LDU-da "Mənəvi dəyərlərin təbliği" mövzusunda seminar keçirilib
Lənkəran Dövlət Universiteti (LDU) ilə Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) arasında imzalanmış Əməkdaşlıq Protokoluna əsasən, birgə elmi-pedaqoji və tədqiqat işlərinin aparılmasına, tədbirlərin keçirilməsinə start verilib.
LDU-da Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu ilə birgə təşkil edilən “Mənəvi dəyərlərimiz” mövzusunda seminar bu qəbildəndir. Seminarın işində Dini Qurumlarla iş üzrə Dövlət Komitəsinin tərkibində yaradılmış Mənəvi Dəyərlərin Təbliği Fondunun, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun və Lənkəran Dövlət Universitetinin rəsmiləri, professor-müəllim-tələbə heyəti iştirak ediblər.
Lənkəran Dövlət Universitetinin Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Zaur Məmmədov təmsil etdiyi ali təhsil ocağında milli-mənəvi dəyərlərin qorunması, tolerantlıq ənənələrinin təbliği istiqamətində görülən işlərdən, Lənkəranda, bütövlükdə cənub bölgəsində müxtəlif dinləri təmsil edən insanların uzun əsrlər boyu mehriban ailə kimi daim birgə yaşadıqlarından, formalaşan tolerantlıq ənənələrindən söz açıb.
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Aqil Şirinov “Milli kimliyimizin formalaşmasında dinin rolu”, Mənəvi Dəyərlərin Təbliği Fondunun icraçı direktoru, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Mehman İsmayılov “Mənəvi dəyərlərimiz”, İslamşünaslıq kafedrasının müdiri, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Əhməd Niyazov “Azərbaycanda tolerantlıq və multikulturalizm” mövzularında çıxış ediblər. Çıxışlarda Lənkəran bölgəsində böyük elm və irfan alimlərinin, zəngin milli-mənəvi bazanın olduğu iştirakçıların nəzərinə çatdırılıb. LDU-da təhsil alan tələbələrin Mənəvi Dəyərlərin Təbliği Fondunun hər il təşkil etdiyi “Yay məktəbi”ndə iştirakı, hər iki ali təhsil ocağında təhsilalanların birgə qatıldıqları tədbirlərin keçirilməsi müzakirə edilib.

Семинар по просвещению в области духовных ценностей прошел в ЛГУ
В соответствии с Протоколом о сотрудничестве, подписанным между Лянкяранским Государственным Университетом (ЛГУ) и Азербайджанским Институтом Теологии (АИТ), начаты совместные научно-педагогические и исследовательские работы и проведение мероприятий.
Семинар «Наши духовные ценности», организованный ЛГУ совместно с Азербайджанским Институтом Теологии, является частью этой деятельности. В семинаре приняли участие должностные лица из Фонда Просвещения в Области Духовных Ценностей, созданного Государственным Комитетом по Работе с Религиозными Организациями, сотрудники Азербайджанского Института Теологии и Лянкяранского Государственного Университета, профессора и студенты.
Заведующий кафедрой международного сотрудничества Лянкяранского Государственного Университета, кандидат исторических наук Заур Мамедов рассказал о работе вуза в направлении сохранения национально-нравственных ценностей, развития традиций толерантности, о том что представители разных религий в Лянкяране и во всем южном регионе жили вместе как дружная семья на протяжении многих веков, и о сложившихся традициях толерантности.
Доктор философских наук по теологии и проректор кафедры науки и инноваций Азербайджанского Института Теологии, Агил Ширинов выступил с темой «Роль религии в формировании национальной идентичности», доктор философских наук по теологии и исполнительный директор Фонда Просвещения в Области Духовных Ценностей Мехман Исмайлов выступил с темой «Наши духовные ценности», директор кафедры исламоведения, доктор философских наук по теологии, Ахмед Ниязов выступил с докладом «Толерантность и мультикультурализм в Азербайджане». Участники семинара были проинформированы о том, что Лянкяранский регион обладает богатой национально-нравственной базой. Было обсуждено участие студентов ЛГУ в летней школе, ежегодно организованной Фондом Просвещения в Области Духовных Ценностей и проведение мероприятий с участием студентов обоих вузов.