Aİİ-də “Azərbaycan həqiqətlərinin xaricdə təbliği” mövzusunda seminar keçirilib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) 13 iyun 2019-cu il tarixdə “Roma Sapienza” Universitetinin siyasi elmlər və Avropa tarixi üzrə doktorantı, Azərbaycan-İtaliya Gənclər Assosiasiyasının (AİGA) həmsədri Emin Rüstəmovun təqdimatında “Azərbaycan həqiqətlərinin xaricdə təbliği” mövzusunda seminar təşkil olunub.
Aİİ Dillər və ictimai fənlər kafedrasının müdiri, dosent İlkin Əlimuradov tədbir iştirakçılarını salamlayaraq bildirib ki, təhsil müəssisəsi tələbələrin dünyagörüşünün, intellektual səviyyəsinin, mənəvi dünyasının zənginləşdirilməsi, elmi axtarışlara sövq edilməsi, vətənpərvərlik hisslərinin gücləndirilməsi, mütaliə, sosial məsuliyyət vərdişlərinin aşılanması, o cümlədən, fərdi özünüifadə bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi üçün mütəmadi olaraq müxtəlif mövzularda seminarlar, “dəyirmi masa”lar, görüşlər təşkil edir. İnstitutda ötən dövr ərzində maarifləndirmə istiqamətində xeyli iş görüldüyünü bildirən İ.Əlimuradov mövzunun əhəmiyyətinə toxunaraq, Aİİ-nin təhsilin keyfiyyətinə xüsusi önəm verdiyi ilə yanaşı, tələbələrin sosial həyatının səmərəli təşkili üçün də səylə çalışdığını vurğulayıb.
“Roma Sapienza” Universitetinin siyasi elmlər və Avropa tarixi üzrə doktorantı, Azərbaycan-İtaliya Gənclər Assosiasiyasının həmsədri Emin Rüstəmov “Azərbaycan həqiqətlərinin xaricdə təbliği” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib, AİGA-nın fəaliyyəti haqqında tədbir iştirakçılarına ətraflı məlumat verib. Həmsədr təşkilatın fəaliyyətinə toxunaraq bildirib ki, qurumun əsas məqsədi ölkəmizin təbliği, Qarabağ həqiqətlərinin yerli və dünya ictimaiyyətinə düzgün çatdırılmasıdır.
E. Rüstəmov İtaliyada Azərbaycan diasporunun fəallığının artırılması istiqamətində görülən işlərdən, onun uğurlu fəaliyyətindən bəhs edib. Xaricdə təhsil alan gənclərimizin yaşadıqları ölkələrdə Azərbaycanı fəal təbliğ etmələrinin vacibliyini vurğulayıb. Bildirib ki, hər bir Azərbaycan vətəndaşı xalqına və dövlətinə sadiq olmalıdır. Bu baxımdan, xaricdə təhsil alan tələbələrin də üzərinə məsuliyyət düşdüyünü qeyd edən E.Rüstəmov sosial şəbəkələrdə, gündəlik həyatda ölkəmizi layiqincə təbliğ etməyə, xarici dostlara Vətənimiz haqqında dolğun məlumat verməyə, tələbələri dövlət əhəmiyyətli tədbirlərdə fəal olmağa çağırıb.

AIT organized a seminar on Promoting the Truth about Azerbaijan in the World
On June 13, 2019, Azerbaijan Institute of Theology (AIT) organized a seminar on Promoting the Truth about Azerbaijan in the World by Emin Rustamov, Co-chairman of the Azerbaijan-Italy Youth Association (AIYA), PhD researcher in Political Sciences and European History at Sapienza University of Rome.
Associate Professor Ilkin Alimuradov welcomed the participants and noted that the Institute organizes workshops, roundtables and meetings on various subjects to develop students’ world outlook and intellectual level, enrich their spiritual world, involve them in academic researches, strengthen their patriotic feelings, social responsibility and self-expression skills. Emphasizing the importance of the topic, Ilkin Alimuradov stressed that the Institute attaches great importance to the quality of education and strives for the effective organization of students’ social life.
Emin Rustamov, Co-chairman of the Azerbaijan-Italy Youth Association (AIYA), PhD researcher in Political Sciences and European History at Sapienza University of Rome, delivered a presentation on Promoting the Truth about Azerbaijan in the World and informed the participants about AIYA’s activities. Outlining the activities of the organization, he stressed that the primary goal of the organization is to promote the country and introduce the local and world community to the facts of Garabagh.
Emin Rustamov outlined the work implemented to improve the activity of the Azerbaijani diaspora in Italy. He stressed the importance of promotion of the country by young people studying abroad. He said that citizens should be loyal to their state and people. Emin Rustamov noted the responsibility and duties of the students studying abroad and urged them to properly promote their country in social media, in their everyday life and participate actively in the events of state importance.