Aİİ-də İslamşünaslıq ixtisası üzrə qabiliyyət imtahanı başa çatdı
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) üçüncü ixtisas qrupu üzrə bakalavr pilləsinin İslamşünaslıq ixtisasına qəbul olunmaq istəyən abituriyentlərin 27 iyul – 31 iyul 2019-cu il tarixdə qabiliyyət imtahanı keçirilib.
Qeyd edək ki, Dövlət İmtahan Mərkəzi (DİM) tərəfindən yaradılan Dini-Psixoloji Komissiya abituriyentlərin dünyagörüşü səviyyəsini, psixoloji vəziyyətini, yaradıcı təfəkkürünü, insanlarla ünsiyyət bacarığını və İslamşünaslıq ixtisasına maraqlarını müəyyənləşdirərək qiymətləndirib.
DİM-in saytından üçüncü ixtisas qrupu üzrə bakalavr pilləsinin İslamşünaslıq ixtisası üzrə 36 yer üçün 133 abituriyent qeydiyyatdan keçib.
Qabiliyyət imtahanında iştirak etmək hüququ qazanmış 133 abituriyentdən 75 nəfər “məqbul” alıb. “Məqbul” qiyməti alan abituriyentlər artıq İslamşünaslıq ixtisasını seçə bilərlər.
Xatırladaq ki, DİM qabiliyyət imtahanına buraxılış üçün 150 (yüz əlli) bal müəyyənləşdirib.
Məlumat üçün bildiririk ki, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu Respublika Prezidenti cənab İlham Əliyevin 9 fevral 2018-ci il tarixli Sərəncamına əsasən yaradılıb. Yüksəkixtisaslı islamşünas və dinşünas mütəxəssislərin hazırlanmasını qarşısına məqsəd qoyan Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda təhsil tam ödənişsizdir. İnstitut öz tələbələrinə ingilis, ərəb, klassik ibrani, sanskrit, klassik yunan, latın, rus və fars dillərini öyrənmək imkanı verir. Eyni zamanda, Aİİ tələbələrinə beynəlxalq mübadilə proqramları (Erasmus, Mevlana və s.) vasitəsilə Avropa, Amerika və Şərq ölkələrində təhsil almaq, dövlət xətti ilə magistratura və doktorantura pillələrini xarici ölkələrdə davam etdirmək imkanı yaradılıb.
İnstitutuda tələbələr Din, Tarix, Fəlsəfə, Dil, Ədəbiyyat və digər elmlərə dair Azərbaycan, ərəb, türk, ingilis, fars və rus dillərində 14 mindən çox kitabdan istifadə etmək imkanına malikdirlər.

В АИТ завершились экзамены по выявлению способностей по специальности «Исламоведение»
27 июля - 31 июля 2019 года в Азербайджанском Институте Теологии был проведен экзамен по выявлению способностей для абитуриентов, желающих поступить на специальность «Исламоведение» бакалаврской ступени по третьей группе специальностей.
Следует отметить, что Религиозно-психологическая Комиссия, созданная Государственным Экзаменационным Центром (ГЭЦ), оценила мировоззрение абитуриентов, их психологическое состояние, творческое мышление, способность общаться с людьми и их интерес к специальности «Исламоведение».
На сайте ГЭЦ на 36 мест было зарегистрировано 133 абитуриента по специальности «Исламоведение» бакалаврской ступени по третьей группе специальностей.
Из 133 абитуриентов, заслуживших право участия на экзамене, 75 получили оценку «зачтено». Абитуриенты, получившие оценку «зачтено», теперь могут выбрать специальность «Исламоведение».
Напомним, что ГЭЦ установил 150 (сто пятьдесят) баллов для допуска к экзамену по выявлению способностей.
Следует также отметить, что Азербайджанский Институт Теологии был создан в соответствии с распоряжением Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева от 9 февраля 2018 года. Обучение в Азербайджанском Институте Теологии, целью которого является подготовка высококвалифицированных специалистов по исламоведению и религиоведению, является бесплатным. Институт дает возможность своим студентам изучать английский, арабский, классический иврит, санскрит, классический греческий, латинский, русский и персидский языки. В то же время в рамках международных программ обмена (Erasmus, Mevlana и др.) для студентов АИТ была создана возможность учиться в Европе, Америке и восточных странах, и продолжить обучение в магистратуре и докторантуре за рубежом.
В Институте студенты имеют доступ к более чем 14 000 книг на азербайджанском, арабском, турецком, английском, персидском и русском языках по религии, истории, философии, языку, литературе и другим наукам.