Aİİ tələbələri Bursa Uludağ Universitetində
“Yay məktəbi”nin növbəti günü tələbələr Bursa Uludağ Universitetinin İlahiyyat fakültəsini ziyarət edib, fakültənin kitabxanası, dərs otaqları ilə tanış olublar. Daha sonra fakültənin dekanı professor Bilal Kemikli tələbələrlə görüşüb, azərbaycanlı gəncləri burada görməkdən məmnun olduğunu nəzərə çatdırıb.
B.Kemikli tələbələrlə müxtəlif mövzularda söhbətlər aparıb, azərbaycanlı alimlərin dünya elminə verdikləri töhfələrdən bəhs edib. Seyid Yəhya Bakuvinin adını xüsusi vurğulayan fakültə dekanı belə dahi şəxsiyyətlərin hər bir gənc üçün nümunə olduğunu bildirib. B.Kemikli tələbələrə tövsiyələrini bildirib: “Yüksəkixtisaslı mütəxəssis olmaq istəyirsinizə, öncə Vətəninizin dahi şəxsiyyətlərini yaxşı tanımalısınız”.
Görüşdə Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu ilə Bursa Uludağ Universitetinin İlahiyyat fakültəsi arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulmasıdan söhbət açılıb. Tərəflər arasında təhsil və elm sahəsində qarşılıqlı münasibət, uzunmüddətli əməkdaşlıq, tədris prosesindəki təcrübələrlə əyani şəkildə tanış olmaq, bu sahə üzrə mövcud yeniliklərin öyrənilməsi, mədəni əlaqələrin qurulması və möhkəmləndirilməsi haqqında fikir mübadiləsi aparılıb.
Qeyd edək ki, “Yay məktəbi”ndə Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu ilə yanaşı, Qazaxıstan və Qırğızıstandan gəlmiş İlahiyyat fakültəsinin tələbələri də iştirak edirlər. “Yay məktəbi”nin keçirilməsi tələbələrin bilik və bacarıqlarının artırılması, təcrübə mübadiləsi, dostluq əlaqələrinin genişləndirilməsi baxımından vacibdir. Eyni zamanda, ölkəmizdəki tolerant və multikultural mühitin təbliği baxımından, gənclərimizin burada iştirakı mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Aİİ-nin qarşıya qoyduğu əsas məqsədlərdən biri İslam və digər dünya dinləri haqqında dərin biliklərə yiyələnən, tərəfsiz və bütün konfessiyalara dözümlülüklə yanaşan din xadimləri yetişdirməklə yanaşı, intellektual, elmi potensiallı, səriştəli və savadlı kadrlar hazırlamaqdır. Nəzərə çatdıraq ki, Aİİ dünyanın müxtəlif təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlıq əlaqələri qurur.

AIT students at Bursa Uludag University
The next day of the summer school students visited Theology faculty of Bursa Uludag University and familarized themselves with the faculty library and classrooms. Bilal Kemikli, Dean of the Faculty met with the students and expressed his satisfaction with their visit.
B. Kemikli discussed different topics with the students and mentioned the contribution of Azerbaijani scientists to world science. Emphasizing the name of Seyid Yahya Bakuvi, the Dean said that these great personalities are an example for every young man. “If you want to become a highly qualified specialist, you must first gain knowledge about the great personalities in the history of your homeland,” B.Kemikli recommended to students.
The parties discussed the establishment of cooperation between the faculties of Theology of Azerbaijan Institute of Theology and Uludag University in Bursa. The parties exchanged views on mutual educational and academic relations, long-term cooperation, familiarization with the experience in the educational process, study of the existing innovations in this area and development of cultural relations.
It should be noted that students of theological faculties from Kazakhstan and Kyrgyzstan participate in the summer school together with the students of Azerbaijan Institute of Theology. The summer school is of great importance from the aspect of increasing students’ knowledge and skills, sharing experiences, expanding friendly relations, and promoting tolerant and multicultural environment in the country.
One of the primary goal of the Institute is to educate religious figures who tolerate all confessions and doctrines with profound knowledge about Islam and other world religions. It should be noted that AIT establishes cooperation with various educational institutions around the world.