Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun nümayəndə heyəti Malayziya Beynəlxalq İslam Universitetində
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) rektoru Ceyhun Məmmədovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti 29-30 aprel 2019-cu il tarixdə Malayziyaya səfər çərçivəsində Malayziya Beynəlxalq İslam Universitetini (MBİU) ziyarət edib.
Səfər çərçivəsində MBİU-nun tədris işləri üzrə prorektoru, professor İsarji Sarudin, beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru, professor Nur Fəridə Abdul-Manaf, beynəlxalq əməkdaşlıq və təqaüd proqramları üzrə direktor, professor Davud əl-Hidabi ilə görüşlər keçirilib. Görüşlərdə ali təhsil müəssisələrinin yaranma zərurəti, fəaliyyət istiqamətləri, ikitərəfli əməkdaşlıq əlaqələrinin perspektivləri barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Sonra Aİİ nümayəndə heyəti Universitetin İslam vəhy elmləri və humanitar elmlər fakültəsinin tədris proqramları, tədris və tədqiqat metodları, kitabxana, tələbə yataqxanası, kitab mağazası, idman kompleksi, həmçinin MBİU-nun nəzdində Sultan Hacı Əhməd Şah Məscidi ilə tanış olublar.
Görüşün sonunda ali təhsil müəssisələri arasında Niyyət Protokolu imzalanıb.
Protokol tərəflər arasında təhsil və elm sahəsində uzunmüddətli əməkdaşlıq; tədris prosesində elmi nailiyyətlərin tətbiqi və təcrübə mübadiləsi; akademik, elmi və mədəni əlaqələrin qurulması məqsədi daşıyır. Eyni zamanda, tədris metodikası üzrə elmi məlumatların ötürülməsi; tədris prosesinin təşkili ilə bağlı təcrübənin bölüşülməsi; elmi-tədqiqat proqramları və layihələrinin birgə təşkili; müəllim və tələbə mübadiləsi, elmi və metodiki vəsaitlərin çap olunması və digər məsələlər nəzərdə tutulur.
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu xarici ölkələrin müvafiq ali təhsil muəssisələri ilə əlaqələrinin gücləndirilməsi, ikitərəfli əməkdaşlıq çərçivəsində birgə layihələrin həyata keçirilməsi, elm və təhsil sahəsində beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi, müəllim və tələbə mübadiləsi proqramlarının reallaşdırılması məqsədilə səfərlər təşkil edir.

Делегация Азербайджанского Института Теологии в Международном Исламском Университете Малайзии
Делегация во главе с ректором Азербайджанского Института Теологии Джейхуном Мамедовым посетила Малазийский Международный Исламский Университет 29-30 апреля 2019 года в рамках визита в Малайзию.
В ходе визита были проведены встречи с проректором университета по вопросам образования, профессором Исарджи Сарудиным, проректором по международным отношениям, профессором Нур Фаридой Абдул-Манаф, директором программ международного сотрудничества и стипендий, профессором Давудом аль-Хидаби. Стороны обменялись мнениями о необходимости создания высших учебных заведений, направлениях деятельности и перспективах двустороннего сотрудничества.
Затем делегация ознакомилась с образовательными программами факультета исламского возрождения и гуманитарных наук университета, методиками преподавания и исследований, библиотекой, студенческим общежитием, книжным магазином, спортивным комплексом и мечетью султана Хачи Ахмеда Шаха при университете.
В конце встречи между вузами был подписан протокол о намерениях.
Протокол предусматривает долгосрочное сотрудничество сторон в области образования и науки; внедрение научных достижений в учебный процесс и обмен опытом; академические, научные и культурные связи. В то же время передача научной информации по методике преподавания; обмен опытом по организации учебного процесса; совместная организация научно-исследовательских программ и проектов; обмены преподавателями и студентами, публикация научно-методических материалов.
Азербайджанский Институт Теологии организует поездки для укрепления связей с зарубежными высшими учебными заведениями, реализации совместных проектов в рамках двустороннего сотрудничества, изучения международного опыта в области науки и образования, а также проведения программ обмена преподавателями и студентами.