Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu müəlliminin məqalələri impakt faktorlu jurnalda dərc olunub
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) Dinşünaslıq kafedrasının müdiri, dosent Elnurə Əzizovanın iki elmi məqaləsi impakt faktorlu jurnallarda - Sivas Cümhuriyyət Universiteti İlahiyyat fakültəsi və Hitit Universiteti İlahiyyat fakültəsi jurnallarında dərc olunub.
“Zidliklərin vəhdəti: Qut-ul Amarə mühasirəsində əsir düşmüş ingilis hərbçilərinin gündəliklərində türklər və almanlar” (The Unity of Opposites: The Image of the Turks and the Germans According to the Records of British War Prisoners after the Siege of Kut al-Amara) mövzusunda qələmə alınmış məqalədə ingilis hərbçilərinin Qut-ul Amarə bölgəsində yaşadıqları məğlubiyyət acısının təsiri ilə bəzən hər iki tərəfə münasibətdə şişirdilmiş ifadələrin işlədildiyi əksini tapıb.
“Milli tarixin yenidən yazılması prosesində sabitlər və dəyişkənlər: sovet və postsovet dövründə Azərbaycan tarixçiliyində Osmanlı təsəvvürü (tarix dərs kitabları kontekstində)” (Constants and Variables in the Reconstruction Process of National History: Mutual Analysis of Ottoman İmage in pre and post-independence Period of Azerbaijan History (within the framework of history textbooks) mövzusundakı məqalədə isə sovet və müstəqillik dövründə Azərbaycan tarixçiliyndə Osmanlı dövlətinə baxış qarşılıqlı müqayisə olunub.
Qeyd edək ki, hər iki jurnalda ilahiyyat elmlərinin bütün sahələrinə dair məqalələr dərc olunub ki, bunlara İslam tarixi, dinlər tarixi, din sosiologiyası, din psixologiyası və s. daxildir. Sivas Cümhuriyyət Universiteti İlahiyyat fakültəsi jurnalı “Web of science” və “Scopus”, Hitit Universiteti İlahiyyat fakültəsi jurnalı isə “Web of science” beynəlxalq bazalarında referatlaşdırılıb.
Xatırladaq ki, Aİİ ilahiyyat elmləri sahəsində tədqiqatların aparılması məsələsinə xüsusi önəm verir. Belə ki, ali təhsil müəssisəsində tədris prosesinə cəlb edilən müəllimlər dünyanın müxtəlif ölkələrində beynəlxalq konfranslarda iştirak edir, tədqiqat sahələrinə uyğun elmi məqalələrin, kitab və dərsliklərin nəşrinə çalışırlar.

AIT instructor’s articles have been published in impact factor journals
Two articles by Associate Professor Elnura Azizova, Head of the Department of Religious Stuides at Azerbaijan Institute of Theology (AIT), have been published in impact factor journals of Sivas Cumhuriyet University Journal of Faculty of Theology and Journal of Divinity Faculty of Hitit University.
The article “The Unity of Opposites: The Image of the Turks and the Germans According to the Records of British War Prisoners after the Siege of Kut al-Amara” reflects overemphasized expressions about both sides’ hurt stemming from their defeat.
The article “Constants and Variables in the Reconstruction Process of National History: Mutual Analysis of Ottoman Image in pre and post-independence Period of Azerbaijan History (within the framework of history textbooks)” compares the attitude of Soviet and independent Azerbaijan towards the Ottoman empire.
Both journals publish articles covering all fields of theology such as history of Islam, history of religions, sociology of religion, psychology of religion and others. Sivas Cumhuriyet University Journal of Faculty of Theology is included in the Scopus and Web of Science. Journal of Divinity Faculty of Hitit University is included in Web of Science Core Collection.
AIT attaches specific importance to researches in theology. To that end, the instructors of the Institute attend international conferences held in different countries of the world and publish articles, books and textbooks related to their field.