Aİİ-də İnstitutun fəaliyyəti, tədris hazırlıqları ilə bağlı iclas keçirilib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) ali təhsil müəssisəsinin fəaliyyəti, tədris ilinə hazırlıq və qarşıda duran vəzifələrlə bağlı iclas keçirilib.
İnstitut rəhbərliyinin, müəllim heyətinin, əməkdaşların iştirak etdikləri tədbirdə Aİİ-nin fəaliyyəti ilə bağlı yekun hesabat, ali tədris müəssisəsinin yeni tədris ilinə hazırlığı və gələcək vəzifələri müzakirə olunub.
Aİİ rektoru Ceyhun Məmmədov İnstitutun müəllim və işçi heyətini tədris ilinin başlanması münasibətilə təbrik edib, gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Daha sonra İnstitut rəhbəri ali təhsil müəssisəsinin bu günədək gördüyü işlərdən, həyata keçirdiyi layihələrdən və qarşıda duran vəzifələrdən bəhs edib.
C.Məmmədov bildirib ki, bütün sahələrdə olduğu kimi, ölkəmizdə təhsilə, mədəniyyətə, milli-mənəvi dəyərlərin qorunmasına xüsusi diqqət ayrılır. Əsası ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan dövlət-din siyasətini hazırda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin uğurla davam etdirdiyini, təhsil və elm sahəsinə xüsusi diqqət və qayğı göstərildiyini vurğulayıb. Aİİ-nin məqsəd və vəzifələrindən, hədəflərindən danışan C.Məmmədov zəngin dünyagörüşünə və yüksək mədəniyyətə malik, dərin bilikli, vətənpərvər mütəxəssislərin yetişdirilməsinin İnstitutun əsas vəzifələrindən olduğunu nəzərə çatdırıb. Bildirib ki, potensialımızı ortaya qoyub tələbələrin bilik və bacarıqlarının artırılması, şəxsiyyət kimi formalaşması üçün çalışmalıyıq.
İnstitutun yeni tədris ilinə tam hazır olduğunu bildirən rektor ali təhsil müəssisəsinin binasında təmir işlərinin aparıldığını, tələbə qəbulunun uğurla başa çatdırıldığını, bir sıra dərsliklərin üzərində işlərin yekunlaşdığını, yeni kitabların nəşr edildiyini, yeni qəzet və jurnallarımızın işıq üzü gördüyünü qeyd edib. Yeni müəllimlərin Aİİ-nin əməkdaşları sırasına daxil olduğunu bildirən rektor vurğulayıb ki, məqsədimiz öz sahələrinin peşəkarı olan mütəxəssisləri işə cəlb etməkdir.
Daha sonra Aİİ rektoru İnstitutun qarşıda duran vəzifələrindən danışıb. Bildirib ki, mövcud ixtisas üzrə dünya təcrübəsinin öyrənilməsi üçün xarici ölkə universitetləri ilə əlaqələrin qurulması, dərsliklərin, ilahiyyat sahəsində elmi tədqiqatların çap olunmasına səylə çalışmalıyıq. C.Məmmədov məzun bazasının yaradılmasının, Karyera Mərkəzinin təşkilinin başa çatdırılmasının zəruriliyini vurğulayıb.

В АИТ состоялось собрание в связи с деятельностью Института и подготовкой к учебному году
В Азербайджанском Институте Теологии (АИТ) состоялось собрание в связи с деятельностью высшего учебного заведения, подготовкой к учебному году и предстоящими задачами.
В мероприятии, в котором приняли участие руководство, преподавательский состав и сотрудники Института, обсудили итоговый отчет о деятельности АИТ, подготовку высшего учебного заведения к новому учебному году и задачами на будущее.
Ректор АИТ Джейхун Мамедов поздравил преподавателей и сотрудников Института с началом учебного года и пожелал им успехов в их дальнейшей деятельности.
Далее руководитель Института рассказал о работах, проведенных высшим учебным заведением до сегодняшнего дня, реализованных проектах и будущих задачах.
Дж. Мамедов отметил, что, как и во всех сферах, в нашей стране особое внимание уделяется образованию, культуре, защите национальных и нравственных ценностей. Он подчеркнул, что в настоящее время Президент Азербайджанской Республики господин Ильхам Алиев успешно продолжает государственно-религиозную политику, которая была заложена общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, уделяет особое внимание и заботу образованию и науке. Дж. Мамедов рассказал о целях и задачах АИТ и отметил, что основной задачей Института является воспитание высокообразованных специалистов-патриотов с богатым мировоззрением и высокой культурой. Он сказал, что мы должны использовать свой потенциал и стараться над расширением знаний и навыков наших студентов и их формированием как личности.
Отметив, что институт готов к новому учебному году, ректор сказал, что в здании высшего учебного заведения были проведены ремонтные работы, успешно завершен прием студентов, завершена работа над рядом учебников, изданы новые газеты и журналы. Ректор отметил, что в число сотрудников АИТ вошли новые преподаватели и подчеркнул, что их целью является привлечение специалистов, которые являются экспертами в своих областях.
Затем ректор АИТ рассказал о будущих задачах института. Он сказал, что для изучения международного опыта по существующей специальности нам нужно усердно работать, устанавливать контакты с зарубежными университетами, публиковать учебники и научные исследования по теологии. Дж. Мамедов подчеркнул важность создания базы выпускников и завершения создания Центра Карьеры.