Rektor Ceyhun Məmmədov: Dini terminlər lüğəti üzərində çalışırıq
Prezident İlham Əliyevin 2018–ci il 9 fevral tarixli Sərəncamına əsasən Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin tabeliyində yaradılmış Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun rektoru, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Ceyhun Məmmədov AZƏRTAC-ın suallarını cavablandırıb. Müsahibəni təqdim edirik:
– Ceyhun müəllim, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu iki ilə yaxındır fəaliyyət göstərir. Bu müddətdə hansı işlər görülüb?
– Ölkəmiz müstəqillik qazandıqdan sonra ulu öndər Heydər Əliyevin apardığı məqsədyönlü və uzaqgörən siyasət nəticəsində dövlət-din münasibətlərində yeni mərhələ başladı. Din sahəsinə xüsusi qayğı göstərildi, yeni ibadət ocaqları inşa və ya bərpa olundu. Ümummilli Liderin layiqli davamçısı Prezident İlham Əliyev bu siyasəti uğurla və böyük uzaqgörənliklə davam etdirir. Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun yaradılması da bu istiqamətdə verilən mühüm qərarlardan biridir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 2018-ci il 9 fevral tarixli Sərəncamı ilə yaradılan institutumuz sizin də qeyd etdiyiniz kimi, artıq iki ilə yaxındır fəaliyyət göstərir. Sərəncamda qeyd olunduğu kimi, institutun yaradılmasında məqsəd Azərbaycan xalqının tarixi ənənələrinə söykənən və dövlət siyasətinin məntiqi nəticəsi olan yüksək dini-mənəvi mühitin qorunub saxlanılmasını və inkişaf etdirilməsini, dini fəaliyyətin təşkili sahəsində yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasını təmin etməkdir.
Keçən müddət ərzində müəllim və tələbə heyəti ilə birlikdə əlimizdən gələni etdik. Yerli və dünya universitetlərinin təcrübələrindən bəhrələnərək, institutumuzun inkişaf strategiyasını hazırladıq. Bir sıra xarici ölkə universitetləri, o cümlədən yerli universitetlərlə əməkdaşlıq əlaqələrini genişləndirdik. Gələcəkdə tələbələrimizin bir sıra proqramlara cəlb olunması istiqamətində də yeniliklərə imza atdıq. Payız semestr imtahanlarının başlanmasına artıq az bir vaxt qalır. Tələbələrimizin yüksək göstəricilərlə imtahanlara daxil olmaları üçün rəhbərlik, müəllim və əməkdaşlar əllərindən gələni etdilər.
Hazırda müəllimlərimiz dərs yükündən əlavə, tələbələrimizlə əlavə qruplarda dərslərlə məşğul olurlar. Kitabxanamız nəinki şənbə günü, tələbələrin istəklərini nəzərə alaraq, hətta bazar günləri də fəaliyyət göstərir. Təbii ki, biz yenə də özümüzdən tam razı qalmırıq. Əlimizdən gələni etməyə çalışırıq ki, ölkəmizə layiqli vətəndaş və din sahəsində öz sözünü deyə biləcək mütəxəssislər yetişsin.
- Siz bir neçə dəfə Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun həm də tədqiqat müəssisəsi kimi fəaliyyət göstərməsi ilə bağlı fikrinizi bildirmisiniz. Müasir günümüzdə “araşdırma” və “tədqiqat” sözlərini ali təhsil müəssisələri missiyasında necə təsəvvür etmək mümkündür?
– Tədqiqat müəssisəsi olmaq üçün bir sıra mühüm addımlar atmağa çalışırıq. İnstitut yarandığı dövrdən etibarən həm də tədqiqat müəssisəsi kimi fəaliyyətinin təmin olunması nəzərdə tutulub.
Nəzərinizə çatdırım ki, müəllimlərimiz ixtisaslarına uyğun olaraq elm sahələrinə aid kitablar yazırlar. Dini terminlər lüğəti üzərində çalışırıq, yaxın vaxtlarda sözügedən vəsait dərc olunacaq. Bununla yanaşı, əlyazma əsərlərin yenidən nəşr olunmasını, sosial və ya tarixi faktlara aid müxtəlif tədqiqatların aparılmasını planlaşdırırıq. Məqsədimiz təhsillə yanaşı, tədqiqat müəssisəsi olaraq fəaliyyətimizi yüksəltmək, ölkənin müxtəlif elm və təhsil, araşdrıma müəssisələrini, qabaqcıl müəllimlərini, həmçinin alimlərini institutumuzla əməkdaşlığa cəlb edərək, tələbələrimizin inkişafına bu yöndə də töhfələrimizi verməkdir.
– Aİİ-də tələbələrin ixtisas seçimi ilə bağlı vəziyyət necədir?
