Aİİ-nin birinci kurs tələbələri “YARAT” Müasir İncəsənət Məkanının təşəbbüsü ilə təşkil olunan sərgini ziyarət ediblər
18 Oktyabr, 2019
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) birinci kurs tələbələri YARAT Müasir İncəsənət Məkanının təşkilatçılığı ilə XX-XXI əsrlər Azərbaycan Rəngkarlığı Muzeyində keçirilən “Danışır Bakı: 1900-1940-cı illər” adlı sərgini ziyarət ediblər.
Tələbələr sərgidə XX əsrin əvvəllərindən İkinci Dünya müharibəsi dövrünədək yaradılan Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyi, Azərbaycan Dövlət Teatr Muzeyi, Azərbaycan Milli Kitabxanası, Azərbaycan İstiqlal Muzeyinin fondlarında saxlanılan rəngkarlıq və qrafika əsərləri, afişa və nəşrlər, eləcə də Milli Arxiv İdarəsində qorunan arxiv sənədləri və əlyazmalarla tanış olublar.
Qeyd edək ki, sərgi rəssamlar İsmayıl Axundov, Əzim Əzimzadə, Lətif Feyzullayev, Mixail Gerasimov, Həsən Haqverdiyev, Əli bəy Hüseynzadə, Qeysər Kaşıyeva, Bəhruz Kəngərli, Rüstəm Mustafayev, Əli Rasim Muxtarov, Adil Qazıyev, Ələkbər Rzaquliyev, Oqtay Sadıqzadə, Salam Salamzadə, Sadıq Şərifzadə, Tağı Tağıyev, Qəzənfər Xalıqov, Kamil Xanlarov; şair və yazıçılardan Mikayıl Rəfili, Cəfər Cabbarlı, Əhməd Cavad, Seyid Hüseyn Sadıq, Umgülsüm Sadıqzadə, Hüseyn Cavid, Mikayıl Müşfiq və Səməd Mənsurun əsərlərində mürəkkəb, dəyişkən, lakin çox parlaq bir dövrdən bəhs edir.
Gənclərimiz daha sonra “Danışır Bakı: 1900-1940-cı illər” sərgisini müşayiət edən, YARAT Müasir İncəsənət Məkanına Goethe Zentrum (Azərbaycan) tərəfindən hədiyyə verilmiş, XX-XXI əsrlər Azərbaycan Rəngkarlığı Muzeyinin qarşısında quraşdırılmış rəssam Marko Montiel-Sotonun (Berlin, Almaniya) “Villa Petrolia” instalyasiyası ilə tanış olublar. Bu instalyasiya neft bumu dövrünə (XIX əsrin sonu – XX əsrin əvvəlləri) aid qüllədən ibarətdir və içərisində Bakının müasir neft həqiqətlərinə ehtiram olaraq, rəssam tərəfindən toplanmış posterlər və video nümayiş olunur.
Məlumat üçün bildiririk ki, Aİİ tələbələrin dünyagörüşünün formalaşdırılması, onların intellektual səviyyəsinin, mənəvi dünyasının zənginləşdirilməsi, vətənpərvərlik hisslərinin gücləndirilməsi, sosial məsuliyyət vərdişlərinin aşılanması, o cümlədən fərdi özünüifadə bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi istiqamətində silsilə tədbirlərini davam etdirir.

Первокурсники АИТ посетили выставку, организованную по инициативе Пространства Современного Искусства «YARAT»
18 Октября, 2019
Студенты 1-го курса Азербайджанского Института Теологии (АИТ) посетили выставку под названием «Говорит Баку: 1900-1940 года», проведенную в Музее «Живопись Азербайджана ХХ-ХХI веков» по инициативе Пространства Современного Искусства «YARAT».
На выставке студенты ознакомились с произведениями живописи и графики, афишами и публикациями, созданными с начала XX века до периода Второй Мировой Войны, в Азербайджанском Национальном Художественном Музее, Азербайджанском Государственном Театральном Музее, Азербайджанской Национальной Библиотеке, Азербайджанском Музее Независимости, а также архивными документами и рукописями, хранящимися в Управлении Национального Архива.
Следует отметить, что выставка рассказывает о сложном, разнообразном, но очень блестящем периоде в творчестве таких художников как Исмаил Ахундов, Азим Азимзаде, Лятиф Фейзуллаев, Михаил Герасимов, Гасан Хагвердиев, Али бей Гусейнзаде, Гейсар Кашиева, Бахруз Кангарли, Рустам Мустафаев, Али Расим Мухтаров, Адиль Газыев, Алекбер Рзагулиев, Огтай Садыгзаде, Салам Саламзаде, Садыг Шарифзаде, Таги Тагиев, Газанфар Халыгов, Камиль Ханларов; поэтов и писателей, как Микаил Рафили, Джафар Джаббарлы, Ахмед Джавад, Сеид Гусейн Садыг, Умгюльсум Садыгзаде, Гусейн Джавид, Микаил Мушфик и Самед Мансур.
Затем студенты ознакомились с инсталляцией «Villa Petrolia» Марка Монтиель-Сото (Берлин, Германия), подаренной Goethe Zentrum (Азербайджан) Пространству Современного Искусства «YARAT», установленной перед Азербайджанским Художественным Музеем и сопровождающую выставку «Говорит Баку: 1900-1940 годы». Эта инсталляция состоит из башни, относящейся к эпохе нефтяного бума (конец XIX - начало XX века), и здесь демонстрируются плакаты и видеоролики, собранные художником в честь современных нефтяных реалий Баку.
Доводим до вашего сведения, что AИТ продолжает серию мероприятий, направленных на формирование мировоззрения студентов, обогащение их интеллектуального и духовного мира, укрепление их чувства патриотизма, развитие их навыков социальной ответственности, а также развитие их индивидуальных навыков самовыражения.