İlahiyyat İnstitutunun ilk magistrantlarının dissertasiya işlərinin müdafiəsi keçirilib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) İlahiyyat fakültəsində Dinin psixologiyası və İslamşünaslıq ixtisaslaşmaları üzrə magistrlik dissertasiyalarının müdafisəsi keçirilib.
Magistrlik dissertasiyalarının müdafiəsi üçün İxtisaslaşdırılmış Şuranın sədri BDU Şərqşünaslıq fakültəsinin kafedra müdiri, akademik Vasim Məmmədəliyev çıxış edərək, magistrantlara gələcək fəaliyyətində uğurlar arzulayıb. Alim bundan sonra da gənclərin elmi-tədqiqatlar aparmasını, qazandıqları bilikləri həyatda uğurla reallaşdırmağı, ölkəmiz üçün dəyərli vətəndaş, bacarıqlı mütəxəssis olmağı tövsiyə edib.
Daha sonra elmi-tədqiqat və elmi-pedaqoji təcrübələrini uğurla başa vurmuş II kurs magistrantları “Zigmund Freyd və din”, “Karl Qustav Yunq və dinə baxışı”, “İslamda iradə azadlığı”, “İslamda Allahın varlığının dəlilləri” mövzularında dissertasiya işlərini müdafiə ediblər. Magistrantlar dissertasiya işləri ilə bağlı Şura üzvlərinin suallarını cavablandırıblar.
İnstitutun müəllimləri, dekan və kafedra müdirlərinin iştirak etdiyi müdafiədə müzakirələr aparılıb, opponent rəyləri dinlənilib, Şura üzvləri çıxış edərək, öz sual və tövsiyələrini səsləndiriblər.
Sonda onlara magistr dərəcəsinin verilməsi haqqında qərar qəbul edilib.
Qeyd edək ki, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda doktorantura pilləsinə 2020/2021-ci tədris ili üçün qəbul həyata keçiriləcək.
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) Azərbaycan xalqının tarixi ənənələrinə söykənən və dövlət siyasətinin məntiqi nəticəsi olan yüksək dini-mənəvi mühitin qorunub saxlanılması, inkişafı və dini fəaliyyətin təşkili sahəsində yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasının təmin olunması məqsədilə müasir təhsil standartları və dünya təcrübəsi əsasında təsis edilmiş ali təhsil müəssisəsidir.

Прошла защита диссертаций первых магистрантов Института теологии
Прошла защита магистерских диссертаций по специальностям «Психология религии» и «Исламоведение» факультета теологии Азербайджанского института теологии (АИТ).
Выступивший председатель Специализированного совета по защите магистерских диссертаций, академик Васим Мамедалиев пожелал магистрантам успехов в дальнейшей деятельности. Ученый посоветовал им и в дальнейшем вести научные исследования, успешно реализовывать полученные знания, стать для страны достойным гражданами, талантливыми специалистами.
Далее успешно завершившие научно-исследовательскую и научно-педагогическую практику магистранты II курса защитили диссертации на темы «Зигмунд Фрейд и религия», «Карл Густав Юнг и его взгляд на религию», «Свобода воли в Исламе», «Доказательства существования Всевышнего в Исламе». Магистранты ответили на вопросы членов Совета в связи с диссертациями.
На защите с участием преподавателей, деканов и заведующих кафедр Института были проведены обсуждения, выслушаны отзывы оппонентов. Члены Совета выступили со своими вопросами и советами.
В конце было принято решение о присвоении степени магистра.
Отметим, что в Азербайджанском институте теологии состоится прием в докторантуру на 2020/2021 учебный год.
Азербайджанский институт теологии (АИТ) является высшим учебным заведением, учрежденным на основании современных образовательных стандартов и мирового опыта с целью сохранения, развития высокой религиозно-нравственной среды, опирающейся на исторические традиции азербайджанского народа и являющейся логическим результатом государственной политики, обеспечения подготовки высокоспециализированных кадров в сфере организации религиозного образования.