– Cari tədris ilində abituriyentlərə doğru seçim etmələri məqsədilə ölkəmizin müxtəlif rayon və şəhərlərinə səfərlər təşkil etmişik, institutumuz, onun yaranma məqsədləri, ali təhsil müəssisəsində olan ixtisaslar və fakültə, o cümlədən tədris olunan fənlər barədə geniş maarifləndirmə görüşləri keçirmişik. Bu görüşlərdə kafedra müdirləri, dekan, dekan müavini və şöbə müdirləri fəal iştirak ediblər. Elə bu görüşlərin nəticəsi olaraq, İlahiyyat İnstitutuna Azərbaycanın bir sıra rayonlarının ucqar kəndlərindən belə tələbə qəbulu həyata keçirilib. Çalışırıq ki, belə tələbələrimizə tədris prosesində maraq göstərdikləri sahələr üzrə ixtisaslaşmış müəllimlərimizlə birlikdə kömək göstərib, onlara gələcəkdə işləyəcəkləri sahələr üzrə lazımi biliklər verək. Ümid edirəm, bu istiqamətdə də gördüyümüz işlər öz bəhrəsini verəcək.
– Aİİ tələbələrinin xaricdə təcrübə keçmək imkanları barədə nə deyə bilərsiniz?
– Əvvəldən də qeyd etdiyim kimi, xarici universitetlərə işgüzar səfərlərimiz olub və növbəti ildə də yeni ali təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlıq planlaşdırılır. Keçən tədris ilinin həm payız, həm də yaz semestrinin sonu tələbələrimiz qış və yay məktəblərində iştirak etdilər. Bursada təşkil olunan yay məktəbində iştirak etmək tələbələrimiz üçün səmərəli təcrübəyə çevrildi. Belə ki, onlar dini elmlərin müxtəlif sahələrinə aid biliklərə yiyələnmiş müxtəlif ölkələrin universitet tələbələri ilə ünsiyyət yaradaraq, öz xalqının mədəniyyətini bölüşərək, yaxşı təəssüratlarla geri qayıtdılar. Təbii ki, tələbələrimizin xaricdə təcrübə keçmələri üçün onların dil biliklərinə yiyələnmələri vacib şərtdir. Bu istiqamətdə institutumuzda dərslərdən əlavə ingilis dili və ərəbdili kurslar təşkil olunub, gələcəkdə rus dili üzrə də ödənişsiz kursların təşkil olunması nəzərdə tutulub. Tələbələrimizin öz ixtisaslarının peşəkar mütəxəssisi olmalarına çalışırıq.
Qeyd edim ki, əməkdaşlıq əlaqələri yaratdığımız bütün qabaqcıl universitetlərlə tələbə mübadiləsinin həyata keçirilməsini nəzərdə tutmuşuq. Yaxın gələcəkdə gənclərimiz təcrübə üçün xarici ölkə universitetlərinə yollana biləcəklər.
– Ceyhun müəllim, xaricə səfərləriniz olur. Özünüz də qeyd edirsiniz ki, səfərləriniz xarici təcrübəni öyrənmək üçündür. Bu səfərlər sizə nə qazandırır? Hansı yenilikləri öyrənirsiniz?
– Qeyd etdiyiniz kimi, xarici səfərlərimiz çox olur. Elə dekabr ayının əvvəlində institutumuzun prorektor və dekan müavini Türkiyənin bir sıra universitetlərində görüşlər keçirib, elektron təhsillə bağlı təcrübəni öyrənmək üçün təkliflərlə çıxış ediblər. Rektor kimi fəaliyyətə başladıqdan sonra qarşımıza qoyulan əsas məqsədlərdən ən əsası bu idi ki, xarici ölkə universitetlərinin təcrübəsini öyrənək. İlboyu Malayziya, Rusiya və Türkiyə universitetləri ilə əlaqələrin qurulması istiqamətində səfərlərdə oldum. Bu sahədə dünyanın qabaqcıl universitetlərinin təcrübəsindən yararlanaraq ölkəmizdə vahid bir model yaratmaq qarşımızda duran prioritet məsələdir. Sözügedən istiqamətdə gördüyümüz işlərin səmərəliliyini artırmaq üçün bu cür səfərlərin əhəmiyyəti böyükdür. Yeniliklərin öyrənilməsində hər səfər bizə vacib addım oldu.
– Ötən müddət ərzində müxtəlif maarifləndirmə tədbirləri, konfranslar da keçirdiniz. Bu tədbirlərinizin əhəmiyyəti haqqında nə demək istərdiniz...
