Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) 2019-2020-ci tədris ilinin bakalavriat və magistratura səviyyələri üzrə yaz semestrinin yay imtahan sessiyası sona çatıb. Beş həftə davam edən sessiya təsdiq edilmiş imtahan cədvəlinə uyğun olaraq, “Microsoft Teams” platforması üzərindən onlayn formatda şifahi formada keçirilib.
Xüsusi karantin rejiminin tələblərini və məsafədən tədrisin reallıqlarını nəzərə alaraq, imtahan sessiyasında tələbələrin bilik və bacarıqlarını göstərmələri üçün lazımi şərait yaradılıb.
Azərbaycan Respublikası ərazisində koronavirus (COVID-19) pandemiyasının yayılmasının qarşısının alınması məqsədilə ölkə ərazisində yerləşən bütün təhsil müəssisələrində tədris, təlim-tərbiyə prosesinin təxirə salındığını nəzərə alaraq, Aİİ-də cari tədris prosesi ilkin olaraq videodərslər formasında, daha sonra isə Təhsil Nazirliyinin tövsiyəsinə uyğun olaraq onlayn şəkildə “Microsoft Teams” platforması üzərindən keçirilib.
Tələbələrin imtahanlarda daha fəal iştirak etmələri üçün Elmi Şuranın qərarına əsasən bir sıra güzəştlər tətbiq olunub. Belə ki, cari ilin yaz semestri üzrə təhsilalanların biliyinin qiymətləndirilməsi zamanı onlayn dərslərdə iştirak edən tələbə və magistrantların dərslərdəki fəallığı nəzərə alınaraq, əldə etdikləri nəticələr əsas götürülüb. Onlayn dərslərdə iştirak etməyən tələbələrin yaz semestri üzrə qiymətləndirilməsi onların yay imtahan sessiyasında topladıqları balların 2-yə vurulması ilə həyata keçirilib.
İmtahan sessiyasının mövcud qaydalara uyğun təşkil edilməsi, sualların tərtibi, tələbələrin biliyinin qiymətləndirilməsində şəffaflığın və obyektivliyin tam təmin olunması, sessiyanın gedişi zamanı imtahanların nəticəsindən yarana biləcək narazılıqların araşdırılması və həll edilməsi məqsədilə ali təhsil müəssisəsində Qərargah və onun nəzdində Apelyasiya Komissiyası yaradılıb.
İmtahan sessiyasının gedişatı dekanlıq, tədris şöbəsi və aidiyyatı kafedralar tərəfindən “Microsoft Teams” platforması üzərindən izlənilib.
Tələbələrin imtahanlarda müvəffəqiyyət göstəricisi 95, keyfiyyət göstəriciləri isə 40 faizdən yüksək olub.
Qeyd edək ki, imtahan sessiyası müddətində əldə etdikləri nəticələrə (ÜOMG-yə) əsasən təhsilalanlara tələbə təqaüdü ilə yanaşı Aİİ-də təsis olunmuş Heydər Əliyev adına təqaüd və Şeyxülislam adına təqaüd veriləcək.

Azerbaijan Institute of Theology (AIT) finalised the summer exam session of the 2019-2020 academic year for bachelor's and master's degree students. The five-week session was held orally online on the Microsoft Teams platform according to the approved exam schedule.
Considering the requirements of the special quarantine regime and the realities of distance learning, the necessary conditions were created for students to demonstrate their knowledge and skills in the examination session.
Due to the postponement of the educational process in all educational institutions to prevent the spread of the coronavirus (COVID-19) pandemic in the territory of the Republic of Azerbaijan, the current educational process at AIT was initially conducted in the form of video lessons and later continued as online classes via Microsoft Teams in accordance with the recommendation of the Ministry of Education.
Several mitigations were applied in accordance with the decision of the Academic Council to encourage students to participate actively in the exams. Thus, students’ results obtained during their studies will be considered for their assessment in the spring semester of the current year. Students who did not attend online classes were assessed for the spring semester by multiplying their scores by 2 in the summer exam session.
Examination Board Headquarters and Appeal Commission was established to organize the exam session in accordance with the existing rules, compile questions, ensure full transparency and objectivity in the assessment of students' knowledge, investigate as well as resolve conflicts that may arise during the session.
The examination session was monitored by the AIT Dean's office, Academic Affairs Department and the relevant departments on the Microsoft Teams platform.
The students' success indicator in the exams was 95 percent, and the quality indicators were more than 40 percent.
It should be noted that along with regular scholarships, students will be awarded the Heydar Aliyev Scholarship and Sheikhulislam Scholarship established at AIT according to the results obtained during their studies (GPA).