Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda “İstiqlal Savaşında Nəsib bəy Yusifbəyli yolu” mövzusunda elmi konfrans öz işinə başlayıb
03 İyul, 2021
Azərbaycanın görkəmli dövlət və ictimai-siyasi xadimi Nəsib bəy Yusifbəylinin anadan olmasının 140 illiyi münasibətilə Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) və Azərbaycan “Türk Ocağı”nın təşkilatçılığı ilə “İstiqlal savaşında Nəsib bəy Yusifbəyli yolu” mövzusunda elmi konfrans öz işinə başlayıb.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası və Türkiyə Respublikasının Dövlət himnləri səsləndirilib. Daha sonra 44 günlük Vətən müharibəsində şəhid olanların xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Aİİ rektoru, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Aqil Şirinov açılış nitqi ilə qonaqları və konfrans iştirakçılarını salamladıqdan sonra, 44 günlük Vətən müharibəsində şəhid olanları yad edib, qazilərə Allahdan şəfa diləyib.
Nəsib bəy Yusifbəylinin həyatını xalqına həsr edən şəxsiyyət olduğunu vurğulayan rektor onun qısa ömür yaşamasına baxmayaraq, böyük xidmətlər göstərdiyini qeyd edib. Yaşadığı və fəaliyyət göstərdiyi dövrdə daim Azərbaycanın mədəniyyəti, inkişafı yolunda dayanmadan fəaliyyət göstərib.
A.Şirinov ümumtürk kontekstində düşünən və hər zaman ictimai fəaliyyətində bunu əks etdirən Nəsib bəy Yusifbəylinin Türkiyədəki fəaliyyətini də yüksək qiymətləndirib. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti elan olunduqdan sonrakı dövrdə N.Yusifbəylinin fəaliyyətindən bəhs edən rektor onun hökumətdə vəzifə tutduğu dönəmlərdə xalqın maarifləndirilməsi, savadlanması yolunda xidmətlərinin danılmaz olduğunu vurğulayıb.
Azərbaycan “Türk Ocağı”nın başqanı, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Akif Aşırlı məruzə üçün söz alıb. Qonaqları salamalayaraq, konfransda iştirak etdiklərinə görə hər kəsə təşəkkürünü bildirib. O, Azərbaycan tarixinin Milli Azadlıq Hərəkatında N.Yusifbəylinin oynadığı rolu xüsusi qeyd edib. N.Yusifbəylinin Xalq Cümhuriyyətinin başlıca simalarından biri olduğunu vurğulayan Akif Aşırlı onun Baş nazir və maarif naziri olduğu dönəmlərdəki fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib.
Məruzəçi Nəsib bəy Yusifbəyliyə olan mənəvi borcun qismən yerinə yetirilməsi üçün təşkil olunan konfransın fəaliyyətinə uğurlar arzulayıb.
Çıxış üçün söz Türkiyə Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Cahit Bağçıya verilib.
Cənab səfir qonaqları salamladıqdan sonra, Türkiyə-Azərbaycan dostluq və qardaşlıq əlaqələrinin inkişafının böyük əhəmiyyətə malik olduğunu, tarixi köklərə söykəndiyini və bu əlaqələrin yalnız elm, təhsil, mədəniyyət deyil, bütün sahələrdə gücləndirilərək davam edəcəyini qeyd edib.
Səfir Nəsib bəy Yusifbəylinin, xüsusilə Xalq Cümhuriyyəti dövründə 100 tələbənin xaricdə təhsil alması üçün gördüyü işlərdən, maarif naziri kimi fəaliyyət göstərdiyi dönəmdəki yüksək fəaliyyətindən bəhs edib.
Daha sonra Türk Ocaqlarının genel başqanı, professor Mehmet Öz konfransa onlayn formatda qoşularaq, tədbir iştirakçılarını salamlayıb. Türk Ocaqlarının qurulması, bu dönəmdə xidmətləri olmuş şəxsiyyətlərin fəaliyyətinə xüsusi toxunub. O, Nəsib bəy Yusifbəylinin xidmətlərini yüksək dəyərləndirib, onun Türkiyədəki fəaliyyətini, xüsusilə gənclərin maariflənməsi, savadlanması yolunda göstərdiyi danılmaz xidmətləri vurğulayıb.
Millət vəkili, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Fazil Mustafa çıxış edib. Azərbaycan istiqlal tarixində xüsusi rolu olan Nəsib bəy Yusifbəyli şəxsiyyətinə həsr olunan konfransı yüksək qiymətləndirib, təşkilatçılara xüsusi təşəkkürünü bildirib.
Yusifbəyli şəxsiyyətinin Azərbaycan tarixindəki xidmətlərini yüksək qiymətləndirən millət vəkili, xüsusilə onun faciəvi ölümü ilə bağlı məsələlərin tarixçilər tərəfindən öyrənilməsinin zəruriliyini qeyd edib. Həmçinin “Difai” təşkilatının yaranmasında N.Yusifbəylinin rolunun, o cümlədən İsmayıl bəy Qaspralı ilə olan münasibətlərinin araşdırılmasının vacbliyini nəzərə çatdırıb.
Millət vəkili, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Ceyhun Məmmədov çıxış edib. Millət vəkili çıxışında Nəsib bəy Yusifbəylinin ictimai-siyasi fəaliyyətindən ətraflı söz açıb. Onun fəaliyyət göstərdiyi dövrdə Bakı Dövlət Universitetinin yaranması, yüzlərlə tələbənin xaricdə təhsil alması üçün səy göstərməsi, hökumət işçiləri arasında milli kadrların yerləşdirilməsi, həmçinin ana dili ilə bağlı bir sıra məsələlərin öz həllini tapdığını qeyd edib. Xüsusilə, Nəsib bəy Yusifbəylinin atasının ona yazdığı məktubundakı əsas amillərə toxunaraq, özünü xalqına və millətinə həsr etmiş şəxsiyyətə həsr olunmuş konfransın əhəmiyyətini yüksək qiymətləndirib.
