Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu ilə İndoneziyanın Ahmad Dahlan Universiteti arasında Əməkdaşlıq Protokolu imzalanıb
02 May, 2019
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) ilə İndoneziyanın Ahmad Dahlan Universiteti arasında birgə elmi-pedaqoji və tədqiqat işlərinin aparılması sahəsində Əməkdaşlıq Protokolu imzalanıb.
Ali təhsil müəssisələri arasında əməkdaşlıq prinsiplərinə uyğun olaraq elmi-pedaqoji, tədqiqat işlərinin aparılması sahəsində birgə fəaliyyətə əsaslanan Protokolu Aİİ-nin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru Aqil Şirinov və Ahmad Dahlan Universitetinin rektoru, doktor Kasiyarno M.Hum imzalayıblar. Tədbirdə, həmçinin İndoneziyanın Azərbaycandakı səfiri Hüsnan Bəy Fanani iştirak edib.
Aİİ-nin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru Aqil Şirinov qonaqları salamlayaraq, onları İnstitutda görməkdən məmnun olduğunu bildirib. A.Şirinov ölkələrimiz arasındakı münasibətlərin yüksək səviyyədə olduğunu qeyd edərək, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin müsəlman ölkələri və İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı ilə əməkdaşlığa böyük önəm verdiyini vurğulayıb. İlahiyyat İnstitutunun fəaliyyəti haqqında məlumat verən prorektor ali tədris müəssisəsinin məqsəd və vəzifələri, hədəfləri haqqında ətraflı bəhs edib. Aİİ-nin beynəlxalq əlaqələrə, xarici ölkələrin təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlığın yaradılmasına xüsusi önəm verdiyini diqqətə çatdırıb.
İndoneziyanın Azərbaycandakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Hüsnan Bəy Fanani ali təhsil müəssisələri arasında birgə elmi-pedaqoji və tədqiqat işlərinin aparılması sahəsində Əməkdaşlıq Protokolunun imzalanmasını əlamətdar hadisə kimi dəyərləndirib. İnstitutun tədris və təhsil istiqamətində apardığı işləri yüksək qiymətləndirən diplomat gələcəkdə təhsil sahəsində Aİİ ilə əməkdaşlığı daha da inkişaf etdirəcəklərini bildirib.
İndoneziyanın Ahmad Dahlan Universitetinin rektoru, doktor Kasiyarno M.Hum təşəkkürünü bildirərək, İlahiyyat İnstitutu ilə əməkdaşlığın hər iki tərəf üçün faydalı və maraqlı olacağını diqqətə çatdırıb.
Universitet haqqında ətraflı məlumat verən rektor ali təhsil müəssisəsinin 50 ixtisas üzrə 11 fakültədə təhsil alan 27 min tələbəsi olduğunu qeyd edib. Doktor Kasiyarno M.Hum Universitet və İnstitut arasında əlaqələrin qurulmasının qarşılıqlı faydasından bəhs edib.

AIT signed a bilateral protocol with Ahmad Dahlan University of Indonesia
Azerbaijan Institute of Theology (AIT) signed a bilateral protocol with Ahmad Dahlan University of Indonesia on joint academic and research cooperation.
Based on joint activity on the implementation of academic and research works between two higher education institutions, the protocol was signed by Agil Shirinov, Vice-rector on Science and Innovation at AIT and Dr. H. Kasiyarno, M.Hum, Rector of Ahmad Dahlan University of Indonesia. Husnan Bey Fananie, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Indonesia to Azerbaijan, attended the meeting.
The protocol aims to conduct joint researches by the faculties and departments of both higher education institutions, implement joint projects and organize visits for academic staff and PhD students.
The protocol reflects the issues such as the dissemination of academic materials and experience on the organization of educational process, organization of conferences with the participation of professors and specialists of both institutions and exchange of students.
Agil Shirinov, Vice-rector on Science and Innovation at AIT welcomed the meeting participants and expressed his gratitude for their participation. Emphasizing that the relations between two countries are at a high level, Agil Shirinov noted that President Ilham Aliyev attaches special importance to the cooperation with Muslim and Organization of Islamic Cooperation (OIC) countries. Vice-rector further informed participants about the activities of Azerbaijan Institute of Theology and mentioned its goals and objectives. He said AIT pays attention to the establishment of cooperation with the higher education institutions of foreign countries.
Husnan Bey Fananie, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Indonesia to Azerbaijan, evaluated the bilateral protocol as a significant event in the direction of education and research. Speaking highly of the work carried out for the development of education by AIT, the Ambassador noted the cooperation will be further developed.
Dr. H. Kasiyarno, M.Hum, Rector of Ahmad Dahlan University of Indonesia expressed his gratitude and said the cooperation will be advantageous and interesting for both sides. Informing the participants about the University, the Rector noted that the University has 27.000 students enrolled in 50 majors of 11 faculties.