LDU-da "Mənəvi dəyərlərin təbliği" mövzusunda seminar keçirilib
Lənkəran Dövlət Universiteti (LDU) ilə Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) arasında imzalanmış Əməkdaşlıq Protokoluna əsasən, birgə elmi-pedaqoji və tədqiqat işlərinin aparılmasına, tədbirlərin keçirilməsinə start verilib.
LDU-da Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu ilə birgə təşkil edilən “Mənəvi dəyərlərimiz” mövzusunda seminar bu qəbildəndir. Seminarın işində Dini Qurumlarla iş üzrə Dövlət Komitəsinin tərkibində yaradılmış Mənəvi Dəyərlərin Təbliği Fondunun, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun və Lənkəran Dövlət Universitetinin rəsmiləri, professor-müəllim-tələbə heyəti iştirak ediblər.
Lənkəran Dövlət Universitetinin Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Zaur Məmmədov təmsil etdiyi ali təhsil ocağında milli-mənəvi dəyərlərin qorunması, tolerantlıq ənənələrinin təbliği istiqamətində görülən işlərdən, Lənkəranda, bütövlükdə cənub bölgəsində müxtəlif dinləri təmsil edən insanların uzun əsrlər boyu mehriban ailə kimi daim birgə yaşadıqlarından, formalaşan tolerantlıq ənənələrindən söz açıb.
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Aqil Şirinov “Milli kimliyimizin formalaşmasında dinin rolu”, Mənəvi Dəyərlərin Təbliği Fondunun icraçı direktoru, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Mehman İsmayılov “Mənəvi dəyərlərimiz”, İslamşünaslıq kafedrasının müdiri, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Əhməd Niyazov “Azərbaycanda tolerantlıq və multikulturalizm” mövzularında çıxış ediblər. Çıxışlarda Lənkəran bölgəsində böyük elm və irfan alimlərinin, zəngin milli-mənəvi bazanın olduğu iştirakçıların nəzərinə çatdırılıb. LDU-da təhsil alan tələbələrin Mənəvi Dəyərlərin Təbliği Fondunun hər il təşkil etdiyi “Yay məktəbi”ndə iştirakı, hər iki ali təhsil ocağında təhsilalanların birgə qatıldıqları tədbirlərin keçirilməsi müzakirə edilib.

LSU held a seminar on the Promotion of Moral Values
The implementation of joint events and academic-educational cooperation started between Lankaran State University (LSU) and Azerbaijan Institute of Theology (AIT) under the bilateral protocol.
The seminar on Our Moral Values organized by LSU jointly with Azerbaijan Institute of Theology is a part of this activity. The seminar was attended by the officials of the Fund for Propagation of Spiritual Values under the subordination of The State Committee on Religious Associations of the Republic of Azerbaijan, academic staff of Azerbaijan Institute of Theology and staff and students of Lankaran State University.
Zaur Mammadov, Head of the Department of International Cooperation at Lankaran State University, mentioned protection of national and moral values, the implementation of work for the promotion of tolerance, peaceful coexistence of people belonging to different religions and developing tolerance traditions at LSU.
Presentations entitled the Role of Religion in the Development of National Identity by Agil Shirinov, Vice-rector on Science and Innovation; Our Moral Values by Mehman Ismayilov, Executive Director of the Fund for Propogation of Moral Values; Multiculturalism and Tolerance in Azerbaijan by Ahmed Niyazov, Head of the Islamic Studies Department at AIT, were delivered. The presentations mentioned the scientists and scholars of Irfan who lived in Lankaran. Participation of LSU students in the Summer School organized every year by Fund for Propogation of Moral Values and organization of joint events were discussed in the meeting.