Bilal Ərdoğan İlahiyyat İnstitutunu ziyarət edib
Türkiyə Prezidenti cənab Rəcəb Tayyib Ərdoğanın oğlu Nəcməddin Bilal Ərdoğan Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunu (Aİİ) ziyarət edib. Qonaqla İnstitut kollektivinin görüşü təşkil olunub.
Görüşdə Azərbaycan Respublikasının və Türkiyə Cümhuriyyətinin dövlət himnləri səsləndirilib.
Qarabağ və Çanaqqala şəhidlərinin ruhlarına Dəyanət İşləri Başqanlığı Müshəf Tədqiqləri və Qiraət Şurasının üzvü Fatih Okumuş tərəfindən Quran tilavəti təqdim olunub.
Açılış nitqi ilə çıxış edən Aİİ rektoru, dosent Aqil Şirinov Bilal Ərdoğanı İnstitutda görməkdən məmnun olduğunu bildirib, ali təhsil müəssisəsi haqqında geniş məlumat verib. Türkiyə–Azərbaycan qardaşlığının əbədi olduğunu diqqətə çatdıran A.Şirinov vurğulayıb ki, tarixin bütün dövrlərində bunun şahidi oluruq: “Çanaqqalada azərbaycanlı gənclərin Anadolu gəncləri ilə birlikdə qələbə qazandıqlarını, Nuru Paşanın döyüşçüləri ilə birlikdə 1918-ci ildə Azərbaycanın köməyinə gəldiyini görürük”.
A.Şirinov Azərbaycan tarixinə qızıl hərflərlə yazılan 44 günlük Vətən müharibəsi zamanında da qardaş Türkiyə xalqına və dövlətinə göstərdikləri mənəvi dəstəyə görə dərin minnətdarlığını bildirib. Rektor, həmçinin Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevlə Türkiyə Cümhurbaşqanı cənab Rəcəb Tayyib Ərdoğanın dostluğunun dövlətlərimiz arasındakı əlaqələrin inkişafında əvəzsiz rolundan bəhs edib.
Daha sonra Nəcməddin Bilal Ərdoğan Türkiyənin Azərbaycandakı Səfirliyinin dini işlər üzrə müşaviri İhsan Açık bəyin moderatorluğu ilə tələbələrin suallarını cavablandırıb.
Bilal Ərdoğan vurğulayıb ki, ilahiyyat sahəsində savadlı, bilikli kadrlara hər zaman ehtiyac vardır. İctimai elmlərin və xüsusən də ilahiyyat elminin əhəmiyyətinə diqqət çəkən qonaq qeyd edib ki, müasir dünyanın mənəvi problemlərinin həlli sahəsində səylə çalışacaq ziyalılara, ilahiyyatçılara, mütəfəkkirlərə, cəmiyyətin önündə gedən insanlara ehtiyacımız var. O, XXI əsrdə islami elmlərdə dərin araşdırma aparacaq ziyalıların yetişdirilməsinin zəruri olduğunu vurğulayıb.
Bilal Ərdoğan Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun tələbələrinə gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb. O, bildirib ki, Azərbaycanın uğurlu gələcəyi naminə səylə çalışmalı, savadlı, gənc mütəxəssislər kimi formalaşmalıdırlar.

Билал Эрдоган побывал в Институте теологии
Сын Президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана, президент Всемирной конфедерации этноспорта Неджмеддин Билал Эрдоган побывал в Азербайджанском институте теологии (АИТ). Была организована встреча гостя с коллективом института.
На встрече прозвучали государственные гимны Азербайджанской Республики и Турецкой Республики.
Член Совета исследования и кираата мусхафов Управления по делам религии Фатих Окумуш представил тилават Корана за упокой души шехидов Карабаха и Чанаккала.
В своей вступительной речи ректор АИТ, доцент Агиль Ширинов выразил удовлетворенность прибытием Билала Эрдогана в институт и дал подробную информацию о вузе. А.Ширинов отметил, что турецко-азербайджанское братство вечно, свидетелем чего мы являлись во все периоды истории: «В Чанаккале азербайджанская молодежь завоевала победу вместе с молодежью Анадолу, в 1918 году Нуру Паша вместе со своими бойцами пришел на помощь Азербайджану».
А.Ширинов выразил братскому турецкому народу и государству глубокую благодарность за моральную поддержку, оказанную в ходе 44-дневной Отечественной войны, вписавшейся в историю Азербайджана золотыми буквами. Ректор также рассказал о незаменимой роли дружбы между Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и Президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом в развитии связей между двумя государствами.
Далее Неджмеддин Билал Эрдоган ответил на вопросы студентов при модераторстве советника по делам религии Посольства Турции в Азербайджане Ихсана Ачык бека.
Билал Эрдоган отметил постоянную потребность в образованных, компетентных кадрах в сфере теологии. Гость, коснувшийся важности общественных наук, в частности теологии, сообщил, что мы нуждаемся в теологах, мыслителях, интеллигентных людях, идущих впереди общества, которые будут усиленно стараться для решения нравственных проблем современного мира. Он подчеркнул необходимость воспитания в XXI веке интеллигенции, которая будет проводить глубокие исследования в сфере исламских наук.
Билал Эрдоган пожелал студентам АИТ успехов в дальнейшей деятельности. Он отметил, что они должны усиленно трудиться ради успешного будущего Азербайджана, и стать образованными специалистами.