Azərbaycan İlahiyyat İnstitutuna qəbul olunan tələbə və onların valideynləri ilə görüş keçirilib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutuna (Aİİ) qəbul olunan tələbə və onların valideynləri ilə görüş keçirilib.
Aİİ rektoru Ceyhun Məmmədov tələbə adını qazanmış abituriyentləri təbrik edərək, onlara qədəm qoyduqları şərəfli və məsuliyyətli yolda uğurlar arzulayıb. Tələbəliyin insan həyatının müqəddəs və şərəfli mərhələlərindən birini təşkil etdiyini söyləyən rektor bu müddətdə gənclərin bilik və bacarıqlarının, dünyagörüşlərinin artırılması, əsl vətənpərvər, savadlı, yüksək intellektual potensiala malik, dövlətimizə və cəmiyyətimizə yararlı şəxsiyyət və kadr olaraq yetişmələrinin vacibliyini vurğulayıb.
C.Məmmədov ümummilli lider Heydər Əliyevin yürütdüyü dövlət-din siyasətini hazırda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin uğurla davam etdirdiyini diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, ölkəmizdə bir çox ibadət ocaqları təmir və ya bərpa olunur, dini təhsil müəssisələri yaradılır. Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun yaradılması da dövlət-din siyasətinə göstərilən diqqət və qayğının bariz nümunəsidir.
Aİİ rektoru bildirib ki, Respublika Prezidenti cənab İlham Əliyevin uzaqgörən siyasəti nəticəsində Azərbaycan təhsili özünün yeni mərhələsini yaşamaqdadır. Gündən-günə inkişaf edən təhsilimizin maddi-texniki bazası gücləndirilir, ixtisaslı kadrların hazırlanmasına dövlət tərəfindən lazımi şərait yaradılır. O, gənc nəslin sağlam ruhda yetişməsinin, dünya standartları ilə ayaqlaşan təhsillə təmin edilməsinin dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biri olduğunu qeyd edib.
Zəngin dünyagörüşə, yüksək mədəniyyətə malik, dərinbilikli, güclü şəxsiyyət və vətənpərvər mütəxəssislərin yetişdirilməsinin İnstitutun əsas vəzifələri olduğunu nəzərə çatdıran C.Məmmədov bu məqsədlərə nail olmaq üçün Aİİ-nin bütün gücünü və potensialını səfərbər edəcəyini, ona göstərilən yüksək inam və etimadı doğrultmağa çalışacağını bildirib. İnstitutun rəhbər və müəllim heyətinin bütün tələbələrə öz övladları kimi yanaşdığını qeyd edən rektor gənclərə dərslərində aktiv və hazırlıqlı olmalarını tövsiyə edib.
C.Məmmədov, həmçinin tədris prosesi, keçiriləcək fənlər haqqında məlumat verərək, İnstituta daxil olmuş tələbələrin İslamla yanaşı, müasir elmlərin metodları əsasında digər dünya dinlərinin inanc, ibadət, əxlaq sistemi və ictimai strukturları, o cümlədən Fəlsəfə, Sosiologiya, Psixologiya, Multikulturalizm kimi digər sosial, humanitar elmləri də öyrənmək imkanına malik olacaqlarını diqqətə çatdırıb. Tələbələrə ingilis, ərəb və fars dillərini yüksək səviyyədə öyrənmək imkanının yaradıldığını, zəngin kitabxana fondundan istifadə edə biləcəklərini vurğulayan rektor, eyni zamanda, Aİİ tələbələrinin pulsuz dərslik və geyimlə təmin olunacaqlarını da nəzərə çatdırıb.

Состоялась встреча со студентами, поступившими в Азербайджанский Институт Теологии, и их родителями
Состоялась встреча со студентами, поступившими в Азербайджанский Институт Теологии (АИТ), и их родителями.
Ректор АИТ Джейхун Мамедов поздравил абитуриентов, ставших студентами, и пожелал им успехов на этом почетном и ответственном пути. Ректор сказал, что студенчество является одним из священных и почетных этапов человеческой жизни и подчеркнул важность повышения знаний, навыков и мировоззрения молодежи, воспитания истинных патриотов, образованных личностей и кадров с высоким интеллектуальным потенциалом, несущих пользу для нашего государства и общества.
Дж. Мамедов отметил, что Президент Азербайджанской Республики господин Ильхам Алиев успешно продолжает государственно-религиозную политику общенационального лидера Гейдара Алиева. Он отметил, что в нашей стране ремонтируются или восстанавливаются многие места поклонения и создаются религиозные учебные заведения. Создание Азербайджанского Института Теологии также является ярким примером внимания и заботы, уделяемой государственной религиозной политике.
Ректор АИТ сказал, что в результате дальновидной политики Президента Республики господина Ильхама Алиева образование в Азербайджане находится на новом этапе. Укрепляется материально-техническая база нашего образования, развивающегося с каждым днем, и государство создает необходимые условия для подготовки квалифицированных кадров. Он отметил, что воспитание молодого поколения в здоровом духе, обеспечение их образованием в соответствии с мировыми стандартами является одним из приоритетных направлений государственной политики.
Дж. Мамедов отметил, что основными целями Института воспитание сильных личностей и патриотичных специалистов с богатым мировоззрением, высокой культурой, и глубокими знаниями и сказал, что АИТ мобилизует все силы и потенциал для достижения этих целей и постарается оправдать проявленное ему высокое доверие. Ректор отметил, что руководство и преподавательский состав Института относится ко всем студентам как к своим детям и призвал студентов быть активными и готовыми к занятиям.
Дж. Мамедов также предоставил информацию об образовательном процессе и предметах, которые будут им преподавать, и сказал, что студенты, поступившие в Институт, наряду с Исламом, будут иметь возможность изучать верования, поклонение, моральные системы и социальные структуры других мировых религий на основании методов современных наук, включая другие социальные и гуманитарные науки, такие как философия, социология, психология, мультикультурализм. Ректор подчеркнул, что студентам предоставлена возможность изучать английский, арабский и персидский языки на высоком уровне и они смогут использовать богатый библиотечный фонд и отметил, что, в то же время, студенты АИТ будут обеспечены бесплатными учебниками и одеждой.