Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun nümayəndə heyəti Malayziya Beynəlxalq İslam Universitetində
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) rektoru Ceyhun Məmmədovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti 29-30 aprel 2019-cu il tarixdə Malayziyaya səfər çərçivəsində Malayziya Beynəlxalq İslam Universitetini (MBİU) ziyarət edib.
Səfər çərçivəsində MBİU-nun tədris işləri üzrə prorektoru, professor İsarji Sarudin, beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru, professor Nur Fəridə Abdul-Manaf, beynəlxalq əməkdaşlıq və təqaüd proqramları üzrə direktor, professor Davud əl-Hidabi ilə görüşlər keçirilib. Görüşlərdə ali təhsil müəssisələrinin yaranma zərurəti, fəaliyyət istiqamətləri, ikitərəfli əməkdaşlıq əlaqələrinin perspektivləri barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Sonra Aİİ nümayəndə heyəti Universitetin İslam vəhy elmləri və humanitar elmlər fakültəsinin tədris proqramları, tədris və tədqiqat metodları, kitabxana, tələbə yataqxanası, kitab mağazası, idman kompleksi, həmçinin MBİU-nun nəzdində Sultan Hacı Əhməd Şah Məscidi ilə tanış olublar.
Görüşün sonunda ali təhsil müəssisələri arasında Niyyət Protokolu imzalanıb.
Protokol tərəflər arasında təhsil və elm sahəsində uzunmüddətli əməkdaşlıq; tədris prosesində elmi nailiyyətlərin tətbiqi və təcrübə mübadiləsi; akademik, elmi və mədəni əlaqələrin qurulması məqsədi daşıyır. Eyni zamanda, tədris metodikası üzrə elmi məlumatların ötürülməsi; tədris prosesinin təşkili ilə bağlı təcrübənin bölüşülməsi; elmi-tədqiqat proqramları və layihələrinin birgə təşkili; müəllim və tələbə mübadiləsi, elmi və metodiki vəsaitlərin çap olunması və digər məsələlər nəzərdə tutulur.
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu xarici ölkələrin müvafiq ali təhsil muəssisələri ilə əlaqələrinin gücləndirilməsi, ikitərəfli əməkdaşlıq çərçivəsində birgə layihələrin həyata keçirilməsi, elm və təhsil sahəsində beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi, müəllim və tələbə mübadiləsi proqramlarının reallaşdırılması məqsədilə səfərlər təşkil edir.

Representatives of AIT visit the International Islamic University Malaysia
On April 29-30, 2019, representatives of Azerbaijan Institute of Theology (AIT) under the guidance of AIT rector Jeyhun Mammadov visited the International Islamic University Malaysia (IIUM).
The representatives met with Dr. Isarji Hj Sarudin, Deputy Rector (Academic and Industrial Linkages), Dr. Nor Faridah Bt. Abdul Manaf, Deputy Rector (Internationalisation and Global Network) and Professor Dawood Abdulmalek Yahya Al-Hidabi, Director (Kulliyyah of Education) in the frame of the visit. The necessities for the establishment of both institutions, directions of their activity and prospects of bilateral cooperation were discussed at the meeting.
AIT team further familiarized themselves with the academic programs, research methodologies, library, dormitory, book shop and sports facilities of Kulliyyah of Islamic Reveal Knowledge and Human Sciences (KIRKHS), as well as Sultan Haji Ahmad Mosque at IIUM.
At the end of the meeting, a bilateral protocol was signed between two institutions.
The protocol aims long-term academic and educational cooperation, the application of educational achievements and exchange of experiences and establishment of academic and cultural relations. At the same time, sharing information on the organization of teaching process, academic experience, organizing joint academic research programs and projects, exchanging students, publishing academic and methodological materials and other related issues were discussed in the protocol.
Azerbaijan Institute of Theology organizes visits to higher education institutions in different countries in order to strengthen relations, organize joint projects in the frame of bilateral cooperation and carry out the exchange of students and academic staff.