Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) 2019-2020-ci tədris ilinin bakalavriat və magistratura səviyyələri üzrə yaz semestrinin yay imtahan sessiyası sona çatıb. Beş həftə davam edən sessiya təsdiq edilmiş imtahan cədvəlinə uyğun olaraq, “Microsoft Teams” platforması üzərindən onlayn formatda şifahi formada keçirilib.
Xüsusi karantin rejiminin tələblərini və məsafədən tədrisin reallıqlarını nəzərə alaraq, imtahan sessiyasında tələbələrin bilik və bacarıqlarını göstərmələri üçün lazımi şərait yaradılıb.
Azərbaycan Respublikası ərazisində koronavirus (COVID-19) pandemiyasının yayılmasının qarşısının alınması məqsədilə ölkə ərazisində yerləşən bütün təhsil müəssisələrində tədris, təlim-tərbiyə prosesinin təxirə salındığını nəzərə alaraq, Aİİ-də cari tədris prosesi ilkin olaraq videodərslər formasında, daha sonra isə Təhsil Nazirliyinin tövsiyəsinə uyğun olaraq onlayn şəkildə “Microsoft Teams” platforması üzərindən keçirilib.
Tələbələrin imtahanlarda daha fəal iştirak etmələri üçün Elmi Şuranın qərarına əsasən bir sıra güzəştlər tətbiq olunub. Belə ki, cari ilin yaz semestri üzrə təhsilalanların biliyinin qiymətləndirilməsi zamanı onlayn dərslərdə iştirak edən tələbə və magistrantların dərslərdəki fəallığı nəzərə alınaraq, əldə etdikləri nəticələr əsas götürülüb. Onlayn dərslərdə iştirak etməyən tələbələrin yaz semestri üzrə qiymətləndirilməsi onların yay imtahan sessiyasında topladıqları balların 2-yə vurulması ilə həyata keçirilib.
İmtahan sessiyasının mövcud qaydalara uyğun təşkil edilməsi, sualların tərtibi, tələbələrin biliyinin qiymətləndirilməsində şəffaflığın və obyektivliyin tam təmin olunması, sessiyanın gedişi zamanı imtahanların nəticəsindən yarana biləcək narazılıqların araşdırılması və həll edilməsi məqsədilə ali təhsil müəssisəsində Qərargah və onun nəzdində Apelyasiya Komissiyası yaradılıb.
İmtahan sessiyasının gedişatı dekanlıq, tədris şöbəsi və aidiyyatı kafedralar tərəfindən “Microsoft Teams” platforması üzərindən izlənilib.
Tələbələrin imtahanlarda müvəffəqiyyət göstəricisi 95, keyfiyyət göstəriciləri isə 40 faizdən yüksək olub.
Qeyd edək ki, imtahan sessiyası müddətində əldə etdikləri nəticələrə (ÜOMG-yə) əsasən təhsilalanlara tələbə təqaüdü ilə yanaşı Aİİ-də təsis olunmuş Heydər Əliyev adına təqaüd və Şeyxülislam adına təqaüd veriləcək.

В Азербайджанском Институте Теологии завершилась летняя экзаменационная сессия
В Азербайджанском Институте Теологии (АИТ) завершилась летняя экзаменационная сессия весеннего семестра 2019-2020 учебного года для бакалавриата и магистратуры. Сессия, которая длилась пять недель, прошла в устной форме в онлайн-формате на платформе "Microsoft Teams" в соответствии с утвержденным графиком экзаменов.
Принимая во внимание требования особого карантинного режима и реалии дистанционного обучения, на экзаменационной сессии были созданы необходимые условия для демонстрации знаний и навыков студентов.
Принимая во внимание, что в целях предотвращения распространения коронавирусной болезни (COVID-19) на территории Азербайджанской Республики во всех учебных и учебно-воспитательных учреждениях, расположенных на территории страны, учебный процесс был приостановлен, в АИТ обучение первоначально проходило в формате видеоуроков, а затем по рекомендации Министерства образования через онлайн-платформу "Microsoft Teams".
По решению Ученого совета для более активного участия студентов в экзаменах был применен ряд льгот. Так, в ходе оценки знаний учащихся по весеннему семестру текущего года за основу брались результаты студентов и магистрантов, принимавших участие в онлайн-занятиях, учитывая их активность на уроках. Оценка студентов, не принимавших участие в онлайн-занятиях, по весеннему семестру осуществлялась путем умножения на 2 баллов, набранных ими на летней экзаменационной сессии.
В целях организации экзаменационной сессии в соответствии с действующими правилами, составления вопросов, полного обеспечения прозрачности и объективности оценки знаний студентов, изучения и принятия решений по недовольствам, которые могли возникнуть в ходе проведения сессии, в высшем учебном заведении был создан Штаб и при нем Апелляционная комиссия.
За ходом экзаменационной сессии посредством платформы "Microsoft Teams" наблюдали деканат, отдел образования и соответствующие кафедры.
Показатель успеха студентов на экзаменах составил 95 процентов, а качественный показатель - 40 процентов.
Отметим, что согласно результатам экзаменационной сессии (СБУ, средний балл успеваемости), обучающимся наряду со студенческой стипендией будут предоставлены учрежденная в АИТ стипендия имени Гейдара Алиева и стипендия имени Шейх-уль-ислама.