İslamşünaslıq ixtisasına qəbul olmaq istəyən abituriyentlərin nəzərinə
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu İslamşünaslıq ixtisasına qəbul olmaq üçün müsahibədə iştirak etmək istəyən abituriyentlər 24 iyul saat 23:59-dək (https://eservices.dim.gov.az/qabiliyyet/?frm=egov) Dini Psixoloji Komissiya (DPK) üzrə qeydiyyatdan keçə bilərlər.
Abituriyentlər buraxılış vərəqələrini 25-27 iyul tarixlərində çap edə biləcəklər. İslamşünaslıq ixtisası üzrə DPK Bakıda fəaliyyət göstərəcək. Müsahibələr DPK tərəfindən aparılacaq.
Müsahibədə III ixtisas qrupunu seçmiş və müsabiqə şərtlərinə əsasən ümumi balı 150, o cümlədən qəbul imtahanının II mərhələsi üzrə minimum 50 bal toplamış abituriyentlər iştirak edə bilərlər. Müsahibədən məqbul qiymət almış abituriyentlər ixtisas seçimi zamanı elektron ərizələrində islamşünaslıq ixtisasını qeyd edə biləcəklər. Müsahibədə abituriyentin dünyagörüşü və dini bilikləri, dini baxışlar və dünyəvilik anlayışı, psixoloji parametrlərinin İslamşünaslıq ixtisasına uyğunluğu, tolerantlıq və multikulturalizm təsəvvürləri, ənənəvi dəyərlərə sadiqlikləri, vəhdət anlayışına münasibətləri, dinin mənbələrinə münasibətləri, dini maariflənmə təlabatları, iman və dindarlığa münasibətləri, ibadət həyatları yoxlanılır.
Müsahibədən uğurla keçən abituriyentlər ixtisas seçimi zamanı digər ixtisaslarla yanaşı, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun İslamşü¬nas¬lıq ixtisasını da seçə bilərlər.
DPK-nın tərkibinə ilahiyyat sahəsi üzrə mütəxəssislər, ekspertlər və DİM-in əməkdaşları daxil edilirlər.
III ixtisas qrupunun İslamşünaslıq ixtisası üzrə müsabiqə abituriyentin qəbul imtahanında (iki mərhələnin nəticəsində) topladığı ümumi bal əsasında aparılır.
Dövlət İmtahan Mərkəzi tərəfindən bildirilib ki, hazırda III ixtisas qrupu üzrə ümumi və qəbul imtahanının ikinci mərhələsinin 1 ci cəhdinin nəticələrinə görə müsabiqə şərtlərini ödəyənlər qeydiyyatdan keçə bilərlər, digər abituriyentlər həm ümumi, həm də 2-ci cəhddə müsabiqə şərtlərini ödədikləri halda ərizə təqdim edə biləcəklər (imtahan nəticələri yaxın 2 gün ərzində elan olunacaq).

Вниманию абитуриентов, желающих поступить на специальность «Исламоведение»
Для участия в собеседовании абитуриенты, желающие поступить на специальность «Исламоведение», с 24 июля до 23:59 должны перейти по ссылке https://eservices.dim.gov.az/qabiliyyet/?frm=egov и пройти регистрацию по Религиозно-психологической комиссии (РПК).
Абитуриенты смогут распечатать листы пропуска 25-27 июля. РПК по специальности «Исламоведение» будет функционировать в городе Баку. Собеседования будут проведены РПК.
В собеседовании смогут принять участие абитуриенты, выбравшие III группу специальностей и общий балл которых составляет 150, а по II этапу вступительного экзамена не менее 50 в соответствии с условиями конкурса. Абитуриенты, получившие «зачет» в результате собеседования, при выборе специальности смогут указать в электронной заявке специальность «Исламоведение». В ходе собеседования осуществляется проверка религиозных знаний, мировоззрения, религиозных взглядов, соответствия психологических параметров специальности «Исламоведение», представлений абитуриентов о секуляризме, толерантности и мультикультурализме, их преданности традиционным ценностям, отношения к понятию единства, источникам религии, потребностей в религиозном просвещении, отношения к вере и религиозности, религиозной жизни.
Абитуриенты, успешно прошедшие собеседование, при выборе наряду с другими специальностями смогут выбрать специальность «Исламоведение» Азербайджанского института теологии.
В состав РПК входят специалисты, эксперты в сфере теологии, и сотрудники ГЭЦ.
В конкурсе по специальности «Исламоведение» III группы учитывается общий балл, набранный абитуриентом на вступительном экзамене (в результате обоих этапов).
Как сообщает Государственный экзаменационный центр в настоящее время абитуриенты, отвечающие условиям конкурса по итогам первой попытки второго этапа общего и вступительного экзаменов по III группе специальности могут пройти регистрацию, остальные абитуриенты смогут предоставить заявку при условии соответствия условиям, как общего конкурса, так и второй попытки (результаты экзамена будут объявлены в течение ближайших 2-х дней).