“İslam və elm” mövzusunda müzakirələr aparılıb
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) təşkilatçılığı ilə “ZOOM” platforması üzərindən vebinar təşkil olunub. Vebinarda Malayziya Beynəlxalq İslam Universiteti (IIUM) Beynəlxalq İslam Təfəkkürü və Sivilizasiyası İnstitutu (ISTAC) əl-Qəzali Epistemologiya, mədəni tədqiqatlar və təcdid kafedrasının müdiri, professor Osman Bakar “İslam və elm” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Görüşdə Azərbaycan Respublikasının Malayziyada fövqəladə və səlahiyyətli səfiri İrfan Davudov, Aİİ rəhbərliyi, İnstitutun müəllim və əməkdaşları iştirak ediblər.
Aİİ İlahiyyat fakültəsinin dekanı, dosent Elnurə Əzizovanın moderatorluğu ilə baş tutan görüşdə professor Osman Bakar İslam ilə elm arasında münasibətlər, İslam dünyasında elmi fəaliyyətlərin tarixi, İslam düşüncəsində elmin rolu, mədəniyyətlərarası əlaqələr və digər mövzular barədə söhbət açıb.

Проведены обсуждения на тему «Ислам и наука»
Азербайджанский институт теологии (АИТ) организовал вебинар на платформе ZOOM. В рамках вебинара заведующий Кафедрой аль-Газали эпистемологии, культурных исследований и тадждида Международного исламского университета Малайзия (IIUM)- Международного института исламской мысли и цивилизаций (ISTAC), профессор Осман Бакар выступил с докладом на тему «Ислам и наука».
На встрече принял участие чрезвычайный и полномочный посол Азербайджанской Республики в Малайзии Ирфан Давудов, руководство, преподаватели и сотрудники АИТ.
На вебинаре, прошедшем при модераторстве декана факультета теологии АИТ, доцента Эльнуры Азизовой, профессор Осман Бакар рассказал об отношениях между исламом и наукой, истории научной деятельности в исламском мире, роли науки в исламской мысли, межкультурных связях и других темах.