Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) “İlahiyyat” ictimai fikir jurnalı çap olunub. On beş rubrikadan ibarət ictimai fikir jurnalında öz sahəsinin peşəkar mütəxəssisi olan elm adamlarının yazıları, ali təhsil müəssisəsi haqqında müxtəlif xəbərlər dərc olunub.
Jurnalın ilk sayında, rəsmi guşədə Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun yaradılması haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin sərəncamı yer alıb.
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun rektoru Ceyhun Məmmədovun “Milli qurtuluşumuzun banisi” başlıqlı yazısı “Tarix yazanlar” rubrikası altında dərc olunub.
“Azərbaycan gerçəkliyi” rubrikasında V.Qaradağlının “Ana Dilimiz kimliyimizdir”; “Cəmiyyət və din” rubrikasında millət vəkili Fazil Mustafanın “İslamda qadına zorakılıq yoxdur” başlıqlı yazıları verilib.
“İlahiyyat” ictimai fikir jurnalının “Təhsil” rubrikasında “Ali təhsil müəssisələrinin innovativ fəaliyyətinin idarə olunması”; “Cəmiyyət və din” rubrikasında “İslamda insan sağlamlığı”, eləcə də “Nikahın mahiyyəti və erkən nikaha dini baxış” başlıqlı məqalələr əksini tapıb.
“Baxış bucağı” rubrikasında “Qlobal əxlaq düşüncəsi fəlsəfi müstəvidə”, “İmmanuel Kantın fəlsəfəsində dinə baxış”, “Успех не случаен” başlıqlı yazılar dərc olunub.
“Göbəklitəpə: dünyanın ən qədim məbədi”, “Kəlbəcərdə daşlaşan tariximiz”, “Maddi-mədəniyyət abidələrimiz milli sərvətimizdir”, “Ən qədim inam və iman yerimiz” və “Mübarək Əqsa məscidi” başlıqlı məqalələr “Abidələr” rubrikasında yer alıb.
Jurnalın “Araşdırma”, “Ədəbiyyat”, “Tədbirlər”, “Bölgələrə səfərlər”, “Xarici səfərlər”, “Seminarlar”, “Xarici qonaqlar İnstitutumuzda” başlıqlı rubrikalarda müvafiq olaraq, “Tərcümə mətnləri: müqayisəli təhlil”; “Avtobus oğrusu”; “İslam Sivilizasiyası Qafqazda” II Beynəlxalq Simpoziumu”; “Tələbələrimiz bölgələrdə”, “Abituriyentlərlə görüş”; “Rusiya Federasiyasına səfər”; “Müasir alman cəmiyyətində İslama münasibət”; “ABŞ nümayəndə heyətinin üzvləri ilə görüş”; “Xarici ölkələrin səfirləri İnstitutumuzda” başlıqlı məqalələr verilib.
Qeyd edək ki, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun hər ay çap olunan “İlahiyyatçı” qəzetində ali təhsil müəssisəsi ilə əlaqədar xəbərlər və müxtəlif janrlarda məqalələr, ildə iki dəfə nəşr olunan “Din araşdırmaları” jurnalında isə fəlsəfə, mənəviyyat və ilahiyyat elmləri üzrə tədqiqat aparan alimlərin məqalələri yer alır.

Азербайджанский институт теологии издал журнал общественной мысли «Теолог»
Издан журнал общественной мысли «Теолог» Азербайджанского института теологии (АИТ). Журнал общественной мысли, состоящий из пятнадцати рубрик, содержит статьи ученых, являющихся экспертами в своих областях, и различные новости о высшем учебном заведении.
В официальной колонке первого номера журнала напечатан указ Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева о создании Азербайджанского института теологии.
Статья ректора Азербайджанского института теологии Джейхуна Мамедова под заголовком «Основоположник национального освобождения» была напечатана в рубрике «Создатели истории».
В рубрике «Реальность Азербайджана» напечатана В.Гарадаглы под названием «Родной язык - наша личность», а в рубрике «Общество и религия» - статья депутата Фазиля Мустафы: «В исламе нет насилия над женщиной».
В рубрике «Образование» журнала общественной мысли «Теолог» напечатана статья под названием «Управление инновационной деятельностью высших учебных заведений», в рубрике «Общество и религия» - статьи «Здоровье человека в исламе» и «Суть брака и религиозный взгляд на ранние браки».
В рубрике «Угол зрения» напечатаны статьи «Глобальное осознание нравственности в философской плоскости», «Взгляд на религию в философии Иммануила Канта», «Успех не случаен».
В рубрике «Монументы» нашли свое отражение статьи под заголовком: «Гёбекли-Тепе: старейший храм мира», «История, окаменевшая в Кельбаджарах», «Материально-культурные памятники - наше национальное богатство, «Наше самое старое место доверия и верования» и «Благословенная мечеть Аль-Акса».
В рубриках журнала «Исследования», «Литература», «Мероприятия», «Поездки в регионы», «Зарубежные поездки», «Семинары», «Иностранные гости Института» были напечатаны, соответственно, статьи «Тексты переводов: сравнительный анализ», "Автобусный вор", «II Международный симпозиум «Исламская цивилизация на Кавказе», «Наши студенты в регионах», «Встреча с абитуриентами», «Поездка в Российскую Федерацию», «Отношение к исламу в современном немецком обществе», «Встреча с членами делегации США», «Иностранные послы в нашем институте».
Отметим, что в газете «Теолог», ежемесячно публикуемой Азербайджанским институтом теологии, печатаются новости о высшем учебном заведении и статьи в различных жанрах, а в журнале «Религиозные исследования», публикуемом два раза в год, - статьи ученых, исследующих философию, духовность и теологию.