Aİİ-də İslamşünaslıq ixtisası üzrə qəbulla bağlı müsahibə başlayıb
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) 27 iyul 2019-cu il tarixdə üçüncü ixtisas qrupu üzrə bakalavr pilləsinin “İslamşünaslıq” ixtisasına müsahibə başlayıb. Müsahibə 27 iyul – 2 avqustadək davam edəcək.
Qeyd edək ki, Dövlət İmtahan Mərkəzi (DİM) tərəfindən yaradılan Dini-Psixoloji Komissiya abituriyentlərin dünyagörüşü səviyyəsini, psixoloji vəziyyətini, yaradıcı təfəkkürü, insanlarla ünsiyyət bacarığı və İslamşünaslıq ixtisasına maraqlarını müəyyənləşdirərək qiymətləndirir.
Xatırladaq ki, qabiliyyət imtahanına buraxılış balı 150 (yüz əlli) olaraq müəyyənləşdirilib. Ümumilikdə 131 nəfər abituriyent qeydiyyatdan keçib.
Dini-Psixoloji Komissiyanın tərkibinə ilahiyyat sahəsi üzrə mütəxəssislər, ekspertlər, psixoloqlar, Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutun və DİM-in əməkdaşları daxil edilib.
Məlumat üçün bildiririk ki, 27 iyul 09:00-dan başlayan qabiliyyət imtahanı avqustun 2-dək Bakı şəhəri Əhməd Cəmil, 41/A ünvanında – Bakı Dövlət Universitetinin keçmiş İlahiyyat fakültəsinin inzibati binasında keçiriləcək.
Qeyd edək ki, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda təhsil tam ödənişsizdir. Aİİ Azərbaycan xalqının tarixi ənənələrə söykənən və dövlət siyasətinin məntiqi nəticəsi olan yüksək dini-mənəvi mühitin qorunub saxlanılması, inkişafı və dini fəaliyyət sahəsində yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasının təmin edilməsi məqsədilə müasir təhsil standartları və müvafiq sahədə dünya təcrübəsi əsasında fəlaiyyət göstərir. İnstitutda müasir sosial elmlərin metodları əsasında İslamla yanaşı, digər dünya dinlərinin inanc, ibadət, əxlaq sistemi və ictimai strukturları, həmçinin, dini elmlərlə yanaşı fəlsəfə, sosiologiya, psixologiya, multikulturalizm və s. sosial və humanitar elmlər də tədris olunur.

В АИТ началось собеседование в связи с приемом в Институт по специальности «Исламоведение»
27 июля 2019 года в Азербайджанском Институте Теологии началось собеседование на специальность «Исламоведение» ступени бакалавриата по третьей группы специальностей. Собеседование продлится с 27 июля по 2 августа.
Следует отметить, что Религиозно-психологическая Комиссия, созданная Государственным Экзаменационным Центром (ГЭЦ), оценивает уровень мировоззрения абитуриентов, психологическое состояние, творческое мышление, коммуникативные навыки и интерес к специальности «Исламоведение».
Напомним, что проходной балл на экзамен по выявлению способностей установлен на 150 (сто пятьдесят) баллов. Всего зарегистрирован 131 абитуриент.
В состав Религиозно-психологической Комиссии входят специалисты по теологии, эксперты, психологи, сотрудники Государственного Комитета по Работе с Религиозными Организациями, сотрудники Азербайджанского Института Теологии и ГЭЦ.
Доводим до вашего сведения, что экзамен состоится с 27 июля по 2 августа в 09:00 по адресу: город Баку, Ахмед Джамиль, 41 / A - административный корпус бывшего теологического факультета Бакинского Государственного Университета.
Отметим, что обучение в Азербайджанском Институте Теологии совершенно бесплатно. АИТ действует на основе современных образовательных стандартов и соответствующего международного опыта с целью подготовки высококвалифицированных кадров в сфере религиозной деятельности, а также сохранения и развития высокой религиозной и духовной среды, основанной на исторических традициях и являющейся логическим следствием государственной политики азербайджанского народа.