, racial discrimination and Islamophobia have spread.
Later, during the tour of Icherisheher State Historical-Architectural Reserve, starting from Gosha Qala Street, the participants were informed about historical buildings, the square and Qala (fortress) walls. Then the participants observed the stone artworks belonging to various periods in the territory of the Religious-Architectural Complex (Bazar Meydani). During the acquaintance with the Caravansaray, it was stated that these monuments are an indicator of rich historical, economic and cultural relations of Azerbaijan with the Eastern countries.
At the end of the conference, the attendees took photos in front of the Maiden Tower, historical and architectural example.