Aİİ-də “Türk dünyasının görkəmli ictimai-siyasi xadimi – Əhməd bəy Ağaoğlu” mövzusunda ikigünlük elmi konfrans öz işinə başlayıb
19 Sentyabr, 2019
Böyük mütəfəkkir Əhməd bəy Ağaoğlunun 150 illik yubileyi ilə əlaqədar olaraq, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ), Türk Əməkdaşlıq və Koordinasiya Agentliyi (TİKA), Türk Ocaqları İstanbul şöbəsi, İstanbul Universiteti Türkiyat Araşdırmaları İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə “Türk dünyasının görkəmli ictimai-siyasi xadimi – Əhməd bəy Ağaoğlu” mövzusunda ikigünlük elmi konfrans öz işinə başlayıb.
Öncə tədbirdə Azərbaycan Respublikası və Türkiyə Respublikasının Dövlət himnləri səsləndirilib.
Aİİ rektoru ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Ceyhun Məmmədov qonaqları və konfrans iştirakçılarını salamlayaraq bildirib ki, bu il Azərbaycan ictimai fikrinin böyük nümayəndələrindən biri, görkəmli publisist və tənqidçi, tanınmış hüquqşünas və şərqşünas alim Əhməd bəy Ağaoğlunun anadan olmasının 150 illiyi tamam olur: “Bununla əlaqədar, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev 10 aprel 2019-cu il tarixdə “Əhməd bəy Ağaoğlunun 150 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” 1109 nömrəli Sərəncam imzalamış və Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi 3 iyul 2019-cu il tarixdə qeyd olunan Sərəncamın icrası ilə əlaqədar Tədbirlər Planını təsdiq etmişdir.”
Aİİ rektoru bildirib ki, Respublika Prezidenti cənab İlham Əliyevin Azərbaycan ictimai fikir tarixində dərin iz qoymuş mütəfəkkir Əhməd bəy Ağaoğlunun 150 illik yubileyinin qeyd olunmasını təmin etmək məqsədi ilə imzaladığı Sərəncam dövlətimiz tərəfindən Türk dünyasının görkəmli ictimai-siyasi xadiminə verilən dəyərin, hörmət və ehtiramın ən yüksək göstəricisidir.
C.Məmmədov qeyd edib ki, İnstitut yarandığı gündən öz fəaliyyətində milli-mənəvi dəyərlərimizin təbliğinə, tələbələrdə vətənpərvərlik ruhunun, Vətənə sevginin və ona bağlılığın gücləndirilməsinə, tanınmış Azərbaycan mütəfəkkirlərinin həyat və yaradıcılığının öyrənilməsinə xüsusi önəm verir.
Aİİ rektoru vurğulayıb ki, ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin Sərəncamının icrası ilə əlaqədar keçirilən tədbir Türk dünyasının görkəmli ictimai-siyasi xadimi Əhməd bəy Ağaoğlunun həyat yolu və əsərləri ilə yaxından tanışlıq, ədəbi fəaliyyətinin yeni, maraqlı səhifələrini öyrənmək baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
İstanbul Universiteti Türkiyat Araşdırmaları İnstitutunun müdiri Mustafa Balcı görkəmli ictimai xadim, şərqşünas alim, publisist, tənqidçi Əhməd bəy Ağaoğlunun təkcə Azərbaycanda yox, Türkiyədə, Yaxın və Orta Şərqdə, Mərkəzi Rusiya və Qərbi Avropada da tanınmış alimlərdən olduğunu qeyd edib. M.Balcı dahi mütəfəkkirin hürriyyət və demokratiya aşiqi bir insan, milliyyətçi ziyalı olduğunu qeyd edərək, onun insanlığın bütün üstün cəhətlərini və məziyyətlərini özündə toplamış böyük insan olduğunu vurğulayıb.
Türk Ocaqları İstanbul şöbəsinin müdiri Cezmi Bayram qeyd edib ki, Əhməd bəy bütün həyatı boyunca çəkdiyi əzablara, əziyyətlərə, sürgünlərə, məhrumiyyətlərə baxmayaraq, sözünü çəkinmədən demiş, xalqının və böyük Türk dünyasının mənafeyi uğrunda hər zaman mübarizə aparmışdır. Böyük sənətkarın yaradıcılığı və fəaliyyəti çoxtərəfli, çoxjanrlı, sistemli şəkildə davam etmiş, son nəfəsinədək xalqına, millətinə, mədəniyyətinə bağlı olduğunu göstərmişdir.
Türkiyə Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Erkan Özoral iki qardaş ölkənin ortaq dəyərlərindən biri olan Əhməd bəy Ağaoğlunun 150 illik yubileyinə həsr olunmuş konfransın keçirilməsinin təqdirəlayiq hal olduğunu vurğulayıb. Türkiyə-Azərbaycan dostluq və qardaşlıq əlaqələrinin inkişafının böyük əhəmiyyətə malik olduğunu, tarixi köklərə söykəndiyini, eyni millətə, eyni dilə, eyni dinə sahib olan iki xalq arasındakı qardaşlıq münasibətlərinin əsrlərboyu yaşadığını və bu əlaqələrin hazırda daha da zənginləşdiyini, yeni səviyyəyə yüksəldiyini bildirib.
