Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda Milli Mətbuat Günü ilə bağlı tədbir keçirilib
Azərbaycan İlahiyat İnstitutunda (Aİİ) 22 iyul – Milli Mətbuat Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Aİİ-nin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru Mirniyaz Mürsəlov tədbir iştirakçılarını salamlayaraq, Milli Mətbuat Günü münasibətilə təbriklərini çatdırıb. Prorektor qeyd edib ki, Həsən bəy Zərdabinin təsis etdiyi “Əkinçi” qəzetinin nəşri bütün Qafqazda əks-səda doğuraraq, xalqımızın milli oyanışında, birliyinin möhkəmləndirilməsində böyük rol oynayıb. M.Mürsəlov mətbuatın dövlət-din münasibətlərinə xüsusi diqqət və həssaslıqla yanaşdığını yüksək qiymətləndirib, media nümayəndələrini bu sahədə həyata keçirilən islahatları ictimaiyyətə çatdırmaqda daha fəal olmağa çağırıb.
Prorektor daha sonra qeyd edib ki, əsası ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan və Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən davam etdirilən uğurlu siyasət nəticəsində, mətbuatımız özünün yeni inkişaf mərhələsinə daxil olub.
M.Mürsəlov bildirib ki, ulu öndər Heydər Əliyev Azərbaycana rəhbərlik etdiyi dövrdə də bütün sahələrə olduğu kimi, yazarlara, mətbuat işçilərinə, qələm əhlinə xüsusi diqqət və qayğı göstərib. Ölkəmiz müstəqillik əldə etdikdən sonra, hər il iyulun 22-si Milli Mətbuat Günü kimi qeyd olunur.
Tədbirdə mətbuat nümayəndələri çıxış edərək, İlahiyyat İnstitutunun fəaliyyəti və mətbuatla əlaqələrinin qurulması barədə fikir mübadiləsi aparıblar.
Sonda ali təhsil müəssisəsinin fəaliyyətini obyektiv işıqlandıran, fəallığı ilə seçilən mətbuat nümayəndələri təltif olunublar.

В Азербайджанском институте теологии состоялось мероприятие по случаю Дня национальной прессы
В Азербайджанском институте теологии (АИТ) состоялось мероприятие по случаю 22 июля - Дня национальной прессы.
Проректор АИТ по науке и инновациям Мирнияз Мурсалов поприветствовал участников мероприятия и поздравил их по случаю Дня национальной прессы. Проректор отметил, что издание газеты «Экинчи», основанной Гасан-беком Зардаби, вызвало широкий резонанс на всем Кавказе, сыграло важную роль в национальном пробуждении, укреплении единства нашего народа. М.Мурсалов высоко оценил особое внимание и чуткость, проявляемую прессой к государственно-религиозным отношениям, призвал представителей СМИ быть более активными в доведении до общественности информации о реформах в этой сфере.
Далее проректор довел до внимания, что в результате успешной политики, основана которой была заложена общенациональным лидером Гейдаром Алиевым и успешно продолжается Президентом Ильхамом Алиевым, наша пресса вступила в новый этап своего развития.
М.Мурсалов сообщил, что в период руководства Азербайджаном великий лидер Гейдар Алиев оказывал особое внимание и проявлял заботу о писателях, сотрудниках прессы, мастерах пера, как и о других сферах. После приобретения страной независимости ежегодно 22 июля отмечается как День национальной прессы.
Выступившие в рамках мероприятия представители прессы провели обмен мнениями по вопросу деятельности АИТ и ее отношениях с прессой.
В конце мероприятия представителям прессы, объективно освещающим деятельности вуза и отличающимся своей активностью, были вручены награды.