İlahiyyat İnstitutunun müəllimləri beynəlxalq simpoziumda iştirak ediblər
19-20 iyun 2019-cu il tarixdə Əfqanıstanın Kabil şəhərində Beynəlxalq İmam Əbu Hənifə Simpoziumu keçirilib. Əfqanıstan Respublikası Həcc və Din İşləri Nazirliyinin təşkilatçılıq etdiyi tədbirdə dünyanın on beş ölkəsindən 50-yə yaxın əcnəbi qonaq, ölkə daxilindən isə 3000-dən artıq din alimi, mütəxəssislər iştirak ediblər.
Konfransda Əfqanıstan Prezidenti Məhəmməd Əşrəf Qəni, vitse-prezident Sərvər Daniş, Həcc və Din İşləri naziri Əbdülkərim Münib və digər rəsmilər iştirak ediblər.
Böyük İslam alimi, müsəlman hüquqşünası Əbu Hənifə Nöman ibn Sabitin (699-767) həyat və yaradıcılığına həsr edilmiş simpoziumda Azərbaycan, Rusiya, Qazaxıstan, Özbəkistan, Tacikistan, Pakistan, Hindistan, Malayziya, İraq, Türkiyə, Səudiyyə Ərəbistanı, İran, Misir, Avstraliya və digər ölkələrdən gəlmiş dinşünas mütəxəssislər, din xadimləri panellərdə Əbu Hənifənin İslam hüququndakı yeri haqqında müxtəlif mövzularda məruzələrlə çıxış ediblər.
Simpoziumda ölkəmizi Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru Aqil Şirinov və sözügedən ali təhsil müəssisəsinin müəllimi Elvüsal Məmmədov təmsil ediblər.
İlahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Aqil Şirinov “Azərbaycanlı alimlərin hənəfi hüquq məktəbinin inkişafındakı rolu” mövzusunda çıxış edərək, azərbaycanlı alimlərin müsəlman, xüsusən hənəfi hüququna verdiyi töhfələr haqqında simpozium iştirakçılarını məlumatlandırıb.
Fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Elvüsal Məmmədov “Sünnə mətnlərinə münasibətdə Əbu Hənifənin “məqasid” metodu” adlı məruzəsində Əbu Hənifənin ictihad metodologiyasına, dini mətnlərin reallığa tətbiqində müraciət etdiyi rasional üsullara toxunub.
Aİİ-nin müəllimləri simpozium iştirakçılarına, eyni zamanda, Aİİ-nin yaranma məqsədi, fəaliyyət istiqamətləri barədə də məlumat veriblər. Bildirilib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 9 fevral 2018-ci il tarixli Sərəncamı ilə yaradılan ali təhsil müəssisəsi dövlətin diqqət və qayğısı ilə tam əhatə olunub.
Simpoziumun son günündə Əfqanistan İslam Respublikasının Prezidenti Məhəmməd Əşrəf Qəni öz iqamətgahında simpoziumda iştirak edən xarici qonaqların şərəfinə rəsmi ziyafət verib.

AIT instructors attended the international symposium
On June 19-20, 2019, an International Symposium on Imam Abu Hanifa was held in Kabul, Afghanistan. The event was organized by the Ministry of Hajj and Religious Affairs of the Republic of Afghanistan, and was attended by about 50 foreign guests from fifteen countries and more than 3000 religious scholars and experts from across the country.
Mohammad Ashraf Ghani, President of Afghanistan; Muhammad Sarwar Danish, Vice-President of Afghanistan; Abdul Hakim Munib, Minister of Hajj and Religious Affairs and other officials attended the symposium.
The event was dedicated to the life and creative activity of Imam Abu Hanifa al Nu’man (699-767) and religious scholars from different countries such as Azerbaijan, Russia, Kazakhstan, Uzbekistan, Tajikistan, Pakistan, India, Malaysia, Iraq, Turkey, Saudi Arabia, Iran, Egypt and Australia delivered lectures on Abu Hanifa’s place in Islamic fiqh.
Azerbaijan was represented by Agil Shirinov, Vice-Rector for Science and Innovations at Azerbaijan Institute of Theology and Elvusal Mammadov, Instructor of Azerbaijan Institute of Theology at the symposium.
Agil Shirinov, Vice-Rector for Science and Innovations at Azerbaijan Institute of Theology delivered a speech on “The role of Azerbaijani scholars in the development of Hanafi Law School” and informed the attendees about the contribution of Azerbaijani scholars to Islamic, especially the Hanafi law.
In his speech entitled “Maqasid method of Abu Hanifah in relation to the Sunnah texts”, Elvusal Mammadov, PhD in Philosophy, discussed Abu Hanifa’s ijtihad methods and the rational methods that he used in the application of religious texts to reality.
AIT instructors also informed the symposium attendees about the goals and activities of AIT. It was noted that Institute was established by President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev’s decree dated February 9, 2018 and was surrounded by the state care.
On the last day of the symposium, Mohammad Ashraf Ghani, President of the Islamic Republic of Afghanistan arranged an official dinner in honor of the symposium attendees.