İnstitutun yaradılmasında Bakı Dövlət Universitetinin İlahiyyat fakültəsi baza rolunu oynayıb. Fakültə 1992/93-cü tədris ilində Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi, Bakı Dövlət Universiteti və Türkiyə Dəyanət Vəqfi arasında bağlanmış müqavilə əsasında təsis olunmuş və 2017-ci ilə kimi Bakı Dövlət Universitetinin nəzdində fəaliyyət göstərmişdir.
Cəmiyyətdə dinə olan marağı, savadlı mütəxəssislərin yetişdirilməsini və ilahiyyat elminin inkişafını təmin etmək üçün müstəqil ali təhsil müəssisəsinin yaradılmasına ehtiyac var idi. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2018-ci il 9 fevral tarixli 3654 nömrəli “Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun yaradılması haqqında” Sərəncamına əsasən, Azərbaycan Respublikası Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin tabeliyində Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu yaradıldı.
2018/2019-cu tədris ilində müvafiq Sərəncamla Bakı Dövlət Universitetinin İlahiyyat fakültəsinin ləğv edilməsi və Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun strukturuna daxil edilməsi məsələlərinin icrası Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi tərəfindən həyata keçirilmişdir.

The Faculty of Theology of Baku State University played a key role in the establishment of Azerbaijan Institute of Theology. It was established by the contract signed between the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan, Baku State University and Turkey Diyanet Foundation in the 1992-1993 academic year and functioned under Baku State University until 2017.
There was a need for the establishment of an independent higher education institution to ensure the interest of people in religion, preparation of high level specialists and development of the field of theology. Azerbaijan Institute of Theology (AIT) was established by President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev's Decree no 3654 dated February 9, 2018, under the State Committee on Religious Associations of the Republic of Azerbaijan.
According to the Decree, the abolition of the Faculty of Theology at Baku State University and its inclusion in the structure of the newly established Azerbaijan Institute of Theology were implemented by the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan in the 2018-2019 academic year.