Azərbaycan İlahiyyat İnstitutuna qəbul olunan tələbə və onların valideynləri ilə görüş keçirilib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutuna (Aİİ) qəbul olunan tələbə və onların valideynləri ilə görüş keçirilib.
Aİİ rektoru Ceyhun Məmmədov tələbə adını qazanmış abituriyentləri təbrik edərək, onlara qədəm qoyduqları şərəfli və məsuliyyətli yolda uğurlar arzulayıb. Tələbəliyin insan həyatının müqəddəs və şərəfli mərhələlərindən birini təşkil etdiyini söyləyən rektor bu müddətdə gənclərin bilik və bacarıqlarının, dünyagörüşlərinin artırılması, əsl vətənpərvər, savadlı, yüksək intellektual potensiala malik, dövlətimizə və cəmiyyətimizə yararlı şəxsiyyət və kadr olaraq yetişmələrinin vacibliyini vurğulayıb.
C.Məmmədov ümummilli lider Heydər Əliyevin yürütdüyü dövlət-din siyasətini hazırda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin uğurla davam etdirdiyini diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, ölkəmizdə bir çox ibadət ocaqları təmir və ya bərpa olunur, dini təhsil müəssisələri yaradılır. Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun yaradılması da dövlət-din siyasətinə göstərilən diqqət və qayğının bariz nümunəsidir.
Aİİ rektoru bildirib ki, Respublika Prezidenti cənab İlham Əliyevin uzaqgörən siyasəti nəticəsində Azərbaycan təhsili özünün yeni mərhələsini yaşamaqdadır. Gündən-günə inkişaf edən təhsilimizin maddi-texniki bazası gücləndirilir, ixtisaslı kadrların hazırlanmasına dövlət tərəfindən lazımi şərait yaradılır. O, gənc nəslin sağlam ruhda yetişməsinin, dünya standartları ilə ayaqlaşan təhsillə təmin edilməsinin dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biri olduğunu qeyd edib.
Zəngin dünyagörüşə, yüksək mədəniyyətə malik, dərinbilikli, güclü şəxsiyyət və vətənpərvər mütəxəssislərin yetişdirilməsinin İnstitutun əsas vəzifələri olduğunu nəzərə çatdıran C.Məmmədov bu məqsədlərə nail olmaq üçün Aİİ-nin bütün gücünü və potensialını səfərbər edəcəyini, ona göstərilən yüksək inam və etimadı doğrultmağa çalışacağını bildirib. İnstitutun rəhbər və müəllim heyətinin bütün tələbələrə öz övladları kimi yanaşdığını qeyd edən rektor gənclərə dərslərində aktiv və hazırlıqlı olmalarını tövsiyə edib.
C.Məmmədov, həmçinin tədris prosesi, keçiriləcək fənlər haqqında məlumat verərək, İnstituta daxil olmuş tələbələrin İslamla yanaşı, müasir elmlərin metodları əsasında digər dünya dinlərinin inanc, ibadət, əxlaq sistemi və ictimai strukturları, o cümlədən Fəlsəfə, Sosiologiya, Psixologiya, Multikulturalizm kimi digər sosial, humanitar elmləri də öyrənmək imkanına malik olacaqlarını diqqətə çatdırıb. Tələbələrə ingilis, ərəb və fars dillərini yüksək səviyyədə öyrənmək imkanının yaradıldığını, zəngin kitabxana fondundan istifadə edə biləcəklərini vurğulayan rektor, eyni zamanda, Aİİ tələbələrinin pulsuz dərslik və geyimlə təmin olunacaqlarını da nəzərə çatdırıb.

Azerbaijan Institute of Theology organized a meeting with newly admitted students and their parents
Azerbaijan Institute of Theology organized a meeting with newly admitted students and their parents.
AIT rector Jeyhun Mammadov congratulated the applicants who became students and wished them success in this honorable and responsible path. The rector said that being a student is one of the dedicated and honorable stages of human life and stressed the importance of educating young people in this period as patriotic, intelligent, productive specialists for the state and society.
J.Mammadov noted that President Ilham Aliyev is successfully continuing the state-religion policy formed by national leader Heydar Aliyev. He noted that many religious places are being restored in the country and religious educational institutions are being established. The establishment of Azerbaijan Institute of Theology is also a vivid example of the state attention to state-religion policy.
AIT rector noted that Azerbaijani education has stepped into a new stage as a result of the far-sighted policy of President Ilham Aliyev. The material and technical base for education is strengthened and necessary conditions for the training of qualified staff is established. He stressed that priority directions of the state policy include educating young generation in a healthy way and providing them with the education meeting the world standards.
Noting that educating well-mannered, intelligent and patriotic personalities is the main objective of AIT, J.Mammadov said the Institute will mobilize all its power as well as the potential to achieve this goal and strive to justify the confidence reposed in AIT. The Rector said students are treated with parent love and advised students to be active in their classes.
J. Mammadov also informed the participants about the educational process and subjects and noted that along with Islam, students have the opportunity to study social structures, beliefs, worship, moral systems of other world religions based on the methods of modern science as well as the social subjects such as philosophy, sociology, psychology and multiculturalism. Stressing that students will be able to learn English, Arabic and Persian at the highest level and use rich library fund, the Rector said that AIT students will be provided with free uniforms and textbooks.