Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu İslamşünaslıq kafedrasının “Microsoft Teams” platforması üzərindən iclası keçirilib
11 İyul, 2020
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) İslamşünaslıq kafedrasının “Microsoft Teams” platforması üzərindən iclası keçirilib.
İclasda pandemiya dövründə tədrisin təşkili, keçirilməsi, yay imtahan sessiyasının nəticələri müzakirə olunub. Onlayn təhsilin strateji istiqamət imkanları, tədrisin və kafedra əməkdaşlarının elmi tədqiqat işlərinin vəziyyəti, dərslik və dərs vəsaitlərinin hazırlaması prosesi müzakirə olunub.
İclas zamanı kafedra müəllimləri onlayn tədrisin keyfiyyətinin artırılması istiqamətində öz təcrübələrini bölüşüblər, tədrisin səmərəliliyinə təsir edən müxtəlif amilləri qeyd ediblər. Mövcud vəziyyət davam edərsə, növbəti tədris ili üçün hazırlıq prosesinin aparılması, tələbələrin tədris prosesində maksimum fəallığının təmin edilməsi üçün müxtəlif təkliflər səsləndirilib. Yay mövsümü xüsusi karantin dövrünə təsadüf etdiyindən, tələbələrin asudə vaxtlarının səmərəli keçirilməsi üçün kafedra müəllimlərinin tövsiyələri dinlənilib.
Məlumat üçün bildirək ki, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda 2019-2020-ci tədris ilinin bakalavriat və magistratura səviyyələri üzrə yaz semestrinin yay imtahan sessiyası sona çatıb. Beş həftə davam edən sessiya təsdiq edilmiş imtahan cədvəlinə uyğun olaraq, “Microsoft Teams” platforması üzərindən onlayn formatda şifahi formada keçirilib.

AIT department of Islamic Studies holds its online meeting on Microsoft Teams
Department of Islamic Studies at Azerbaijan Institute of Theology (AIT) held its online meeting via Microsoft Teams platform.
The meeting discussed the organization of education during the pandemic and the results of the summer exam session. It also reviewed the opportunities of the strategic direction of online education, current status of teaching and research work of the department staff, the process of preparation of textbook and teaching aids.
During the meeting, department teachers shared their experiences in the development of online teaching quality and mentioned various factors that affect the effectiveness of teaching. Various proposals were introduced to prepare for the next academic year and to ensure effective involvement of students in the educational process in the case of similar situations. As the summer season coincides with the special quarantine period, teachers discussed their recommendations on the organization of students’ leisure time.
It should be noted that Azerbaijan Institute of Theology finalized the summer exam session of the 2019-2020 academic year for bachelor’s and master’s degree students. The five-week session was held orally online on the Microsoft Teams platform according to the approved exam schedule.