Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda “İstiqlal Savaşında Nəsib bəy Yusifbəyli yolu” mövzusunda elmi konfrans öz işinə başlayıb
03 İyul, 2021
Azərbaycanın görkəmli dövlət və ictimai-siyasi xadimi Nəsib bəy Yusifbəylinin anadan olmasının 140 illiyi münasibətilə Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) və Azərbaycan “Türk Ocağı”nın təşkilatçılığı ilə “İstiqlal savaşında Nəsib bəy Yusifbəyli yolu” mövzusunda elmi konfrans öz işinə başlayıb.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası və Türkiyə Respublikasının Dövlət himnləri səsləndirilib. Daha sonra 44 günlük Vətən müharibəsində şəhid olanların xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Aİİ rektoru, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Aqil Şirinov açılış nitqi ilə qonaqları və konfrans iştirakçılarını salamladıqdan sonra, 44 günlük Vətən müharibəsində şəhid olanları yad edib, qazilərə Allahdan şəfa diləyib.
Nəsib bəy Yusifbəylinin həyatını xalqına həsr edən şəxsiyyət olduğunu vurğulayan rektor onun qısa ömür yaşamasına baxmayaraq, böyük xidmətlər göstərdiyini qeyd edib. Yaşadığı və fəaliyyət göstərdiyi dövrdə daim Azərbaycanın mədəniyyəti, inkişafı yolunda dayanmadan fəaliyyət göstərib.
A.Şirinov ümumtürk kontekstində düşünən və hər zaman ictimai fəaliyyətində bunu əks etdirən Nəsib bəy Yusifbəylinin Türkiyədəki fəaliyyətini də yüksək qiymətləndirib. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti elan olunduqdan sonrakı dövrdə N.Yusifbəylinin fəaliyyətindən bəhs edən rektor onun hökumətdə vəzifə tutduğu dönəmlərdə xalqın maarifləndirilməsi, savadlanması yolunda xidmətlərinin danılmaz olduğunu vurğulayıb.
Azərbaycan “Türk Ocağı”nın başqanı, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Akif Aşırlı məruzə üçün söz alıb. Qonaqları salamalayaraq, konfransda iştirak etdiklərinə görə hər kəsə təşəkkürünü bildirib. O, Azərbaycan tarixinin Milli Azadlıq Hərəkatında N.Yusifbəylinin oynadığı rolu xüsusi qeyd edib. N.Yusifbəylinin Xalq Cümhuriyyətinin başlıca simalarından biri olduğunu vurğulayan Akif Aşırlı onun Baş nazir və maarif naziri olduğu dönəmlərdəki fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib.
Məruzəçi Nəsib bəy Yusifbəyliyə olan mənəvi borcun qismən yerinə yetirilməsi üçün təşkil olunan konfransın fəaliyyətinə uğurlar arzulayıb.
Çıxış üçün söz Türkiyə Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Cahit Bağçıya verilib.
Cənab səfir qonaqları salamladıqdan sonra, Türkiyə-Azərbaycan dostluq və qardaşlıq əlaqələrinin inkişafının böyük əhəmiyyətə malik olduğunu, tarixi köklərə söykəndiyini və bu əlaqələrin yalnız elm, təhsil, mədəniyyət deyil, bütün sahələrdə gücləndirilərək davam edəcəyini qeyd edib.
Səfir Nəsib bəy Yusifbəylinin, xüsusilə Xalq Cümhuriyyəti dövründə 100 tələbənin xaricdə təhsil alması üçün gördüyü işlərdən, maarif naziri kimi fəaliyyət göstərdiyi dönəmdəki yüksək fəaliyyətindən bəhs edib.
Daha sonra Türk Ocaqlarının genel başqanı, professor Mehmet Öz konfransa onlayn formatda qoşularaq, tədbir iştirakçılarını salamlayıb. Türk Ocaqlarının qurulması, bu dönəmdə xidmətləri olmuş şəxsiyyətlərin fəaliyyətinə xüsusi toxunub. O, Nəsib bəy Yusifbəylinin xidmətlərini yüksək dəyərləndirib, onun Türkiyədəki fəaliyyətini, xüsusilə gənclərin maariflənməsi, savadlanması yolunda göstərdiyi danılmaz xidmətləri vurğulayıb.
