İmtahanlara hazırlıq prosesi müzakirə olunub
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) rəhbər heyətin iştirakı ilə imtahana hazırlıq prosesi ilə əlaqədar iclas keçirilib.
İclasda mövcud şəraitdə cari semestr üzrə tələbələrin biliyinin qiymətləndirilməsi, qış imtahan sessiyasının təşkili və digər məsələlər müzakirə olunub.
Tədbirdə çıxış edən Aİİ-nin rektoru, dosent Aqil Şirinov müzakirə olunacaq mövzulara toxunub. Payız semestrinin qış imtahan sessiyasına hazırlıq barədə məsələlərə aydınlıq gətirilməsini diqqətə çatdırıb.
Aİİ-nin Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektoru Mübariz Camalov çıxış edərək, payız semestri müddətində tədrisin təşkili, tələbələrin qiymətləndirilməsi məsələlərindən bəhs edib. Qış imtahan sessiyasının iki növbə şəklində təşkil olunacağını diqqətə çatdırıb.
İlahiyyat fakültəsinin dekanı Elnurə Əzizova tələbələrin dərsə davamiyyəti məsələsinə toxunub, payız semestrinin qış imtahan sessiyasına hazırlıqların yekunlaşdığını nəzərə çatdırıb.
Aİİ Tədris şöbəsinin müdiri Zərifə Əliyeva payız semestri imtahanlarına hazırlıqla bağlı məlumat verib. İmtahan biletlərinin hazırlanması və yoxlanması, imtahan prosesi ilə bağlı məsələlərin yekunlaşdığını qeyd edib.
Rektor Aqil Şirinov yekun nitqində imtahan sessiyasının mövcud qaydalara uyğun təşkil edilməsi, sualların tərtibi, tələbələrin biliyinin qiymətləndirilməsində şəffaflığın və obyektivliyin tam təmin olunmasının vacibliyini vurğulayıb.
Qeyd edək ki, imtahanların keçirilməsi zamanı “Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyi” publik hüquqi şəxs tərəfindən hazırlanmış “İmtahanlar zamanı koronavirus infeksiyasının (COVID-19) profilaktikasına dair metodiki göstərişlər”ə riayət edilməlidir. Həmçinin, Nazirlər Kabinetinin 2020-ci il 10 sentyabr tarixli 332 nömrəli qərarı ilə təsdiq edilmiş “Xüsusi karantin rejimi dövründə Azərbaycan Respublikasında fəaliyyət göstərən təhsil müəssisələrində tədris və təlim-tərbiyə prosesinin təşkilinin müvəqqəti Qaydaları”na əməl edilməlidir.

AIT discusses exam process
Azerbaijan Institute of Theology (AIT) held a meeting on the preparation for the exam with the participation of the Institute management.
The discussion included topics such as assessing students’ knowledge for the current semester, organizing the winter exam session and other concerns. AIT rector Agil Shirinov, spoke during the occasion and touched on the subjects to be discussed. He clarified the concerns regarding the winter exam session in the autumn semester.
Mubariz Jamalov, Vice-Rector for Academic Affairs and Learning Technologies, spoke about the organization of education and student assessment during the autumn semester. He mentioned that the winter exam period would be divided into two shifts.
Elnura Azizova, Dean of the Faculty of Theology, addressed the problem of student attendance, adding that the preparations for the autumn semester's winter exam session had been finished.
Zarifa Aliyeva, Head of the AIT Academic Affairs Department, provided an update on the preparations for the autumn semester exams. She noted that the problems concerning the preparation and verification of exam cards as well as the examination process, had been completed.
Rector Agil Shirinov underlined the necessity of organizing the exam session in accordance with current norms, assembling questions, and ensuring full openness and objectivity in the assessment of students’ knowledge in his closing remarks.
Guidelines for the prevention of coronavirus infection (COVID-19) during examinations established by the Public Association Medical Territorial Units must be followed during the examinations. The Temporary Rules for the Organization of the Teaching and Learning Process in Educational Institutions Operating in the Republic of Azerbaijan During the Special Quarantine Regime, authorized by the Cabinet of Ministers on September 10, 2020 No. 332, must also be followed.