“İslam Sivilizasiyası Qafqazda” II Beynəlxalq Simpoziumu keçiriləcək
11-12 iyul 2019-cu il tarixdə Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu, İslam Tarixi, İncəsənəti və Mədəniyyəti Araşdırma Mərkəzi (IRCICA) və AMEA Z.Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə “İslam sivilizasiyası Qafqazda” mövzusunda ikinci beynəlxalq simpozium keçiriləcək.
Simpoziumun keçirilməsində məqsəd Qafqazda İslam sivilizasiyasının yayılması tarixinin elmi şəkildə öyrənilməsi və bu tarixin aktual problemlərinin obyektiv araşdırılmasıdır. Eyni zamanda, ölkəmizin uzunəsrlik tarixi keçmişə malik qarşılıqlı hörmətə əsaslanan milli-mədəni müxtəliflik və etnik-dini dözümlülük mühitinin dünyaya tanıdılmasıdır.
Məlumat üçün bildirək ki, “İslam Sivilizasiyası Qafqazda” I Beynəlxalq Simpozium ulu öndər Heydər Əliyevin 22 fevral 1998-ci il 755 nömrəli Sərəncamına əsasən, 9-11 dekabr 1998-ci il tarixdə keçirilib. Ümummilli lider Heydər Əliyev Simpoziumda geniş məruzə ilə çıxış edərək, tədbirin Qafqazda İslam mədəniyyətinin tədqiq olunmasını yalnız tarixən bölgə xalqlarının elm, incəsənət, memarlıq, iqtisadiyyat və digər sahələrdə İslam sivilizasiyasına verdiyi töhfələrin araşdırılması məqsədilə deyil, həmçinin yüksək ümumbəşəri dəyərləri ilə səciyyələnən Azərbaycan xalqının milli-mənəvi dəyərlərində İslamın rolunun öyrənilməsi və inkişaf etdirilməsi məqsədilə də xüsusi əhəmiyyətini bildirib.
II Beynəlxalq Simpoziumda Türkiyənin “İzmir Katip Çelebi” Universitetinin rektoru, professor Saffet Köse, Rusiyanın Moskva İslam İnstitutunun rektoru, professor Damir Muxetdinov, Bolqar İslam Akademiyasının rektoru Daniyar Abdrəhmanov, Rusiya İslam İnstitutunun rektoru Rafiq Muxametşin, Özbəkistan Beynəlxalq İslam Akademiyasının rektoru, professor Şuhrat Yovkoçev, Rus-Ərəb Tədqiqatları və İnformasiya Fondunun direktoru Məcid Əbdüləziz əl-Turki iştirak edəcəklər. Ümumilikdə, Türkiyə, Rusiya, Gürcüstan, İran, Ukrayna, Qazaxıstan, Özbəkistan, Moldova, ABŞ, Avstraliya, Misir, Səudiyyə Ərəbistanı kimi xarici ölkə universitetlərində Qafqazda islam sivilizasiyası mövzusu üzrə çalışan alim, tədqiqatçı və ekspertlər Simpoziumda məruzələrlə çıxış edəcəklər.
İki gün davam edəcək Beynəlxalq Simpozium açılış mərasimi və panellərlə davam etdiriləcək.
Tədbirdə 100-dən çox məruzəçinin məruzələri 11 paneldə – “İslam mədəniyyətinin Qafqazda dini və ictimai-mədəni həyata təsiri”; “Qafqazda İslam elmlərinin inkişafı”; “Qafqazda İslam memarlığı, incəsənəti və ədəbiyyatı”; “Azərbaycanda tolerantlıq və multikultural ənənələrin möhkəmləndirilməsində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin rolu”; “Qafqazda İslamın yayılması”; “Qafqazda multikulturalizm”; “İslam Sivilizasiyası Qafqazda” araşdırma və təlim sahəsi kimi: metodoloji məsələlər; tarixi mənbələr; sənədlər və artefaktlar; mövzu üzrə akademik əməkdaşlıq”; “Qafqazda din təhsilində məscid, mədrəsə və xanəgahların rolu”; “Çar Rusiyasının Qafqazda İslam siyasəti”; “Qafqaz alimlərinin İslam dünyasında dəqiq, təbiət və humanitar elmlərin inkişafında rolu” mövzularında dinləniləcək.

II International Symposium on Islamic Civilization in Caucasia will be held
The second International Symposium on Islamic Civilization in Caucasia will be held on July 11-12, 2019, jointly by Azerbaijan Institute of Theology, Research Center for Islamic History, Art and Culture (IRCICA) and the Institute of Oriental Studies named after Z.M.Bunyadov of ANAS.
The symposium aims to study the history of the spread of Islamic civilization in the Caucasus from scientific point of view and investigate this relevant historical problem objectively. At the same time, it will contribute to the promotion of the national-cultural diversity and ethnic tolerance traditions of the country in the world.
It should be noted that the first International Symposium on Islamic Civilization in Caucasia was held on December 9-11,1998, by national leader Heydar Aliyev’s Order No. 755 dated February 22, 1998. National Leader Heydar Aliyev delivered a speech at the symposium emphasizing the importance of researching the contributions of the peoples to Islamic civilization in science, art, architecture, economics and other fields as well as the importance of studying and developing the role of Islam in the formation of national and spiritual values of the Azerbaijani people.
The II International symposium will be attended by Professor Saffet Kose, Rector of the Izmir Katip Chalabi University; Damir Muhetdinov, Rector of Moscow Islamic Institute; Daniyar Abdrahmanov, Rector of Bulgarian Islamic Academy; Rafik Muhametshin, Rector of Russian Islamic University; Professor Shuhrat Yovkochev, Rector of International Islamic Academy of Uzbekistan and Dr. Majid Abdulaziz Al-Turki, President of the Center for Media and the Arab-Russian Studies in Moscow. Apart from this, scholars, researchers and experts working on Islamic Civilization in the Caucasus from the universitites of various countries such as Turkey, Russia, Georgia, Iran, Ukraine, Kazakhstan, Uzbekistan, Moldova, USA, Australia, Egypt and Saudi Arabia will participate at the symposium with articles.
More than 100 lectures entitled “The influence of Islamic culture on religious and socio-cultural life in the Caucasus”, “The development of Islamic sciences in the Caucasus”, “Islamic architecture, art and literature in the Caucasus”, “Role of President of the Republic of Azerbaijan in the development of tolerance and multicultural traditions in Azerbaijan”, “The spread of Islam in the Caucasus”, “Multiculturalism in the Caucasus”, “Islamic Civilization in the Caucasus as a research area: methodological issues, historical sources, documents and artefacts, academic cooperation on the subject”, “Role of mosques, madrasas and khanates in religious education in the Caucasus”, “Islamic Policy of Tsarist Russia in the Caucasus”, “Role of Caucasian scientists in the development of exact, natural and human sciences in the Islamic world”.