Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu bölgələrə səfərlər təşkil edir
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) 2019-2020-ci tədris ili üzrə İnstituta yüksəkintellektli və savadlı gənclərin cəlb olunması məqsədilə respublikanın bir sıra bölgələrində yerləşən orta məktəblərin yuxarı sinif şagirdləri üçün maarifləndirici xarakterli məlumatlandırma tədbirlərinin həyata keçirilməsini planlaşdırır.
Tədbirlərin Sumqayıt və Gəncə şəhərlərində, Lənkəran, Zaqatala, Şəki, Qəbələ, Quba, Bərdə, Ağcabədi, Şirvan, Neftçala rayonlarında təşkili nəzərdə tutulub.
Abituriyentlərin, orta məktəb müəllimlərinin, aidiyyəti dövlət qurumlarının iştirakı ilə keçiriləcək tədbirlərdə İnstitutun yaradılma məqsədi, fəaliyyət istiqamətləri, tələbələrə dəstək xidmətləri, məzunlar üçün iş imkanları haqqında ətraflı məlumat veriləcək. Eyni zamanda, Aİİ-də qəbul prosesinin hansı formada təşkil olunması; tədris edilən ixtisaslar haqqında geniş məlumat verilməsi; Aİİ-nin tanıtım videoçarxının nümayişi; ali təhsil müəssisəsinin tədris prosesini, eyni zamanda, ictimai fəaliyyətini əks etdirən materialların təqdim olunması nəzərdə tutulur.
Məlumat üçün bildiririk ki, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutuna tələbə qəbulu Dövlət İmtahan Mərkəzinin xətti ilə III ixtisas qrupu üzrə iki istiqamətdə – İslamşünaslıq və Dinşünaslıq ixtisasları üzrə həyata keçirilir. İnstitutda, həmçinin magistratura və doktorantura pillələri üzrə də qəbul aparılır.
Qeyd edək ki, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 9 fevral 2018-ci il tarixli Sərəncamı ilə yaradılmışdır. Aİİ-nin əsas məqsədi Azərbaycan xalqının tarixi ənənələrinə söykənən və dövlət siyasətinin məntiqi nəticəsi olan yüksək dini-mənəvi mühitin qorunub saxlanılması, inkişafı və dini fəaliyyətin təşkili sahəsində yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasının təmin olunması məqsədilə müasir təhsil standartları və dünya təcrübəsi əsasında təsis edilmiş yeni ali təhsil müəssisəsidir.

Азербайджанский Институт Теологии организует поездки в регионы
Азербайджанский Институт Теологии (АИТ) с целью привлечения высокообразованных молодых людей в институт на 2019-2020 учебный год планирует проведение просветительских мероприятий для старшеклассников средних школ, расположенных в некоторых регионах республики.
Мероприятия планируется организовать в городе Сумгаит и городе Гянджа, Лянкяранском, Загатальском, Шекинском, Габалинском, Губинском, Бардинском, Агджабединском, Ширванском, Нефтчалинском и Сальянском районах.
В ходе мероприятий, которые пройдут с участием абитуриентов, учителей средних школ, соответствующих государственных учреждений, будет представлена подробная информация о цели создания Института, направлениях его деятельности, услугах поддержки студентов, возможности трудоустройства для выпускников. В то же время планируется предоставить подробную информацию о том, в какой форме организуется процесс приема в АИТ, преподаваемых предметах; продемонстрировать видеопрезентацию АИТ, представить материалы, отражающие процесс обучения в высшем образовательном учреждении, в то же время его общественную деятельность.
Для справки: прием студентов в Азербайджанский Институт Теологии осуществляется на базе Государственного экзаменационного центра по III группе специальностей по двум направлениям - Исламоведение и Религиоведение. Институт также проводит прием по ступеням аспирантура и докторантура.
Следует отметить, что Азербайджанский Институт Теологии был создан Распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 9 февраля 2018 года.
Основной целью АИТ является поддержание высокой религиозно-нравственной среды, опирающейся на исторические традиции азербайджанского народа и являющейся логическим следствием государственной политики, а также создание нового высшего учебного заведения на основе современных образовательных стандартов и мирового опыта для подготовки высококвалифицированных кадров в сфере организации религиозной деятельности.