Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) bakalavriat və magistratura səviyyələri üzrə payız semestrinin qış imtahan sessiyası başlayıb. Dörd həftə davam edəcək sessiya təsdiq edilmiş imtahan cədvəlinə uyğun olaraq, iki növbə şəklində təşkil olunub. İmtahanlar əyani formada, yazılı, zəruri hallarda isə şifahi formada keçiriləcək.
İmtahan sessiyasının mövcud qaydalara uyğun təşkil edilməsi, sualların tərtibi, tələbələrin biliklərinin qiymətləndirilməsində şəffaflığın və obyektivliyin tam təmin olunması, sessiyanın gedişi zamanı imtahanların nəticəsindən yarana biləcək narazılıqların araşdırılması və həll edilməsi məqsədilə ali təhsil müəssisəsində Qərargah və onun nəzdində Apellyasiya Komissiyası yaradılıb.
Qeyd edək ki, imtahanların keçirilməsi zamanı “Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyi” publik hüquqi şəxs tərəfindən hazırlanmış “İmtahanlar zamanı koronavirus infeksiyasının (COVID-19) profilaktikasına dair metodiki göstərişlər”ə riayət olunur. Həmçinin, Nazirlər Kabinetinin 2020-ci il 10 sentyabr tarixli 332 nömrəli qərarı ilə təsdiq edilmiş “Xüsusi karantin rejimi dövründə Azərbaycan Respublikasında fəaliyyət göstərən təhsil müəssisələrində tədris və təlim-tərbiyə prosesinin təşkilinin müvəqqəti Qaydaları”na əməl edilir.

В Институте Теологии стартовала зимняя экзаменационная сессия
В Азербайджанском Институте Теологии (АИТ) стартовала зимняя экзаменационная сессия осеннего семестра по уровням бакалавриата и магистратуры. Четырёхнедельная сессия проходит в соответствии с подтверждённым графиком экзаменов. Сессия организована в две смены. Экзамены пройдут в очной форме в устном и, в случае необходимости, письменном форматах.
В целях организации экзаменационной сессии в соответствии с действующими правилами, обеспечения прозрачности и объективности при составлении вопросов и оценке знаний студентов, рассмотрения и разрешения жалоб возникающих в связи с результатами экзаменов в ходе сессии, в высшем учебном заведении был создан Штаб, а также Апелляционная комиссия, действующая при Штабе. Следует отметить, что при проведении экзаменов соблюдаются "Методические указания по профилактике коронавирусной инфекции (COVID-19) во время экзаменов", разработанные публичным юридическим лицом "Объединение по управлению медицинскими территориальными подразделениями".
Также необходимо соблюдение "Временных правил по организации учебного и учебно-воспитательного процесса в образовательных учреждениях, функционирующих в Азербайджанской Республике в период особого карантинного режима", утвержденными Постановлением Кабинета министров № 332 от 10 сентября 2020 года.