– Tədrislə yanaşı, qeyd etdiyiniz maarifləndirici tədbirlərin, konfransların keçirilməsi bizim üçün böyük əhəmiyyət kəsb edir. Belə ki, İslam Sivilizasiyası Qafqazda II Beynəlxalq Simpoziumunun keçirilməsi böyük nailiyyət kimi qiymətləndirilə bilər. İkinci dəfə təşkil olunan bu simpoziumun birincisi ulu öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə keçirilmişdi. Daha sonra ölkə rəhbərinin “Nəsimi ili”nin keçirilməsi ilə bağlı Sərəncamına uyğun olaraq “Mənəvi dəyərlər sistemində Nəsimi fenomeni” mövzusunda baş tutan konfrans xüsusi önəmə malikdir.
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü ilə “Nəsimi ili” ilə əlaqədar ölkədə 650 min ağacın əkilməsi aksiyasında tələbələrimiz fəal şəkildə iştirak ediblər.
Əhməd bəy Ağaoğlunun 150 illik yubileyinin qeyd olunması ilə bağlı dövlət başçısının Sərəncamına əsasən Türkiyədə və Azərbaycanda konfransların təşkil olunmasını xüsusi qeyd etmək lazımdır. Bundan başqa, ilboyu Beynəlxalq Ərəb Dili Gününə, Elm Gününə və Ana Dili Gününə həsr olunmuş konfranslar keçirilib, bu konfransların materialları dərc olunub.
Qeyd etmək istərdim ki, tələbələrimizin inkişafı istiqamətində alimlərlə və deputatlarla görüşlər keçirilib, onların fərdi inkişafını təmin etmək məqsədilə bəzi təlimlər təşkil olunub. Düşünürəm ki, belə konfransların, tədbirlərin və görüşlərin keçirilməsi tədris prosesi ilə yanaşı, tələbələrə həm də əyani təcrübə qazanmaqda kömək edir.
– Bu müddət ərzində qəzet, jurnal və digər yeni nəşrləriniz çıxdı. Bu sahədə yenilikləriniz olacaqmı?
– İnstitutun ildə iki dəfə nəşri nəzərdə tutulmuş “Din araşdırmaları” elmi və ildə 4 dəfə nəşri nəzərdə tutulan “İlahiyyat” ictimai fikir jurnallarını, həmçinin aylıq “İlahiyyatçı” qəzetini çap edirik. Aİİ-nin tanıdılması üçün Azərbaycan, ingilis, rus və ərəb dillərində kataloq, buklet və broşürlər nəşr etmişik. İnstitutun “Əsasnamələr, qaydalar, təlimatlar və məlumatlar toplusu”nu hazırlamışıq.
Müəllimlərimiz yeni dərs proqramları və dərsliklər üzərində çalışırlar. Bütün dərsliklərimizin öz mütəxəssislərimiz tərəfindən hazırlanmasını qərara almışıq. Artıq bir neçə dərsliyimiz nəşrə hazırdır. “İlahiyyat nəşrləri” layihəmizə isə müəllimlərimizin və bu sahədə çalışan mütəxəssislərin kitablarının, müxtəlif dillərdən tərcümə olunan əsərlərin nəşri daxildir. Bu il müəllimlərimizin Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasının fars dilində tərcüməsinin, “Din sosiologiyası” kitabının, o cümlədən 15-ə yaxın elmi əsərin nəşrini həyata keçirdik. Bu kitablar cəmiyyət tərəfindən rəğbət qazandı, maraqla qarşılandı. Məqsədimiz ilahiyyat sahəsindəki problemlər barədə beynəlxalq standartlara cavab verən tədqiqatlar aparmaq və onları nəşr etdirməkdir.

Rector Ceyhun Mammadov: We are working on the Dictionary of Religious Terms
Jeyhun Mammadov, Rector of Azerbaijan Institute of Theology established under the subordination of the State Committee on Religious Associations of the Republic of Azerbaijan by President Ilham Aliyev’s Decree dated February 9, 2018 responded to the questions of AZERTAG. We present you the interview:
-Jeyhun muallim, Azerbaijan Institute of Theology has already been functioning for 2 years. What activities have been carried out up to now?
- After our country gained independence, the state-religion relations entered into a new phase as a result of the purposeful policy pursued by National Leader Heydar Aliyev. The state provided religious field with special care as well as built and restored new religious centers. President Ilham Aliev, a worthy follower of the National Leader pursues this policy successfully. The establishment Azerbaijan Institute of Theology is also an important decision in this regard. Established by President Ilham Aliev’s Decree dated February 9, 2018, our Institute has been functioning for nearly two years as you mentioned. As it is mentioned in the Decree, the primary goal of the establishment of the Institute is to prepare religious researchers who will preserve and develop religious and spiritual environment based on the historical traditions of the Azerbaijani people and the logical result of the state policy.
