Aİİ-də “Azərbaycan həqiqətlərinin xaricdə təbliği” mövzusunda seminar keçirilib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) 13 iyun 2019-cu il tarixdə “Roma Sapienza” Universitetinin siyasi elmlər və Avropa tarixi üzrə doktorantı, Azərbaycan-İtaliya Gənclər Assosiasiyasının (AİGA) həmsədri Emin Rüstəmovun təqdimatında “Azərbaycan həqiqətlərinin xaricdə təbliği” mövzusunda seminar təşkil olunub.
Aİİ Dillər və ictimai fənlər kafedrasının müdiri, dosent İlkin Əlimuradov tədbir iştirakçılarını salamlayaraq bildirib ki, təhsil müəssisəsi tələbələrin dünyagörüşünün, intellektual səviyyəsinin, mənəvi dünyasının zənginləşdirilməsi, elmi axtarışlara sövq edilməsi, vətənpərvərlik hisslərinin gücləndirilməsi, mütaliə, sosial məsuliyyət vərdişlərinin aşılanması, o cümlədən, fərdi özünüifadə bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi üçün mütəmadi olaraq müxtəlif mövzularda seminarlar, “dəyirmi masa”lar, görüşlər təşkil edir. İnstitutda ötən dövr ərzində maarifləndirmə istiqamətində xeyli iş görüldüyünü bildirən İ.Əlimuradov mövzunun əhəmiyyətinə toxunaraq, Aİİ-nin təhsilin keyfiyyətinə xüsusi önəm verdiyi ilə yanaşı, tələbələrin sosial həyatının səmərəli təşkili üçün də səylə çalışdığını vurğulayıb.
“Roma Sapienza” Universitetinin siyasi elmlər və Avropa tarixi üzrə doktorantı, Azərbaycan-İtaliya Gənclər Assosiasiyasının həmsədri Emin Rüstəmov “Azərbaycan həqiqətlərinin xaricdə təbliği” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib, AİGA-nın fəaliyyəti haqqında tədbir iştirakçılarına ətraflı məlumat verib. Həmsədr təşkilatın fəaliyyətinə toxunaraq bildirib ki, qurumun əsas məqsədi ölkəmizin təbliği, Qarabağ həqiqətlərinin yerli və dünya ictimaiyyətinə düzgün çatdırılmasıdır.
E. Rüstəmov İtaliyada Azərbaycan diasporunun fəallığının artırılması istiqamətində görülən işlərdən, onun uğurlu fəaliyyətindən bəhs edib. Xaricdə təhsil alan gənclərimizin yaşadıqları ölkələrdə Azərbaycanı fəal təbliğ etmələrinin vacibliyini vurğulayıb. Bildirib ki, hər bir Azərbaycan vətəndaşı xalqına və dövlətinə sadiq olmalıdır. Bu baxımdan, xaricdə təhsil alan tələbələrin də üzərinə məsuliyyət düşdüyünü qeyd edən E.Rüstəmov sosial şəbəkələrdə, gündəlik həyatda ölkəmizi layiqincə təbliğ etməyə, xarici dostlara Vətənimiz haqqında dolğun məlumat verməyə, tələbələri dövlət əhəmiyyətli tədbirlərdə fəal olmağa çağırıb.

В АИТ состоялся семинар на тему «Продвижение реалий Азербайджана за рубежом»
13 июня 2019 года в Азербайджанском институте теологии (АИТ) состоялся семинар докторанта Римского университета «Ла Сапиенца» по политическим наукам и истории Европы, сопредседателя Ассоциации азербайджано-итальянской молодежи (ААИМ) Эмина Рустамова на тему «Продвижение реалий Азербайджана за рубежом».
Участников мероприятия приветствовал вступительным словом заведующий кафедрой языков и общественных дисциплин АИТ, доцент Илькин Алимурадов, который сообщил, что в учебном заведении постоянно организуются семинары, «круглые столы» и встречи на различные темы, которые преследуют цель обогащения мировоззрения студентов, их интеллектуального уровня и духовного мира, вовлечения в научные соискания, укрепления чувства патриотизма, привития навыков чтения и социальной ответственности, в том числе развития навыков самовыражения. Сказав о том, что за прошедший период в Институте была проделана огромная работа в этом направлении, И.Алимурадов, касаясь важности темы, подчеркнул, что АИТ не только придает особое значение качеству образования, но также усердно работает для рациональной организации социальной жизни студентов.
Выступивший с докладом на тему «Продвижение реалий Азербайджана за рубежом» докторант по политическим наукам и истории Европы Римского университета «Ла Сапиенца», сопредседатель Ассоциации азербайджано-итальянской молодежи (ААИМ) Эмин Рустамов, предоставил участникам мероприятия подробную информацию относительно деятельности ААИМ. Рассказывая о деятельности организации, ее сопредседатель довел до внимания, что основной целью данной структуры является продвижение нашей страны, донесение до местной и мировой общественности правды о Карабахе.
Э.Рустамов сообщил участникам семинара о работах, проделанных организацией в направлении роста активности азербайджанской диаспоры в Италии, и ее благополучной деятельности. Подчеркнул необходимость активного продвижения Азербайджана обучающейся за рубежом молодежью в странах их проживания. Также он подчеркнул, что каждый гражданин Азербайджана обязан быть преданным своему народу и государству. Э.Рустамов отметил, что с этой точки зрения, на обучающихся за рубежом студентов возлагается большая ответственность, и призвал студентов достойно продвигать страну в социальных сетях, в повседневной жизни, предоставлять друзьям-иностранцам полноценную информацию о нашей Родине, принимать активное участие в мероприятиях государственной важности.