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin müavini Gündüz İsmayılov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin bu il “Əhməd bəy Ağaoğlunun 150 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” Sərəncam imzalamasını böyük ədibə ehtiramın təcəssümü kimi dəyərləndirdi. G.İsmayılov Əhməd bəyin əsərlərində milli qurtuluşa gedən yolun cəmiyyətin mədəni və təhsil səviyyəsi ilə ölçüldüyünü vurğulayıb. O qeyd edib ki, görkəmli ictimai xadim və yazıçı, publisist Əhməd bəy Ağaoğlu Azərbaycanın milli istiqlalı uğrunda mübarizənin ön cərgəsində duran ziyalılarımızdan biri olub.

В АИТ начала свою работу двухдневная научная конференция на тему «Выдающийся общественно-политический деятель тюркского мира – Ахмед-бек Агаоглу»
19 Сентябрь, 2019
Начала свою работу двухдневная научная конференция на тему «Выдающийся общественно-политический деятель тюркского мира – Ахмед-бек Агаоглу» по случаю 150-летнего юбилея великого мыслителя Ахмед-бека Агаоглу при совместной организационной поддержке Азербайджанского института теологии (АИТ), Турецкого агентства по сотрудничеству и координации (ТИКА), Стамбульского подразделения «Тюркских очагов», Института «Исследования Тюркият» Стамбульского Университета.
Сначала на мероприятии прозвучали государственные гимны Азербайджанской Республики и Турецкой Республики.
Ректор АИТ, доктор философии по теологии Джейхун Мамедов поприветствовал гостей и участников конференции и отметил, что в этом году исполняется 150-летие со дня рождения одного из великих представителей общественной мысли Азербайджана, выдающегося публициста и критика, известного юриста и ученого-востоковеда Ахмед-бека Агаоглу. Ректор сообщил, что в связи с этим 10 апреля 2019 года Президент Азербайджанской Республики господин Ильхам Алиев подписал Распоряжение № 1109 «О праздновании 150-летия Ахмед-бека Агаоглу» и 3 июля 2019 года Министерство образования Азербайджанской Республики утвердило План мероприятий в связи с исполнением указанного Распоряжения.
Ректор АИТ довел до внимания, что Распоряжение, подписанное Президентом Азербайджанской Республики господином Ильхамом Алиевым с целью обеспечения празднования 150-летия мыслителя Ахмед-бека Агаоглу, оставившего глубокий след в истории общественной мысли Азербайджана, является самым высоким показателем ценности, уважения и почтения, с которым наша страна относится к выдающемуся общественно-политическому деятелю тюркского мира.
Дж.Мамедов отметил, что с момента создания в своей деятельности Институт придает особое значение поощрению национально-нравственных ценностей, укреплению духа патриотизма, любви к Родине и привязанности к ней среди молодежи, изучению жизни и творчества азербайджанских мыслителей.
Ректор АИТ подчеркнул, что мероприятие, проведенное в связи с исполнением Распоряжения главы страны господина Ильхама Алиева, играет особую роль в плане близкого ознакомления с жизненным путем и трудами выдающегося общественно-политического деятеля тюркского мира Ахмед-бека Агаоглу, изучения новых, интересных страниц в его литературной деятельности.
Директор Института «Исследования Тюркият» Стамбульского Университета Мустафа Балджы отметил, что выдающийся общественно-политический деятель, ученый-востоковед, публицист, критик Ахмед-бек Агаоглу является одним из известных ученых не только в Азербайджане, но и в Турции, Ближнем и Среднем Востоке, Центральной России и Западной Европе. М.Балджы подчеркнул, что гениальный мыслитель был любителем свободы и демократии, интеллигентом-националистом, великим человеком, объединившим в себе все положительные черты и преимущества человечества.
Директор Стамбульского подразделения «Тюркских очагов» Джезми Байрам отметил что, несмотря на беды, страдания, изгнания, лишения, которым Ахмед-бек подвергался на протяжении всей жизни, он без страха высказывал свое мнение, всегда боролся во имя интересов своего народа и великого тюркского мира. Творчество и деятельность великого мыслителя продолжались в многосторонней, многожанровой и систематической форме. Он до последнего вздоха показывал привязанность к своему народу, нации и культуре.
Чрезвычайный и полномочный посол Турецкой Республики в Азербайджанской Республике Эркан Озорал довел до внимания, что проведение конференции, посвященной 150-летию Ахмед-бека Агаоглу, являющегося общей ценностью для двух братских стран, заслуживает одобрения.
Он отметил, что развитие дружеских и братских связей между Турцией и Азербайджаном играет важную роль, имеет исторические корни, братские отношения двух народов одинаковой нации, религии, говорящих на одном языке, сохранились на протяжении веков, и эти отношения еще больше укрепились, поднялись на новый уровень.
Заместитель председателя Государственного комитета по работе с религиозными структурами Гюндюз Исмаилов оценил подписание Президентом Азербайджанской Республики господином Ильхамом Алиевым Распоряжения «О праздновании 150-летия Ахмед-бека Агаоглу» в этом году, как воплощение почтения к великому литератору. Г.Исмаилов подчеркнул, что путь, идущий к национальному спасению, в произведениях Ахмед-бека измеряется уровнем культуры и образования общества. Он отметил, что выдающийся общественный деятель и писатель, публицист Ахмед-бек Агаоглу был одним из интеллигентов, стоящих на переднем фронте борьбы Азербайджана за национальную независимость.