İlahiyyat İnstitutunun müəllimləri beynəlxalq simpoziumda iştirak ediblər
19-20 iyun 2019-cu il tarixdə Əfqanıstanın Kabil şəhərində Beynəlxalq İmam Əbu Hənifə Simpoziumu keçirilib. Əfqanıstan Respublikası Həcc və Din İşləri Nazirliyinin təşkilatçılıq etdiyi tədbirdə dünyanın on beş ölkəsindən 50-yə yaxın əcnəbi qonaq, ölkə daxilindən isə 3000-dən artıq din alimi, mütəxəssislər iştirak ediblər.
Konfransda Əfqanıstan Prezidenti Məhəmməd Əşrəf Qəni, vitse-prezident Sərvər Daniş, Həcc və Din İşləri naziri Əbdülkərim Münib və digər rəsmilər iştirak ediblər.
Böyük İslam alimi, müsəlman hüquqşünası Əbu Hənifə Nöman ibn Sabitin (699-767) həyat və yaradıcılığına həsr edilmiş simpoziumda Azərbaycan, Rusiya, Qazaxıstan, Özbəkistan, Tacikistan, Pakistan, Hindistan, Malayziya, İraq, Türkiyə, Səudiyyə Ərəbistanı, İran, Misir, Avstraliya və digər ölkələrdən gəlmiş dinşünas mütəxəssislər, din xadimləri panellərdə Əbu Hənifənin İslam hüququndakı yeri haqqında müxtəlif mövzularda məruzələrlə çıxış ediblər.
Simpoziumda ölkəmizi Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru Aqil Şirinov və sözügedən ali təhsil müəssisəsinin müəllimi Elvüsal Məmmədov təmsil ediblər.
İlahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Aqil Şirinov “Azərbaycanlı alimlərin hənəfi hüquq məktəbinin inkişafındakı rolu” mövzusunda çıxış edərək, azərbaycanlı alimlərin müsəlman, xüsusən hənəfi hüququna verdiyi töhfələr haqqında simpozium iştirakçılarını məlumatlandırıb.
Fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Elvüsal Məmmədov “Sünnə mətnlərinə münasibətdə Əbu Hənifənin “məqasid” metodu” adlı məruzəsində Əbu Hənifənin ictihad metodologiyasına, dini mətnlərin reallığa tətbiqində müraciət etdiyi rasional üsullara toxunub.
Aİİ-nin müəllimləri simpozium iştirakçılarına, eyni zamanda, Aİİ-nin yaranma məqsədi, fəaliyyət istiqamətləri barədə də məlumat veriblər. Bildirilib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 9 fevral 2018-ci il tarixli Sərəncamı ilə yaradılan ali təhsil müəssisəsi dövlətin diqqət və qayğısı ilə tam əhatə olunub.
Simpoziumun son günündə Əfqanistan İslam Respublikasının Prezidenti Məhəmməd Əşrəf Qəni öz iqamətgahında simpoziumda iştirak edən xarici qonaqların şərəfinə rəsmi ziyafət verib.

Преподаватели Института Теологии приняли участие на международном симпозиуме
19-20 июня 2019 года в городе Кабул (Афганистан) состоялся Международный Симпозиум Имама Абу Ханифы. В мероприятии, организованном Министерством по делам религии и хаджа Республики Афганистан, приняли участие около 50 иностранных гостей из пятнадцати стран мира и более 3000 религиозных ученых и экспертов со всей страны.
В конференции приняли участие президент Афганистана Мухаммед Ашраф Гани, вице-президент Сарвар Даниш, министр по делам религии и хаджа Абдулкерим Муниб и другие официальные лица.
На симпозиуме, посвященном жизни и творчеству великого исламскиго ученого, мусульманского правоведа Абу Ханифы Нуман ибн Сабита (699-767) на панели выступали специалисты-богословы, религиозные деятели из Азербайджана, России, Казахстана, Узбекистана, Таджикистана, Пакистана, Индии, Малайзии, Ирака, Турции, Саудовской Аравии, Ирана, Египта, Австралии и других стран с докладами на разные темы о месте, занимаемом Абу Ханифой в исламском праве.
На симпозиуме нашу страну представляли проректор по Науке и инновациям Азербайджанского Института Теологии Агил Ширинов и преподаватель указанного высшего учебного заведения Эльвусал Мамедов.
Доктор философии по теологии Агил Ширинов, выступив с речью на тему «Роль азербайджанских ученых в развитии ханафитской школы права», проинформировал участников симпозиума о вкладе азербайджанских ученых в мусульманское, и, особенно в ханафитское право.
Доктор философии по философии Эльвусал Мамедов в своем докладе на тему «Метод «магасид» Абу Ханифы в отношении текстов сунны» затронул методологию «иджтихад» Абу Ханифы и рациональные способы, к которым он обратился в применении религиозных текстов в реальности.
Преподаватели АИТ также ознакомили участников симпозиума с целью создания и направлениями деятельности АИТ. Было отмечено, что высшее учебное заведение, созданное по распоряжению Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева от 9 февраля 2018 года, полностью охвачено вниманием и заботой государства.
В последний день симпозиума президент Исламской Республики Афганистан Мухаммед Ашраф Гани устроил официальный обед в своей резиденции в честь иностранных гостей, участвовавших на симпозиуме.