Aİİ-də “Türk dünyasının görkəmli ictimai-siyasi xadimi – Əhməd bəy Ağaoğlu” mövzusunda ikigünlük elmi konfrans öz işinə başlayıb
19 Sentyabr, 2019
Böyük mütəfəkkir Əhməd bəy Ağaoğlunun 150 illik yubileyi ilə əlaqədar olaraq, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ), Türk Əməkdaşlıq və Koordinasiya Agentliyi (TİKA), Türk Ocaqları İstanbul şöbəsi, İstanbul Universiteti Türkiyat Araşdırmaları İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə “Türk dünyasının görkəmli ictimai-siyasi xadimi – Əhməd bəy Ağaoğlu” mövzusunda ikigünlük elmi konfrans öz işinə başlayıb.
Öncə tədbirdə Azərbaycan Respublikası və Türkiyə Respublikasının Dövlət himnləri səsləndirilib.
Aİİ rektoru ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Ceyhun Məmmədov qonaqları və konfrans iştirakçılarını salamlayaraq bildirib ki, bu il Azərbaycan ictimai fikrinin böyük nümayəndələrindən biri, görkəmli publisist və tənqidçi, tanınmış hüquqşünas və şərqşünas alim Əhməd bəy Ağaoğlunun anadan olmasının 150 illiyi tamam olur: “Bununla əlaqədar, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev 10 aprel 2019-cu il tarixdə “Əhməd bəy Ağaoğlunun 150 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” 1109 nömrəli Sərəncam imzalamış və Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi 3 iyul 2019-cu il tarixdə qeyd olunan Sərəncamın icrası ilə əlaqədar Tədbirlər Planını təsdiq etmişdir.”
Aİİ rektoru bildirib ki, Respublika Prezidenti cənab İlham Əliyevin Azərbaycan ictimai fikir tarixində dərin iz qoymuş mütəfəkkir Əhməd bəy Ağaoğlunun 150 illik yubileyinin qeyd olunmasını təmin etmək məqsədi ilə imzaladığı Sərəncam dövlətimiz tərəfindən Türk dünyasının görkəmli ictimai-siyasi xadiminə verilən dəyərin, hörmət və ehtiramın ən yüksək göstəricisidir.
C.Məmmədov qeyd edib ki, İnstitut yarandığı gündən öz fəaliyyətində milli-mənəvi dəyərlərimizin təbliğinə, tələbələrdə vətənpərvərlik ruhunun, Vətənə sevginin və ona bağlılığın gücləndirilməsinə, tanınmış Azərbaycan mütəfəkkirlərinin həyat və yaradıcılığının öyrənilməsinə xüsusi önəm verir.
Aİİ rektoru vurğulayıb ki, ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin Sərəncamının icrası ilə əlaqədar keçirilən tədbir Türk dünyasının görkəmli ictimai-siyasi xadimi Əhməd bəy Ağaoğlunun həyat yolu və əsərləri ilə yaxından tanışlıq, ədəbi fəaliyyətinin yeni, maraqlı səhifələrini öyrənmək baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
İstanbul Universiteti Türkiyat Araşdırmaları İnstitutunun müdiri Mustafa Balcı görkəmli ictimai xadim, şərqşünas alim, publisist, tənqidçi Əhməd bəy Ağaoğlunun təkcə Azərbaycanda yox, Türkiyədə, Yaxın və Orta Şərqdə, Mərkəzi Rusiya və Qərbi Avropada da tanınmış alimlərdən olduğunu qeyd edib. M.Balcı dahi mütəfəkkirin hürriyyət və demokratiya aşiqi bir insan, milliyyətçi ziyalı olduğunu qeyd edərək, onun insanlığın bütün üstün cəhətlərini və məziyyətlərini özündə toplamış böyük insan olduğunu vurğulayıb.
Türk Ocaqları İstanbul şöbəsinin müdiri Cezmi Bayram qeyd edib ki, Əhməd bəy bütün həyatı boyunca çəkdiyi əzablara, əziyyətlərə, sürgünlərə, məhrumiyyətlərə baxmayaraq, sözünü çəkinmədən demiş, xalqının və böyük Türk dünyasının mənafeyi uğrunda hər zaman mübarizə aparmışdır. Böyük sənətkarın yaradıcılığı və fəaliyyəti çoxtərəfli, çoxjanrlı, sistemli şəkildə davam etmiş, son nəfəsinədək xalqına, millətinə, mədəniyyətinə bağlı olduğunu göstərmişdir.
