İmtahanlara hazırlıq prosesi müzakirə olunub
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) rəhbər heyətin iştirakı ilə imtahana hazırlıq prosesi ilə əlaqədar iclas keçirilib.
İclasda mövcud şəraitdə cari semestr üzrə tələbələrin biliyinin qiymətləndirilməsi, qış imtahan sessiyasının təşkili və digər məsələlər müzakirə olunub.
Tədbirdə çıxış edən Aİİ-nin rektoru, dosent Aqil Şirinov müzakirə olunacaq mövzulara toxunub. Payız semestrinin qış imtahan sessiyasına hazırlıq barədə məsələlərə aydınlıq gətirilməsini diqqətə çatdırıb.
Aİİ-nin Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektoru Mübariz Camalov çıxış edərək, payız semestri müddətində tədrisin təşkili, tələbələrin qiymətləndirilməsi məsələlərindən bəhs edib. Qış imtahan sessiyasının iki növbə şəklində təşkil olunacağını diqqətə çatdırıb.
İlahiyyat fakültəsinin dekanı Elnurə Əzizova tələbələrin dərsə davamiyyəti məsələsinə toxunub, payız semestrinin qış imtahan sessiyasına hazırlıqların yekunlaşdığını nəzərə çatdırıb.
Aİİ Tədris şöbəsinin müdiri Zərifə Əliyeva payız semestri imtahanlarına hazırlıqla bağlı məlumat verib. İmtahan biletlərinin hazırlanması və yoxlanması, imtahan prosesi ilə bağlı məsələlərin yekunlaşdığını qeyd edib.
Rektor Aqil Şirinov yekun nitqində imtahan sessiyasının mövcud qaydalara uyğun təşkil edilməsi, sualların tərtibi, tələbələrin biliyinin qiymətləndirilməsində şəffaflığın və obyektivliyin tam təmin olunmasının vacibliyini vurğulayıb.
Qeyd edək ki, imtahanların keçirilməsi zamanı “Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyi” publik hüquqi şəxs tərəfindən hazırlanmış “İmtahanlar zamanı koronavirus infeksiyasının (COVID-19) profilaktikasına dair metodiki göstərişlər”ə riayət edilməlidir. Həmçinin, Nazirlər Kabinetinin 2020-ci il 10 sentyabr tarixli 332 nömrəli qərarı ilə təsdiq edilmiş “Xüsusi karantin rejimi dövründə Azərbaycan Respublikasında fəaliyyət göstərən təhsil müəssisələrində tədris və təlim-tərbiyə prosesinin təşkilinin müvəqqəti Qaydaları”na əməl edilməlidir.

Обсужден процесс подготовки к экзаменам
При участии руководящего состава Азербайджанского института теологии (АИТ) состоялось заседание в связи с подготовкой к экзаменам.
В рамках заседания были обсуждены такие вопросы, как оценка знаний студентов за текущий семестр, организация зимней экзаменационной сессии и др.
Выступивший на заседании ректор АИТ, доцент Агиль Ширинов затронул темы, подлежащие обсуждению. Он довел до внимания внесение ясности в вопросы подготовки к зимней экзаменационной сессии осеннего семестра.
Проректор АИТ по организации обучения и образовательным технологиям Мубариз Джамалов рассказал об организации дистанционного обучения, оценке студентов в период осеннего семестра. М.Джамалов сообщил, что зимняя экзаменационная сессия будет проведена в 2 смены.
Декан факультета теологии Эльнура Азизова затронула вопрос успеваемости студентов и отметила завершение подготовки к зимней экзаменационной сессии осеннего семестра.
Заведующая Учебным отделом института Зарифа Алиева дала информацию о подготовке к экзаменам осеннего семестра. Она отметила, что экзаменационные билеты подготовлены и проверены, а вопросы, связанные с проведением экзаменов, полностью решены.
В конце ректор Агиль Ширинов подчеркнул важность организации экзаменационной сессии в соответствии с текущими правилами, надлежащего обеспечения прозрачности и объективности при составлении вопросов и оценке знаний студентов.
Отметим, что при проведении экзаменов должны соблюдаться Методические указания по профилактике коронавирусной инфекции (COVID-19) в ходе экзаменов, подготовленные Публичным юридическим лицом «Объединение по управлению медицинскими территориальными подразделениями Азербайджана». Также, необходимо соблюдение «Временных правил организации учебного и учебно-воспитательного процесса в образовательных учреждениях, функционирующих в Азербайджанской Республике, в период особого карантинного режима», утвержденных Постановлением Кабинета министров от 10 сентября 2020 года № 332.