Aİİ-də İslamşünaslıq ixtisası üzrə qəbulla bağlı müsahibə başlayıb
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) 27 iyul 2019-cu il tarixdə üçüncü ixtisas qrupu üzrə bakalavr pilləsinin “İslamşünaslıq” ixtisasına müsahibə başlayıb. Müsahibə 27 iyul – 2 avqustadək davam edəcək.
Qeyd edək ki, Dövlət İmtahan Mərkəzi (DİM) tərəfindən yaradılan Dini-Psixoloji Komissiya abituriyentlərin dünyagörüşü səviyyəsini, psixoloji vəziyyətini, yaradıcı təfəkkürü, insanlarla ünsiyyət bacarığı və İslamşünaslıq ixtisasına maraqlarını müəyyənləşdirərək qiymətləndirir.
Xatırladaq ki, qabiliyyət imtahanına buraxılış balı 150 (yüz əlli) olaraq müəyyənləşdirilib. Ümumilikdə 131 nəfər abituriyent qeydiyyatdan keçib.
Dini-Psixoloji Komissiyanın tərkibinə ilahiyyat sahəsi üzrə mütəxəssislər, ekspertlər, psixoloqlar, Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutun və DİM-in əməkdaşları daxil edilib.
Məlumat üçün bildiririk ki, 27 iyul 09:00-dan başlayan qabiliyyət imtahanı avqustun 2-dək Bakı şəhəri Əhməd Cəmil, 41/A ünvanında – Bakı Dövlət Universitetinin keçmiş İlahiyyat fakültəsinin inzibati binasında keçiriləcək.
Qeyd edək ki, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda təhsil tam ödənişsizdir. Aİİ Azərbaycan xalqının tarixi ənənələrə söykənən və dövlət siyasətinin məntiqi nəticəsi olan yüksək dini-mənəvi mühitin qorunub saxlanılması, inkişafı və dini fəaliyyət sahəsində yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasının təmin edilməsi məqsədilə müasir təhsil standartları və müvafiq sahədə dünya təcrübəsi əsasında fəlaiyyət göstərir. İnstitutda müasir sosial elmlərin metodları əsasında İslamla yanaşı, digər dünya dinlərinin inanc, ibadət, əxlaq sistemi və ictimai strukturları, həmçinin, dini elmlərlə yanaşı fəlsəfə, sosiologiya, psixologiya, multikulturalizm və s. sosial və humanitar elmlər də tədris olunur.

Interviews for Islamic Studies major have started at AIT
On July 27 - August 2, 2019, interviews for the applicants who want to study BA degree in Islamic Studies at Azerbaijan Institute of Theology (AIT) have started. The interview will last from July 27 to August 2.
It should be noted that the Religious and Psychological Commission established by the State Examination Center evaluates applicants’ general world outlook, psychological condition, creative thinking and communication skills.
Minimum score for the participation in the interview is 150. Totally, 131 applicants have been registered for the interviews. The Religious and Psychological Commission includes experts, psychologists, officials of the State Committee on Religious Associations of the Republic of Azerbaijan and the Institute staff.
The exam started on July 27, 2019 at 09:00 and will continue till August 2 at the administrative building of the former faculty of Theology of Baku State University at Ahmad Jamil, 41 / A.
Education at Azerbaijan Institute of Theology is tuition-free. AIT uses modern educational standards and relevant international experience to preserve religious and spiritual environment based on the historical traditions of the Azerbaijani people and logical consequence of the state policy and train highly qualified religious specialists. Along with Islam, systems of belief, prayer and moral of the other world religions as well as philosophy, sociology, psychology, multiculturalism and other social sciences are taught at the Institute.