Türkiyə Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Erkan Özoral iki qardaş ölkənin ortaq dəyərlərindən biri olan Əhməd bəy Ağaoğlunun 150 illik yubileyinə həsr olunmuş konfransın keçirilməsinin təqdirəlayiq hal olduğunu vurğulayıb. Türkiyə-Azərbaycan dostluq və qardaşlıq əlaqələrinin inkişafının böyük əhəmiyyətə malik olduğunu, tarixi köklərə söykəndiyini, eyni millətə, eyni dilə, eyni dinə sahib olan iki xalq arasındakı qardaşlıq münasibətlərinin əsrlərboyu yaşadığını və bu əlaqələrin hazırda daha da zənginləşdiyini, yeni səviyyəyə yüksəldiyini bildirib.
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin müavini Gündüz İsmayılov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin bu il “Əhməd bəy Ağaoğlunun 150 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” Sərəncam imzalamasını böyük ədibə ehtiramın təcəssümü kimi dəyərləndirdi. G.İsmayılov Əhməd bəyin əsərlərində milli qurtuluşa gedən yolun cəmiyyətin mədəni və təhsil səviyyəsi ilə ölçüldüyünü vurğulayıb. O qeyd edib ki, görkəmli ictimai xadim və yazıçı, publisist Əhməd bəy Ağaoğlu Azərbaycanın milli istiqlalı uğrunda mübarizənin ön cərgəsində duran ziyalılarımızdan biri olub.

Conference on Ahmed bey Agaoglu, outstanding public and political figure of the Turkic world, has started
19 September, 2019
A two-day academic conference on Ahmed bey Agaoglu, outstanding public and political figure of the Turkic world dedicated to the 150th anniversary of the great thinker Ahmed bey Agaoglu, organized jointly by Azerbaijan Institute of Theology, Turkish Cooperation and Coordination Agency (TIKA), Istanbul Branch of Türk Ocakları and Istanbul University Institute for Turkic Studies, has started.
The event started with the performance of national anthems of the Republic of Azerbaijan and the Republic of Turkey.
AIT rector Jeyhun Mammadov welcomed the attendees and noted that this year will be the 150th anniversary of one of the great representatives of Azerbaijani public opinion, prominent publicist and critic, well-known lawyer and oriental scholar Ahmed bey Agaoglu: “Regarding this, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev signed an Order on the celebration of the 150th Anniversary of Ahmad Bey Agaoglu No.1109 dated April 10, 2019, and the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan has approved the Action Plan on the implementation of the order dated July 3, 2019.”
AIT rector Jeyhun Mammadov stressed that the order signed by President Ilham Aliyev to ensure the celebration of the 150th anniversary of the great thinker Ahmad Bey Agaoglu is a tribute and honor to the memory of the outstanding public figure of the Turkic world.
J.Mammadov noted that the Institute attaches particular importance to the promotion of national-moral values, patriotic spirit, love for the country, interest in the study of the life and creativite activity of Azerbaijani thinkers.
AIT rector stressed that the event, held to implement the order of President Ilham Aliyev, is of great importance from the aspect of acquaintance with the life and works of the prominent public-political figure of the Turkic world Ahmed bey Agaoglu.
Mustafa Balci, Head of the Istanbul University Institute for Turkic Studies, noted that prominent scholar Ahmed bey Agaoglu is a well-known scholar not only in Azerbaijan, but also in Turkey, the Middle East, Central Russia and Western Europe. M. Balci said that the great thinker was a nationalist intellectual who was an enthusiast of freedom and democracy and emphasized his personality combining all the positive virtues of humanity.
Cezmi Bayram, President of the Istanbul Branch of Türk Ocakları, noted that despite the suffering, exile and deprivations in life, Ahmad Bey did not beware of telling the truth and struggled for the well-being of the people and the great Turkic world. The great thinker’s creative activity continued in a multidimensional and systematic way until his death reflecting his bond to his nation and culture.
Erkan Ozoral, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Turkey to Azerbaijan, said that the conference dedicated to the 150th anniversary of Ahmad Bey Agaoglu which combines the values of the two fraternal countries, is commendable. He said that Turkey-Azerbaijan friendship and brotherhood relations are of great importance, they rely on deep historical roots, fraternal relations between the two nations that have the same nationality exists for centuires, these relations are being enriched and enter a new stage.
Gunduz Ismayilov, Deputy Chairman of the State Committee on Religious Associations, noted that President Ilham Aliyev’s Order on the celebration of the 150th anniversary of Ahmad Bey Agaoglu is a tribute to the memory of the great thinker. G.Ismayilov stressed that in the works of Ahmad Bey Agaoglu, the road to national liberation passes through the cultural and educational level of the society. He characterized Ahmad Bey Agaoglu as one of the foremost intellectuals who led the struggle for national independence of Azerbaijan.