Previously, we have done our best with the help of our teachers and students. We prepared the development strategies for our Institute benefiting from the experience of both local and international universities. We expanded our relations with a number of foreign universities as well as local ones. We have also innovated new methods to involve our students in a number of programs. Fall semester exams are coming up. The Institute administration and teachers made every effort to enable our students to participate in the exams with higher scores. Currently, apart from their main workload, our teachers are involved in extra classes. Our library is open not only on Saturdays, but also on Sundays, considering the requests of students. Of course, we are still not fully satisfied with ourselves. We make every effort to develop worthy citizens and religious specialists in our country
- You have repeatedly expressed your opinion about the function of Azerbaijan Institute of Theology as a research institution. How can we define the words of “research” and “study” in our modern-day higher education institutions?
- We are trying to take several important steps to become a research institution. Since its inception, the Institute also plans its activity as a research institution.
I would like to point out that our teachers write books on the studies they are engaged in. We are working on a Dictionary of Religious Terms, which will be published soon. Apart from this, we plan to republish old manuscripts and conduct various studies based on social or historical facts. Our goal is to enhance our activity as a research institution by involving foremost scholars and instructors from various educational and research institutions to contribute to the development of our students.
- How is the situation with choosing a major at AIT?
- In the current academic year, we have organized visits to different regions of the country; held informative meetings about our institute, its goals and objectives, existing majors, faculty as well as subjects taught at the Institute. Dean, deputy dean and heads of departments participated actively in these meetings. Thanks to these meetings, Azerbaijan Institute of Theology admitted students from the remote regions of Azerbaijan. With the help of our teachers, we try to guide these students in the learning process and provide them with the knowledge they in the future. I hope activities in this direction will be successful.
- What can you say about students’ opportunity for internships abroad?
- As I mentioned earlier, we had trips to foreign universities and we plan to cooperate with new higher education institutions next year. In both the fall and spring semesters of the last academic year, our students attended winter and summer schools. Attending summer school in Bursa was an efficient experience for our students. They returned with good impressions, interacting with university students from different countries who had acquired knowledge in various fields of religious sciences, sharing the culture of their people. Of course, it is essential for our students to acquire language skills for internships abroad. In this direction, apart from the main courses, our Institute offers extra English and Arabic courses, and in the future, the organization of free Russian courses is also expected. We strive for the professional development of our students.
I would also like to note that we plan student exchange with all the leading universities that we have established partnerships with. In the near future our students will be able to practice in foreign universities.
- Jeyhun muallim, you visit foreign universities. You previously mentioned that your visits aim learning foreign experience. What are the outcomes of these visits? What new things do you learn?
- As you mentioned, we have frequent foreign trips. In early December, Vice-Rector and Vice-Dean of our Institute held a number of meetings at several universities in Turkey and made suggestions to study e-learning experience. One of the main objectives we set after starting our career, was to learn the experience of foreign universities. I visited universities of Malaysia, Russia and Turkey throughout the year. Creating a unified model in our country by using the experience of the world’s leading universities in this field is our priority. Such visits are important to improve the efficiency of our work in this area. Each visit was an important step about our study of innovations.
- Previously, you have held various academic events and conferences. What would you like to say about the importance of these events?
- As I mentioned, apart from teaching, the educational events and conferences are of great importance to us. Thus, the 2nd International Symposium on Islamic Civilization in Caucasia can be considered a great achievement. The first symposium was held on the initiative of national leader Heydar Aliyev. In accordance with the presidential decree on the Year of Nasimi, the conference on Phenomenon of Nasimi in the System of Moral Values is of special significance.
Our students participated actively in the project of planting 650,000 trees in the country at the initiative of First Vice President Mehriban Aliyeva implemented in the frame of the Year of Nasimi.
It is worth mentioning the organization of conferences in Turkey and Azerbaijan in accordance with the presidential order on the 150th anniversary of Ahmed bey Agaoglu. Apart from this, conferences devoted to the World Arabic Language Day, Science Day and Mother Language Day were held and materials of these conferences were published.
I would like to note that meetings with various scholars and members of parliament have been held to contribute to the development of our students. I think that holding such conferences, events and meetings can help students gain more experience along with the learning process.
- During this time you have prepared newspapers, journals and other new publications. Are any improvements expected in this field?
- We publish the Journal of Religious Studies biannually, the Journal of Theology four times a year and the newspaper of Theologian monthly. We have published catalogues, booklets and brochures in the Azerbaijani, English, Russian and Arabic languages for the promotion of AIT. We have prepared Statutes, Regulations and Guidelines for the Institute.
Our instructors are working on new curriculum and textbooks. We decided to have all our textbooks prepared by our experts. Several of our textbooks are ready for publication. Our Theological Publications project includes the publication of books by our teachers and their works translated from various languages. This year we have published the translation of the Constitution of the Republic of Azerbaijan into Persian, the book Sociology of Religion as well as 15 scholarly works. These books became the focus of attention in public. We aim to conduct and publish researches on theological issues that meet international standards.