Millət vəkili, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Fazil Mustafa çıxış edib. Azərbaycan istiqlal tarixində xüsusi rolu olan Nəsib bəy Yusifbəyli şəxsiyyətinə həsr olunan konfransı yüksək qiymətləndirib, təşkilatçılara xüsusi təşəkkürünü bildirib.
Yusifbəyli şəxsiyyətinin Azərbaycan tarixindəki xidmətlərini yüksək qiymətləndirən millət vəkili, xüsusilə onun faciəvi ölümü ilə bağlı məsələlərin tarixçilər tərəfindən öyrənilməsinin zəruriliyini qeyd edib. Həmçinin “Difai” təşkilatının yaranmasında N.Yusifbəylinin rolunun, o cümlədən İsmayıl bəy Qaspralı ilə olan münasibətlərinin araşdırılmasının vacbliyini nəzərə çatdırıb.
Millət vəkili, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Ceyhun Məmmədov çıxış edib. Millət vəkili çıxışında Nəsib bəy Yusifbəylinin ictimai-siyasi fəaliyyətindən ətraflı söz açıb. Onun fəaliyyət göstərdiyi dövrdə Bakı Dövlət Universitetinin yaranması, yüzlərlə tələbənin xaricdə təhsil alması üçün səy göstərməsi, hökumət işçiləri arasında milli kadrların yerləşdirilməsi, həmçinin ana dili ilə bağlı bir sıra məsələlərin öz həllini tapdığını qeyd edib. Xüsusilə, Nəsib bəy Yusifbəylinin atasının ona yazdığı məktubundakı əsas amillərə toxunaraq, özünü xalqına və millətinə həsr etmiş şəxsiyyətə həsr olunmuş konfransın əhəmiyyətini yüksək qiymətləndirib.
Türk Ocaqları İstanbul şöbəsinin müdiri Cezmi Bayram da konfransa onlayn formatda qoşularaq, tədbir iştirakçılarını salamlayıb. Nəsib bəy Yusifbəylinin faciəvi sonluqla nəticələnən həyatından geniş bəhs edib. Onun Cümhuriyyət dövründəki fəaliyyətini qeyd edərək, milli şüurun formalaşmasında əvəzsiz xidmətlərindən danışıb.
Daha sonra konfrans öz işini panellərlə davam etdirib. Elmi konfransda Azərbaycanın, eləcə də Türkiyənin ali təhsil müəssisələrinin professor və alimləri iştirak ediblər.
Qeyd edək ki, mövcud pandemiya şəraiti ilə bağlı olaraq Nəsib bəy Yusifbəylinin anadan olmasının 140 illiyi münasibətilə təşkil olunmuş “İstiqlal savaşında Nəsib bəy Yusifbəyli yolu” mövzusunda elmi konfrans xüsusilə qaydalar gözlənilməklə, həm ənənəvi, həm də “ZOOM” proqramı vasitəsilə onlayn formatda təşkil olunub.

В Азербайджанском Институте Теологии стартовала конференция на тему «Путь Насиб-бека Юсифбейли в борьбе за независимость»
03 Июль, 2021
Стартовала научная конференция на тему «Путь Насиб-бека Юсифбейли в борьбе за независимость», организованная Азербайджанским Институтом Теологии (АИТ) и сообществом «Türk Ocağı» («Тюркский очаг») по случаю 140-летия со дня рождения выдающегося государственного и общественно-политического деятеля Азербайджана Насиб бека Юсифбейли.
На мероприятии прозвучали государственные гимны Азербайджанской Республики и Турецкой Республики. Затем участники почтили минутой молчания память шехидов 44-дневной Отечественной войны.
Ректор АИТ, доктор философии по теологии Агиль Ширинов, выступивший со вступительным словом, поприветствовал гостей и участников конференции и почтил память шехидов 44-дневной Отечественной войны, пожелал скорейшего выздоровления раненым.
Ректор отметил, что Насиб бек Юсифбейли посвятил жизнь своему народу и за свою короткую жизнь смог сделать очень многое. Свою жизнь и деятельность он посвятил неустанной работе на благо культуры и развития Азербайджана.
