Xocalı soyqırımının 31-ci ildönümü ilə əlaqədar anım tədbiri təşkil olunub
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) Xocalı soyqırımının 31-ci ildönümü ilə əlaqədar anım tədbiri təşkil olunub.
Tədbirdə Aİİ-nin müəllim və tələbə heyəti, o cümlədən əməkdaşlar iştirak ediblər.
Əvvəlcə dövlətimizin ərazi bütövlüyü uğrunda şəhid olanların və Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsi birdəqiqəlik sükutla yad edilib.
Ali təhsil müəssisəsinin rektoru Aqil Şirinov çıxış edərək, bu qətliamın dünyada görünməyən ən dəhşətli soyqırımlarından biri olduğunu, bu günlərdə Xocalı sakinlərinin xüsusi amansızlıqla öldürüldüklərini diqqətə çatdırıb. O qeyd edib ki, Xocalıda baş vermiş qətliam məhz bilərəkdən və düşünülmüş şəkildə həyata keçirilib. Bildirib ki, Xocalı soyqırımına dünya səviyyəsində hüquqi qiymət verilməli və bu dəhşətli faciəni törədənlər öz layiqli cəzalarını almalıdırlar.
Aİİ rektoru vurğulayıb ki, başımıza gətirilən belə faciələri unutmamalı, gənclərimizə daim soyqırımı həqiqətlərini aşılamalıyıq.
A.Şirinov daha sonra bildirib ki, xalqımız 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı işğal altında olan torpaqlarını azad edərək, erməni faşistlərinə layiqli cavabını verib. Aİİ rektoru vurğulayıb ki, Laçını, Kəlbəcəri, Ağdamı, Xocalını görməyən gənclərimiz vətənimizin bütövlüyü, torpaqlarımızın düşmən tapdağından azadlığı uğrunda canlarını fəda etdilər.
Azərbaycan Televiziyası İctimai siyasi proqramlar studiyası Tarix şöbəsinin müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Mahir Qəribov Xocalı soyqırımında yüzlərlə günahsız insanın ermənilər tərəfindən xüsusi amansızlıqla qətlə yetirildiyini xatırladıb. O, tarixboyu ermənilərin türk-müsəlman əhalisinə qarşı düşmən münasibətində olduqlarını diqqətə çatdırıb.
Daha sonra Azərbaycan Televiziyasının “Tarixin izi ilə” layihəsi çərçivəsində hazırlanmış Xocalı soyqırımına həsr olunan film nümayiş olunub.

Организовано памятное мероприятие по случаю 31-летия Ходжалинского геноцида
В Азербайджанском институте теологии (АИТ) организовано памятное мероприятие по случаю 31-летия Ходжалинского геноцида.
На мероприятии принял участие преподавательский и студенческий состав, а также сотрудники АИТ.
В начале мероприятия память шехидов, отдавших жизни ради территориальной целостности страны, и жертв Ходжалинского геноцида была почтена минутой молчания.
Выступивший ректор АИТ Агиль Ширинов довел до внимания, что эта резня является одной из самых ужасных трагедий в истории человечества, в те дни жители Ходжалы были убиты с особой жестокостью. Он отметил, что геноцид в Ходжалы был продуман и осуществлен преднамеренно. Ходжалинскому геноциду должна быть дана правовая оценка на международном уровне и совершившие эту беспощадную резню должны понести достойное наказание.
А.Ширинов заявил, что мы не должны забывать такие трагедии и должны донести до молодежи реалии геноцида.
Далее ректор добавил, что в ходе 44-дневной Отечественной войны наш народ освободил находящиеся под оккупацией земли и тем самым дал достойный ответ армянским фашистам. А.Ширинов отметил, что наша молодежь, не видевшая Лачин, Кельбаджар, Агдам, Ходжалы, пожертвовала жизнью ради целостности Родины, освобождения земель от врага.
Заведующий Отделом истории Студии общественно-политических программ Азербайджанского телевидения, доктор философии по истории Махир Гарибов напомнил, что в ходе Ходжалинского геноцида сотни невинных людей были убиты армянами с особой жестокостью. Он сообщил, что на протяжении истории армяне проявляли враждебное отношение к тюркско-мусульманскому населению.
Далее в рамках проекта «По следам истории» азербайджанского телевидения был продемонстрирован фильм, посвященный Ходжалинскому геноциду.