İlahiyyat İnstitutunda Anım Günü tədbiri
Öncə Vətənimizin ərazi bütövlüyü uğrunda şəhid olanların ruhu birdəqiqəlik ehtiram sükutu ilə yad edilib. Daha sonra Aİİ-nin IV kurs tələbəsi Əmrah Eminov tərəfindən şəhidlərimizin ruhuna Quran tilavəti təqdim edilib.
Aİİ rektoru, dosent Aqil Şirinov Anım Günü tədbirində çıxış edərək, Vətən müharibəsində qəhrəmancasına döyüşmüş, Azərbaycan Bayrağını işğaldan azad olunan torpaqlarımızda dalğalandırmış, ölkəmizin ərazi bütövlüyü yolunda canlarını fəda etmiş əsgər və zabitlərimizi, bütün şəhidlərimizi dərin ehtiramla yad edib.
Azərbaycanın tarixboyu başına gələn müsibətlərdən, bəlalardan şərəflə çıxdığını qeyd edən rektor bu sınaqda da Vətənimizin üzüağ olduğunu, Qarabağı erməni vandallarından geri aldığımızı vurğulayıb: “Vətənimizin igid oğulları ölkə Prezidenti, Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə torpaqlarımızı azad etdilər. Şəhidlərimizin ruhu şaddır, Qarabağ azaddır! Cənab Prezidentin də qeyd etdiyi kimi Azərbaycan öz suverenliyini tam təmin edib. Bu, Dövlətimizin uğurlu və uzaqgörən siyasətinin nəticəsidir”.
Azərbaycan Televiziyası ictimai-siyasi proqramlar studiyası Tarix şöbəsinin rəisi, tarix üzə fəlsəfə doktoru Mahir Qəribov çıxış edərək, “Tarixin izi ilə” layihəsi çərçivəsində hazırlanmış, müəllifi olduğu 27 Sentyabr – Anım Gününə həsr olunmuş film haqqında söhbət açıb. M.Qəribov 44 günlük Vətən müharibəsinin şəhidlik zirvəsinə ucalmış qəhrəmanlarının özlərindən sonra bizə Vətən boyda əmanət qoyub-getdiklərini qeyd edib. O vurğulayıb ki, onlar canlarını Vətən uğrunda fəda edərək, qanları, canları bahasına torpaqlarımızı azad ediblər. Biz də müqəddəs dəyərlərimizə sahib çıxmalıyıq.
Daha sonra 44 günlük Vətən müharibəsi şəhidi, mayor Azər Mikayılovun qardaşı Anar Mikayılov çıxış edib. Anar Mikayılov şəhidin həyat yolundan, hərbi əməliyyatlar zamanı göstərdiyi şücaətlərdən bəhs edib.
Tədbirdə Azərbaycan Televiziyasının “Tarixin izi ilə” layihəsi çərçivəsində hazırlanmış 27 Sentyabr – Anım Gününə həsr olunmuş film nümayiş etdirilib.

Мероприятие по случаю Дня памяти в Институте теологии
В Азербайджанском институте теологии (АИТ) состоялось мероприятие по случаю 27 сентября- Дня памяти.
Сначала память шехидов, отдавших жизни ради территориальной целостности Родины, была почтена минутой молчания. Далее студент IV курса АИТ Амрах Эминов прочитал Коран за упокой души шехидов.
Выступивший на мероприятии, посвященном Дню памяти, ректор АИТ, доцент Агиль Ширинов почтил память солдат, офицеров, всех шехидов, воткнувших флаг Азербайджана на освобожденных от оккупации территориях, пожертвовавших жизнями ради территориальной целостности страны.
Ректор отметил, что на протяжении всей истории Азербайджан славно справлялся с бедами, которые пришлись на его долю, достойно прошел и это испытание и освободил Карабах от рук армянских вандалов. «Героические сыновья Родины освободили земли под руководством Президентам страны, Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева. Души наших шехидов покоятся с миром, Карабах свободен! Как отметил президент, Азербайджан полностью обеспечил свой суверенитет. Это результат успешной и дальновидной политики нашего государства»,- сказал А.Ширинов.
Выступивший начальник Отдела истории студии общественно-политических программ Азербайджанского телевидения, доктор философии по истории Махир Гарибов рассказал о фильме, автором которого он является, снятом в рамках проектах «По следам истории» и посвященном 27 сентября- Дню памяти. Он отметил, что герои-шехиды 44-дневной Отечественной войны, доверили нам после себя Родину. Махир Гарибов довел до внимания, что они освободили земли ценой своей жизни и крови, пожертвовав жизнями ради Родины. Мы также должны охранять наши священные ценности.
Далее выступил брат шехида 44-дневной Отечественной войны, майора Азера Микаилова Анар Микаилов. Анар Микаилов рассказал о жизненном пути, героических поступках шехида в ходе военных операций.
На мероприятии был продемонстрирован фильм, снятый в рамках проектах «По следам истории» Азербайджанского телевидения и посвященный 27 сентября- Дню памяти.