Aİİ-nin tələbələri sinaqoqu ziyarət edib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) ikinci kurs tələbələri paytaxtdakı dağ yəhudiləri və gürcü yəhudiləri sinaqoqlarını ziyarət edib.
Bakı Dağ Yəhudiləri Dini İcmasının sədri Milix Yevdayev tələbələrə icmanın və sinaqoqun fəaliyyəti haqqında məlumat verib. İcma lideri qeyd edib ki, hazırda Azərbaycanda dağ yəhudilərinə məxsus 6 sinaqoq fəaliyyət göstərir. Yəhudilərin Azərbaycanda məskunlaşmasının isə 2000 ildən artıq tarixi var.
Milix Yevdayev daha sonra qeyd edib ki, Azərbaycan möhkəm tolerantlıq ənənələri olan ölkədir. Burada müxtəlif dinlərin, etnos və millətlərin, mədəniyyətlərin nümayəndələri əsrlərdir sülh, qarşılıqlı hörmət, dostluq şəraitində yaşayıb və bu ənənə günümüzdə də davam edir. Bütün dinlərin nümayəndələrinə eyni münasibət göstərilir, yəhudi icmasının üzvləri dini ayinlərini və adət-ənənələrini azad şəkildə həyata keçirirlər.
İcma rəhbəri Aİİ tələbələrinin Yəhudiliyin inanc və ibadətləri, tolerantlıq və multikulturalizm kontekstində Azərbaycanda fərqli dinlərə etiqad göstərənlərin birlikdə yaşama təcrübəsi mövzularında suallarını cavablandırıb.
Qeyd edək ki, İlahiyyat İnstitutunun yaradılması haqqında Respublika Prezidentinin Sərəncamında qeyd olunduğu kimi, ali təhsil müəssisəsi qarşısında duran məqsəd Azərbaycan xalqının tarixi ənənələrinə söykənən və dövlət siyasətinin məntiqi nəticəsi olan yüksək dini-mənəvi mühitin qorunub saxlanılmasını və inkişaf etdirilməsini, dini fəaliyyətin təşkili sahəsində yüksək ixtisaslı kadrların hazırlanmasını təmin etməkdir. Bu məqsədlə İnstitut tələbələrin Azərbaycanda mövcud müxtəlif dini ibadət ocaqlarını ziyarətini, burada mövcud şərait, müxtəlif xalqların inanc və ibadət sistemi ilə əyani tanışlığı üçün səfərlər təşkil edir.

Студенты АИТ посетили синагогу
Студенты второго курса Азербайджанского института теологии (АИТ) посетили синагоги горских евреев и грузинских евреев.
Председатель Религиозной общины горских евреев Баку Милих Евдаев дал студентам информацию о деятельности общины и синагога. Лидер общины сообщил, что в настоящее время в Азербайджане действует 6 синагог горских евреев. Евреи проживают в Азербайджане более 2000 лет.
Далее Милих Евдаев отметил, что Азербайджан является страной, обладающей прочными традициями. На протяжении веков представители различных религий, этносов и наций, культур проживают здесь в условиях мира, взаимопонимания и уважения. Эта традиция продолжается по сей день. В Азербайджане к представителям всех религий относятся одинаково, члены еврейской общины свободно проводят религиозные обряды и обычаи.
Руководитель общины ответил на вопросы студентов АИТ на тему опыта сосуществования в Азербайджане приверженцев разных религий в контексте верования и обрядов еврейства, толерантности и мультикультурализма.
Отметим, что как указано в Распоряжении Президента Азербайджанской Республики о создании Азербайджанского института теологии, цели деятельности высшего учебного заведения заключаются в сохранении и развитии высокой религиозно-духовной среды, опирающейся на исторические традиции азербайджанского народа и являющейся логическим результатом государственной политики, обеспечении подготовки высококвалифицированных кадров в сфере религиозной деятельности. В этих целях организовываются визиты студентов АИТ в различные очаги религиозного поклонения для очного ознакомления с текущими условиями, системой верований и убеждений различных народов.