Türk Ocaqları İstanbul şöbəsinin müdiri Cezmi Bayram da konfransa onlayn formatda qoşularaq, tədbir iştirakçılarını salamlayıb. Nəsib bəy Yusifbəylinin faciəvi sonluqla nəticələnən həyatından geniş bəhs edib. Onun Cümhuriyyət dövründəki fəaliyyətini qeyd edərək, milli şüurun formalaşmasında əvəzsiz xidmətlərindən danışıb.
Daha sonra konfrans öz işini panellərlə davam etdirib. Elmi konfransda Azərbaycanın, eləcə də Türkiyənin ali təhsil müəssisələrinin professor və alimləri iştirak ediblər.
Qeyd edək ki, mövcud pandemiya şəraiti ilə bağlı olaraq Nəsib bəy Yusifbəylinin anadan olmasının 140 illiyi münasibətilə təşkil olunmuş “İstiqlal savaşında Nəsib bəy Yusifbəyli yolu” mövzusunda elmi konfrans xüsusilə qaydalar gözlənilməklə, həm ənənəvi, həm də “ZOOM” proqramı vasitəsilə onlayn formatda təşkil olunub.

AIT holds conference on Nasib bey Yusifbeyli's Way in the War of Independence
A scientific conference on "Nasib bey Yusifbeyli's Way in the War of Independence," organized by Azerbaijan Institute of theology (AIT) and Azerbaijani Turkish Hearths (Azerbaycan Türk Ocakları), has begun on the occasion of the 140th anniversary of prominent Azerbaijani statesman and socio-political figure Nasib bey Yusifbeyli.
The national anthems of the Republic of Azerbaijan and the Republic of Turkey were performed at the event. Following that, a minute of silence was observed in commemoration of those who died during the 44-day war.
After welcoming the conference attendees with his opening speech, AIT rector Agil Shirinov, remembered the martyrs of the 44-day Patriotic War and prayed for the speedy recovery the veterans.
The rector emphasized that Nasib bey Yusifbeyli dedicated his life to his people and that, despite his short life, he had enormous contributions. Throughout his life and career, he has consistently strived for the development of Azerbaijan.
A.Shirinov also commended Nasib bey Yusifbeyli's work in Turkey, saying that he thought in an all-Turkic context and constantly reflected this in his public activities. Speaking on N. Yusifbeyli's work following the proclamation of the Azerbaijan Democratic Republic, the rector emphasized that his services in the enlightenment of the people throughout his tenure were invaluable.
Akif Ashirli, head of the Azerbaijani Turkish Hearth, delivered a speech. He welcomed the guests and thanked everyone for attending the meeting. He emphasized Yusifbeyli's importance in Azerbaijan's history in the National Freedom Movement. Emphasizing that Yusifbeyli was one of the main figures of the Azerbaijan Democratic Republic, Akif Ashirli lauded his activities as Prime Minister and Minister of Education.
The speaker wished success to the meeting arranged to fulfill a portion of duty before Nasib bey Yusifbeyli's memory.
Cahit Bağcı, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Turkey to Azerbaijan, delivered a speech.
Welcoming the visitors, the ambassador emphasized the importance of strengthening and sustaining Turkish-Azerbaijani friendly and fraternal relations, which have historical roots and would be strengthened and maintained not just in science, education, and culture, but in all spheres.
The ambassador discussed Nasib bey Yusifbeyli's activity to educate 100 students overseas, particularly during the Democratic Republic, and his great engagement throughout his term as Minister of Education.
Following that, Professor Mehmet Oz, General Director of Turkish Hearths, joined the meeting online and welcomed the attendees. The establishment of Turkish Hearths had an impact on the activity of people who had served during this time. He commended Nasib bey Yusifbeyli's services, highlighting his work in Turkey, particularly his indisputable commitment to young people's education
MP Fazil Mustafa welcomed the conference and expressed special gratitude to the organizers after speaking about Nasib bey Yusifbeyli, who played a special role in Azerbaijan's independence history.
The MP emphasized the importance of historians studying the events surrounding Yusifbeyli's unfortunate death, praising his contribution to Azerbaijan's history. He also emphasized the significance of researching N.Yusifbeyli's role in the formation of the "Difai" group, as well as his interactions with Ismayil bey Gasprali.
Jeyhun Mammadov, a member of parliament, delivered a speech. In his address, the MP went into great depth about Nasib bey Yusifbeyli's sociopolitical activity. During his term, he recognized the establishment of Baku State University, the efforts of hundreds of students to study abroad, the placement of national staff among government personnel, and a variety of issues relating to the mother tongue. In particular, he commended the importance of the conference dedicated to the person who committed himself to his people and nation, alluding to the important components in Nasib bey Yusifbeyli's father's letter to him.
Cezmi Bayram, Head of Turkish Hearths' Istanbul branch, also joined the conference online and greeted the attendees. He discussed N. Yusifbeyli's life, which ended tragically. Noting his involvement throughout the Republican era, he remarked of his essential contributions to the building of national consciousness.
The conference continued its work with panels. The scientific conference was attended by professors and scholars from Azerbaijani and Turkish universities.
It should be noted that the conference on "The Way of Nasib bey Yusifbeyli in the War of Independence," held on the occasion of Nasib bey Yusifbeyli's 140th anniversary in connection with current pandemic conditions, was held online, both traditionally and through the program "ZOOM."