Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu İslamşünaslıq kafedrasının “Microsoft Teams” platforması üzərindən iclası keçirilib
11 İyul, 2020
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) İslamşünaslıq kafedrasının “Microsoft Teams” platforması üzərindən iclası keçirilib.
İclasda pandemiya dövründə tədrisin təşkili, keçirilməsi, yay imtahan sessiyasının nəticələri müzakirə olunub. Onlayn təhsilin strateji istiqamət imkanları, tədrisin və kafedra əməkdaşlarının elmi tədqiqat işlərinin vəziyyəti, dərslik və dərs vəsaitlərinin hazırlaması prosesi müzakirə olunub.
İclas zamanı kafedra müəllimləri onlayn tədrisin keyfiyyətinin artırılması istiqamətində öz təcrübələrini bölüşüblər, tədrisin səmərəliliyinə təsir edən müxtəlif amilləri qeyd ediblər. Mövcud vəziyyət davam edərsə, növbəti tədris ili üçün hazırlıq prosesinin aparılması, tələbələrin tədris prosesində maksimum fəallığının təmin edilməsi üçün müxtəlif təkliflər səsləndirilib. Yay mövsümü xüsusi karantin dövrünə təsadüf etdiyindən, tələbələrin asudə vaxtlarının səmərəli keçirilməsi üçün kafedra müəllimlərinin tövsiyələri dinlənilib.
Məlumat üçün bildirək ki, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda 2019-2020-ci tədris ilinin bakalavriat və magistratura səviyyələri üzrə yaz semestrinin yay imtahan sessiyası sona çatıb. Beş həftə davam edən sessiya təsdiq edilmiş imtahan cədvəlinə uyğun olaraq, “Microsoft Teams” platforması üzərindən onlayn formatda şifahi formada keçirilib.

Состоялось заседание кафедры исламоведения Азербайджанского института теологии
На платформе "Microsoft Teams" состоялось заседание кафедры исламоведения Азербайджанского института теологии (АИТ).
На заседании обсуждались организация, проведение обучения в период пандемии, а также итоги летней экзаменационной сессии. Были обсуждены возможности стратегического направления онлайн-образования, состояние преподавания и научно-исследовательских работ сотрудников кафедры, процесс подготовки учебников и учебных пособий.
В ходе заседания преподаватели кафедры поделились своим опытом по повышению качества онлайн-обучения, отметили различные факторы, влияющие на эффективность обучения. Были озвучены различные предложения по проведению подготовительного процесса к следующему учебному году и обеспечению максимальной активности студентов в учебном процессе в случае продолжения текущей ситуации. Так как летний сезон пришелся на период особого карантина, были выслушаны рекомендации преподавателей кафедры для организации эффективного досуга студентов.
Для информации отметим, что в Азербайджанском институте теологии завершилась летняя экзаменационная сессия весеннего семестра 2019-2020 учебного года для бакалавриата и магистратуры. Сессия, которая длилась пять недель, прошла в устной форме в онлайн-формате на платформе "Microsoft Teams" в соответствии с утвержденным графиком экзаменов.