Господин Ширинов также высоко оценил деятельность Насиб бека Юсифбейли в Турции, отметив, что Юсифбейли руководствовался общетюркским мышлением, что всегда отражалось в его общественной деятельности. Говоря о деятельности Н. Юсифбейли, после провозглашения Азербайджанской Демократической Республики ректор подчеркнул, что его заслуги в образовании и просвещении народа в период его пребывания в должности неоспоримы.
Затем слово было передано руководителю сообщества «Тюркский очаг» в Азербайджане, доктору философии по истории Акифу Аширлы. Поприветствовав гостей, он поблагодарил всех участников мероприятия. Он особо подчеркнул роль Юсифбейли в истории Национально-освободительного движения Азербайджана. Отметив, что Юсифбейли является одним из главных деятелей Азербайджанской Демократической Республики, Акиф Аширли высоко оценил его роль во время пребывания на посту председателя совета министров и министра просвещения.
Докладчик пожелал успехов конференции, организованной с целью частичного выполнения морального долга перед Насиб беком Юсифбейли.
Далее слово было передано чрезвычайному и полномочному послу Турецкой Республики в Азербайджанской Республике Джахиту Багчи.
Поприветствовав гостей, господин посол подчеркнул значимость развития дружеских и братских отношений между Турцией и Азербайджаном. Он отметил, что отношения между странами, имеющие исторические корни, будут укрепляться не только в сферах науки, образования и культуры, но и во всех иных направлениях.
Далее, посол рассказал о работе, проделанной Насиб беком Юсифбейли для обучения 100 студентов за рубежом, в период существования Азербайджанской Демократической Республики, а также его активной деятельности во время пребывания на посту министра просвещения.
Далее к конференции в режиме онлайн присоединился руководитель «Тюрких очагов» профессор Мехмет Оз. Профессор поприветствовал участников и рассказал о создании Тюрких очагов, а также о выдающихся деятелях указанного периода. Он высоко оценил заслуги Насиб бека Юсифбейли, подчеркнув его деятельность в Турции и неоспоримый вклад в просвещение и образование молодежи.
На мероприятии также выступил депутат, доктор философских наук Фазиль Мустафа. Депутат высоко оценил конференцию, посвящённую личности Насиб бека Юсифбейли, сыгравшего особую роль в истории независимости Азербайджана и выразил особую благодарность организаторам конференции.
Высоко оценив роль Юсифбейли в истории Азербайджана, депутат подчеркнул необходимость изучения историками вопросов, связанных с его трагической гибелью. Он также отметил важность изучения роли Н. Юсифбейли в создании организации «Дифаи» («Защита»), а также его отношений с Исмаил беком Гаспрали.
Также на мероприятии выступил депутат, доктор философии по теологии Джейхун Мамедов. В ходе выступления депутат подробно рассказал об общественно-политической деятельности Насиб бека Юсифбейли. Он отметил, что в период его деятельности был создан Бакинский Государственный Университет, были приложены усилия для обучения сотен студентов за рубежом, проведены назначения национальных кадров на должности государственных служащих, а также был разрешен ряд вопросов, связанных с родным языком. Ссылаясь на письмо отца Насиб бека Юсифбейли к сыну, депутат высоко оценил значимость конференции, посвященной личности, служившей своей нации и народу.
Присоединившийся к конференции в режиме онлайн глава стамбульского отделения «Тюркского очага» Чезми Байрам, поприветствовал участников и рассказал о трагически оборвавшейся жизни Юсифбейли. Говоря о деятельности Юсифбейли в период существования Азербайджанской Демократической Республики, он рассказал о его неоценимой роли в формировании национального самосознания.
Конференция продолжилась панельными обсуждениями. В научной конференции приняли участие профессора и ученые университетов Азербайджана и Турции.
Отметим, что в связи с пандемией научная конференция «Путь Насиб-бека Юсифбейли в борьбе за независимость», организованная по случаю 140-летия Насиб бека Юсифбейли прошла как в традиционном, так и в онлайн-формате посредством программы “ZOOM” с соблюдением всех условий.