Aİİ-də İslamşünaslıq ixtisası üzrə qabiliyyət imtahanı başa çatdı
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) üçüncü ixtisas qrupu üzrə bakalavr pilləsinin İslamşünaslıq ixtisasına qəbul olunmaq istəyən abituriyentlərin 27 iyul – 31 iyul 2019-cu il tarixdə qabiliyyət imtahanı keçirilib.
Qeyd edək ki, Dövlət İmtahan Mərkəzi (DİM) tərəfindən yaradılan Dini-Psixoloji Komissiya abituriyentlərin dünyagörüşü səviyyəsini, psixoloji vəziyyətini, yaradıcı təfəkkürünü, insanlarla ünsiyyət bacarığını və İslamşünaslıq ixtisasına maraqlarını müəyyənləşdirərək qiymətləndirib.
DİM-in saytından üçüncü ixtisas qrupu üzrə bakalavr pilləsinin İslamşünaslıq ixtisası üzrə 36 yer üçün 133 abituriyent qeydiyyatdan keçib.
Qabiliyyət imtahanında iştirak etmək hüququ qazanmış 133 abituriyentdən 75 nəfər “məqbul” alıb. “Məqbul” qiyməti alan abituriyentlər artıq İslamşünaslıq ixtisasını seçə bilərlər.
Xatırladaq ki, DİM qabiliyyət imtahanına buraxılış üçün 150 (yüz əlli) bal müəyyənləşdirib.
Məlumat üçün bildiririk ki, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu Respublika Prezidenti cənab İlham Əliyevin 9 fevral 2018-ci il tarixli Sərəncamına əsasən yaradılıb. Yüksəkixtisaslı islamşünas və dinşünas mütəxəssislərin hazırlanmasını qarşısına məqsəd qoyan Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda təhsil tam ödənişsizdir. İnstitut öz tələbələrinə ingilis, ərəb, klassik ibrani, sanskrit, klassik yunan, latın, rus və fars dillərini öyrənmək imkanı verir. Eyni zamanda, Aİİ tələbələrinə beynəlxalq mübadilə proqramları (Erasmus, Mevlana və s.) vasitəsilə Avropa, Amerika və Şərq ölkələrində təhsil almaq, dövlət xətti ilə magistratura və doktorantura pillələrini xarici ölkələrdə davam etdirmək imkanı yaradılıb.
İnstitutuda tələbələr Din, Tarix, Fəlsəfə, Dil, Ədəbiyyat və digər elmlərə dair Azərbaycan, ərəb, türk, ingilis, fars və rus dillərində 14 mindən çox kitabdan istifadə etmək imkanına malikdirlər.

Interviews for Islamic Studies major at AIT have been finalized
Azerbaijan Institute of Theology (AIT) held interviews for the applicants who want to study BA degree in Islamic Studies on July 27 - August 31, 2019.
The Religious and Psychological Commission established by the State Examination Center evaluated applicants’ general world outlook, psychological condition, creative thinking, communication skills and eligibility for Islamic Stuides major.
133 applicants registered on the SEC website for 36 vacancies.
75 out of 133 registered applicants passed the interview successfully. The applicants who passed the interviews can choose Islamic Studies major. Minimum score for the participation in the interview was 150.
Azerbaijan Institute of Theology was established by President Ilham Aliyev’s decree dated February 9, 2018. Aiming to educate highly qualified specialists in the fields of Islamic and Religious Stuides, Azerbaijan Institute of Theology offers tuition-free education. The Institute gives students the opportunity to study English, Arabic, Classical Hebrew, Sanskrit, Classical Greek, Latin, Russian and Farsi languages. Apart from this, students have the opportunity to continue their masters and PhD degree education in European, American and Eastern countries through exchange programs (Erasmus, Mevlana, etc.) and state-sponcored scholarships.
Students have access to over 14000 books on Religion, History, Philosophy, Language, Literature and other fields in Azerbaijan, Arabic, Turkish, English, Farsi and Russian.