Mektebgushesi.az saytının ali məktəblər arasında keçirdiyi ənənəvi sorğu yekunlaşıb. Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) birinci yerin qalibinə mükafatın təqdimetmə mərasimi təşkil olunub.
Aİİ rektoru Ceyhun Məmmədov tədbir iştirakçılarını salamlayaraq, əsası ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan dövlət-din siyasətini hazırda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin uğurla davam etdirdiyini vurğulayıb.
Rektor daha sonra bildirib ki, İnstitut tədrisin yüksək səviyyəsi üçün, müasir dövrümüzün tələblərinə cavab verən, zəngin dünyagörüşünə, dərin dini və dünyəvi biliklərə, güclü şəxsiyyətə malik mütəxəssislərin yetişdirilməsi məqsədi ilə konfrans, seminar, “dəyirmi masa”, layihə və proqramlar təşkil edir. C.Məmmədov gənc kadrların intellektual səviyyəsinin artırılmasında daha böyük nəticələrin əldə olunması üçün elm və təhsil əlaqələrinin möhkəmləndirilməsi istiqamətində görülən işlərdən danışıb.
İnstitut rəhbəri C.Məmmədov obyektiv sorğuya görə, sayt rəhbərliyinə təşəkkür edib, həmçinin rəhbəri olduğu ali tədris müəssisəsində görülən işlərdən, mövcud tələbə-müəllim, tələbə-rektor münasibətlərindən bəhs edib. Şəffaf müəllim-tələbə münasibətlərinin hökm sürməsi üçün tələb olunan bütün zəruri addımların atıldığını və bundan sonra da bu istiqamətdə işlərin görüləcəyini nəzərə çatdırıb.
Tədbirdə mektebgushesi.az saytının təsisçisi və baş redaktoru Məzahir Məmmədli çıxış edərək, sorğunun məqsədi, keçirilmə mexanizmi və gedişiatı barədə geniş məlumat verib. Qeyd edib ki, 10 gün davam edən və 40 ali tədris müəssisəsi arasında keçirilən “Abituriyent olaraq təhsilin və idarəetmənin keyfiyyətinə görə hansı universiteti seçərdiniz?” nominasiyalı virtual sorğuda, ümumilikdə, 4 420 respondent iştirak edib. Azərbaycan İlahiyyat İnistitutu 1 022 səslə sorğunun qalibi olub. Səsvermə ölkəmizin paytaxt və regionlarında yerləşən bütün ali təhsil müəssisələrini əhatə edib: “Sorğuda, ümumilikdə, 4 420 respondent iştirak edib. Nəticədə, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu 1 022 səslə birinci yeri tutaraq qalib olub. İkinci yerdə 996 səslə Lənkəran Dövlət Universiteti, üçüncü yerdə 505 səslə Bakı Dövlət Universiteti qərarlaşıb. Mübarizə çox gərgin, nəticələrin tez-tez dəyişilməsi şəraitində baş tutub. Nəhayət, qalib müəyyənləşib. Sorğu müddətində bütün normativlərə əməl olunub”.
Təhsil üzrə ekspert, fizika elmləri doktoru, professor Şahlar Əsgərov tədbir iştirakçılarını salamlayaraq, sorğunun əhəmiyyətinə diqqət çəkib, eyni zamanda, İnstitut rəhbərliyini təbrik edib. Professor Ş.Əsgərov təhsilin və idarəetmənin keyfiyyətinə əsasən seçilən ali təhsil müəssisəsinə gələcək fəaliyyətində uğurlar arzulayıb və müvafiq qalib plaketini Aİİ-nin rektoru Ceyhun Məmmədova təqdim edib.
Təhsil üzrə ekspert Nadir İsrafilov Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda ali təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsi istiqamətində görülən işlərdən danışıb. Həyata keçirilən tədbirlərin həqiqətən də bütün təhsil ocaqlarına səs sala biləcək səviyyədə olduğuna diqqət çəkib. Belə sorğuların nəticələrinin gələcəkdə ali təhsil ocaqlarında reytinqinin həm yerli, həm də beynəlxalq səviyyədə səciyyələndirilməsində əhəmiyyətli olacağını bildirib. N.İsrafilov vurğulayıb ki, ictimai rəyə əsaslanma və tənqidi pedaqogikanın inkişafında bu tipli sorğuların sayı artırılmalıdır.

Азербайджанский Институт Теологии стал победителем виртуального опроса
Традиционный опрос сайта mektebgushesi.az завершен. В Азербайджанском Институте Теологии (АИТ) состоялась церемония награждения за первое место.
Ректор АИТ Джейхун Мамедов поприветствовал участников мероприятия и подчеркнул, что государственная религиозная политика, основанная общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, в настоящее время успешно продолжается Президентом Азербайджанской Республики господином Ильхамом Алиевым.
Позже ректор заявил, что для высокого уровня преподавания и с целью воспитания профессионалов, отвечающих требованиям современной эпохи, имеющих богатое мировоззрение, глубокие религиозные и светские знания, сильную личность, Институт организует конференции, семинары, «круглые столы», проекты и программы. Дж. Мамедов рассказал о работе, проделанной по укреплению научно-образовательных связей для достижения более высоких результатов в повышении интеллектуального уровня молодых кадров.
Руководитель института Дж. Мамедов поблагодарил администрацию сайта за объективный опрос, рассказал о работе, проделанной в высшем учебном заведении, а также об отношениях между студентами и преподавателями, студентами и ректором. Также он отметил, что были предприняты все необходимые меры для обеспечения прозрачности отношений между учителями и студентами и в дальнейшем будет проведена работа в этом направлении.
Основатель и главный редактор сайта mektebgushesi.az Мазахир Мамедли в своем выступлении рассказал о цели, механизме проведения и ходе опроса. Он отметил, что в виртуальном опросе «Какой из университетов вы бы выбрали по качеству образования и управления?», который длился 10 дней среди 40 высших учебных заведений, приняли участие 4420 респондентов. Азербайджанский Институт Теологии стал победителем, набрав 1022 голоса. Опрос охватил все высшие учебные заведения, расположенные в столице и регионах нашей страны: «В опросе приняли участие всего 4420 респондентов. В результате, Азербайджанский Институт Теологии с 1022 голосами занял первое место. Второе место занял Ленкоранский Государственный Университет с 996 голосами, а третье - Бакинский Государственный Университет с 505 голосами. Борьба была очень напряженной и результаты часто менялись. Наконец, победитель был определен. Во время опроса все нормативы были соблюдены».
Эксперт по образованию, доктор физико-математических наук, профессор Шахлар Аскеров поприветствовал участников мероприятия, отметил важность опроса и поздравил руководство института. Профессор Ш. Аскеров пожелал успехов в будущей деятельности высшего учебного заведения, избранного в области качества образования и управления, и вручил соответствующую наградную плакетку ректору АИТ Джейхуну Мамедову.
Эксперт по образованию Надир Исрафилов рассказал о работе, проводимой для повышения качества высшего образования в Азербайджанском Институте Теологии. Он отметил, что осуществляемые меры действительно находятся на уровне, который может стать примером для всех учебных заведений. Он сказал, что результаты таких опросов в будущем будут важны в охарактеризовании высших учебных заведений, как на местном, так и на международном уровнях. Н.Исрафилов подчеркнул, что для развития важности общественного мнения и критической педагогики количество таких опросов должно быть увеличено.