Aİİ bütün tələbələrini dərsliklərlə təmin edir
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) tələbələri pulsuz dərsliklərlə təmin olunur. Dərsliklər tədris olunan bütün fənləri əhatə edir.
Aİİ-də ali təhsilin müvafiq səviyyəsində ixtisas və ixtisaslaşmalar üzrə təhsil proqramlarına uyğun olaraq tədris planı tərtib edilir. Tədris edilən fənlər üzrə dərsliklər müvafiq sahə mütəxəssisləri tərəfindən hazırlanır, aidiyyəti kafedralarda, fakültə elmi şuralarında müzakirəyə çıxarılır, kənar rəylər alındıqdan sonra, tədris müəssisəsi rəhbərinin imzası ilə qrif əldə etmək məqsədilə nazirliyə təqdim olunur. Təhsil Nazirliyinin Elmi-Metodik Şurası müvafiq bölməsinin müsbət qərarından sonra, ali təhsil müəssisəsinin vəsaiti hesabına çap edilir.
2022-ci ilədək yekunlaşması nəzərdə tutulan dərsliklərin çapına xüsusi diqqətlə yanaşılır. Kitablarda Azərbaycan həqiqətləri, tolerant və multikultural mühit nəzərə alınır. Dərsliklər arasında İslam tarixi, Din sosiologiyası, Din psixologiyası, Din fəlsəfəsi, İslam fəlsəfəsi, İslam əxlaqı, İslam iqtisadiyyatı, Quran təcvidi, Əqaid, Ərəb dili, İngilis dili və digər fənləri əhatə edən kitablar mövcuddur. Bunlardan bir neçəsi pilot layihə olaraq tədris üçün tələbələrə təqdim edilib.
Eyni zamanda, ali təhsil müəssisəsində “İlahiyyat nəşrləri” adı altında layihə həyata keçirilir, buraya Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun müəllimlərinin və bu sahədə çalışan mütəxəssislərin kitablarının, müxtəlif dillərdən tərcümə olunan əsərlərinin nəşri daxildir.
Xatırladaq ki, Aİİ-də dövlətimizin qayğı və təminatı ilə hər cür şərait yaradılıb, tələbələr dövlət hesabına təhsil almaqla yanaşı, ödənişsiz dil kurslarında iştirak edir, dərslik və geyimlə pulsuz təmin olunurlar.

AIT provides students with free textbooks
Azerbaijan Institute of Theology (AIT) provides its students with free textbooks. The textbooks cover all the subjects that are taught at the Institute.
AIT prepares educational plan in accordance with the curriculum of majors. Textbooks on disciplines are prepared by the relevant specialists, they are further discussed at the relevant departments, academic councils, and after reviews, are submitted to the Ministry of Education for the confirmation of the publication right. After the positive decision of the relevant department of the Academic and Methodological Council of the Ministry of Education, they are published by higher education institutions.
The Institute attaches particular attention to the publication of the textbooks which are expected to be finalized by 2022. The books consider the realities of Azerbaijan, the tolerant and multicultural environment. The textbooks include books on Islamic History, sociology of religion, psychology of religion, philosophy of religion, Islamic ethics, Islamic economy, Tajweed, Aqaid, Arabic, English and many other subjects. Some of them have been presented to students as pilot projects.
Apart from this, Azerbaijan Institute of Theology carries out a project named Theological Publications which includes the publication of books by the Institute teachers and specialists working in this field.
It should be noted that with the help of the state support, all the necessary conditions have been created at the Institute. Apart from tuition-free education, students are provided with free language courses, textbooks and uniforms.