Konfrans iştirakçıları Heydər məscidini və “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğunu ziyarət ediblər
23 Sentyabr, 2019
“Türk dünyasının görkəmli ictimai-siyasi xadimi – Əhməd bəy Ağaoğlu” mövzusunda elmi konfransın iştirakçıları Heydər məscidini və “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğunu ziyarət ediblər.
Heydər məscidini ziyarət zamanı qonaqlara məlumat verilib ki, 2014-cü ilin dekabrında açılışı keçirilən dini ibadət müəssisəsi Qafqazın ən böyük məscididir. Milli-mənəvi irsə böyük diqqət və qayğı ilə yanaşan Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin tapşırığı ilə inşa olunan bu yeni məscid 12 min kvadratmetr sahəni əhatə edir. Məscidin fasadı Şirvan-Abşeron memarlıq üslubunda xüsusi daşlarla üzlənib, ornamentlərin zənginliyi fasadda arxitektura harmoniyası yaradıb, həmçinin 95 metr hündürlüyündə 4 minarə inşa olunub. Məscidin daxili xüsusi bəzək elementləri ilə dizayn edilib, günbəzin kənarlarına Quran ayələri həkk olunub. Əlli beş metr ucalığında olan baş günbəz, o cümlədən, hündürlüyü 35 metrə çatan ikinci günbəz məscidə xüsusi gözəllik verir.
Ziyarət zamanı vurğulanıb ki, Prezident İlham Əliyev məscidin tikintisini daim diqqət mərkəzində saxlayıb, burada həyata keçirilən inşaat işlərinin gedişi ilə yaxından maraqlanıb, görülən işlərlə bağlı müvafiq tapşırıqlarını verib, məscidin açılışında ailəsi ilə birlikdə iştirak edib. Açılış mərasimində Şimali Qafqazın müftiləri fəxri qonaq qismində iştirak ediblər.
Qonaqlara, eyni zamanda, məsciddə qılınan Vəhdət namazları barədə də məlumat verilib. Heydər məscidində Vəhdət namazının ənənə halı aldığı, dini dözümsüzlüyün, irqi ayrı-seçkiliyin və islamofobiyanın geniş yayıldığı müasir dövrümüzdə bunun bir nümunə təşkil etdiyi bildirilib.
Daha sonra Qoşa Qala küçəsindən başlayan “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğunu gəzinti zamanı qonaqlara tarixi heykəltəraşlıq binaları, meydan və Qala divarları haqqında məlumat verilib. Qonaqlar Sıratağlı Dini-Memarlıq Kompleksi (“Bazar Meydanı”) ərazisindəki müxtəlif dövrlərə aid bədii daşyonma sənət nümunələrini müşahidə ediblər. Karvansara ilə tanışlıq zamanı bu abidələrin Azərbaycanın Şərq ölkələri ilə zəngin tarixi, iqtisadi-mədəni əlaqələrinin göstəricisi olduğu bildirilib.
Sonda konfrans iştirakçıları tarix-memarlıq nümunəsi olan “Qız Qalası”nın önündə xatirə şəkli çəkdiriblər.

Участники научной конференции посетили Мечеть Гейдара и Государственный историко-архитектурный заповедник «Ичери Шехер»
23 Сентябрь, 2019
Участники научной конференции ««Выдающийся общественно-политический деятель тюркского мира – Ахмед-бек Агаоглу» посетили Мечеть Гейдара и Государственный историко-архитектурный заповедник «Ичери Шехер».
Во время посещения мечети Гейдара гостям была предоставлена информация о том, что место религиозного поклонения, открытие которого состоялось в декабре 2014 года, является самой крупной мечетью на Кавказе. Площадь новой мечети, построенной по распоряжению Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева, проявляющего особое внимание и заботу к национально-нравственному наследию, составляет 12 000 квадратных метров. Фасад мечети облицован специальными камнями в стиле Ширван-Апшеронской архитектуры, богатство орнаментов создает на фасаде архитектурную гармонию. Здесь, также, сооружены 4 минарета высотой 95 метров. Внутри мечети использованы специальные элементы украшения, по краям купола высечены аяты из священного Корана. Основной купол высотой 55 метров, а также, второй купол, достигающий высоты 35 метров, придают мечети особую красоту.
Во время посещения было подчеркнуто, что Президент Ильхам Алиев постоянно держал в центре внимания строительство мечети, непосредственно интересовался ходом выполняемых строительных работ, давал соответствующие поручения в связи с проводимыми работами, принял участие на открытии мечети вместе с семьей. На церемонии открытия муфтии Северного Кавказа приняли участие в качестве почетных гостей.
Гостям, в то же время, была дана информация о намазах-вахдат, совершаемых в мечети. Было отмечено, что намаз-вахдат стал традицией и образцом в современный период, когда широко распространена религиозная нетерпимость, расовая дискриминация и исламофобия.
Далее во время прогулки к Государственному историко-архитектурному заповеднику «Ичери Шехер», начавшейся от улицы Гоша Гала, гостям была предоставлена информация об исторических скульптурных зданиях, площади и Крепостных стенах. Гости понаблюдали за образцами художественной камнеобработки, относящимися к различным периодам, на территории религиозно-архитектурного комплекса Сыратаглы («Рыночная площадь»). Во время ознакомления с караван-сараями было сообщено, что эти памятники являются показателем богатой истории, экономико-культурных связей Азербайджана со странами Востока.
В конце участники конференции сделали памятное фото перед Девичьей башней, являющейся историко-архитектурным образцом.