Növbəti maarifləndirici tədbir Qusar rayonunda olub
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) fəaliyyəti, təhsil imkanları barədə ictimaiyyətin məlumatlandırılması, eyni zamanda, 2023-2024-cü tədris ili üzrə ali təhsil müəssisəsinə yüksəkintellektli və savadlı gənclərin cəlb olunmaları məqsədilə respublikanın bir sıra bölgələrində yerləşən orta məktəblərin yuxarı sinif şagirdləri üçün maarifləndirici xarakterli məlumatlandırma tədbirləri davam edir.
İnstitutun sonuncu səfəri Qusar rayonuna olub. Tədbirdə abituriyentlər, orta məktəb müəllimləri, aidiyyəti dövlət qurumlarının nümayəndələri, din xadimləri iştirak ediblər.
Giriş nitqi ilə çıxış edən Qusar şəhər 6 nömrəli tam orta məktəbin direktoru Kəmalə Sadıqova tədbir iştirakçılarını salamlayıb. K. Sadıqova ali təhsil müəssisəsində tədrisin keyfiyyətinin önəmindən bəhs edib, İlahiyyat İnstitutunda bu amillərə xüsusi diqqət yetirildiyini vurğulayıb.
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin (DQİDK) Quba bölgəsi üzrə şöbə müdiri Ramin Xudayev Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu haqqında məlumat verib. Dinin insan həyatındakı əhəmiyyətli rolundan bəhs edən R.Xudayev ölkəmizin tolerantlıq nümunəsi olduğunu, bütün dünlərin nümayəndələrinin mehribanlıq şəraitində yaşadıqlarını diqqətə çatdırıb.
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun rektoru Aqil Şirinov çıxışında ölkəmizdə dövlət-din münasibətlərinin yüksək səviyyədə olduğunu, Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə bu sahənin inkişafına, milli-mənəvi dəyərlərin qorunmasına böyük önəm verildiyini diqqətə çatdırıb. O qeyd edib ki, hazırda cəmiyyətimizdə tolerant və multikultural mühitin qorunması və inkişafı din sahəsində aparılan uğurlu siyasətin nəticəsidir.
Aİİ rəhbəri daha sonra İnstitutun məqsəd və hədəfləri haqqında ətraflı məlumat verib. Ali təhsil müəssisəsində keçirilən tədbirlər, seminarlar, “dəyirmi masa”lar barədə söhbət açan rektor bildirib ki, Aİİ-dən məzun olan gənclərin ölkəmizi xarici qüvvələrin yad təsirlərindən qoruyan, sağlam dini düşüncəli, Vətənini, xalqını sevən yüksəkixtisaslı kadrlar kimi yetişmələri istiqamətində məqsədyönlü tədris aparırıq.
A.Şirinov daha sonra ali təhsil müəssisəsində mövcud ixtisaslar, keçirilən fənlər barədə söhbət açıb. Rektor yüksəkixtisaslı mütəxəssis kadrların hazırlanmaları üçün Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda tam şəraitin yaradıldığını, təhsilin tamamilə ödənişsiz olduğunu diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, qəbul olan abituriyentlər nəinki ödənişsiz təhsil alacaqlar, hətta pulsuz dərsliklər, yeməkpulu ilə də təmin olunacaqlar.
Ali təhsil müəssisəsinin rektor köməkçisi Emin Orucov abituriyentlərə İnstituta qəbul qaydaları barədə məlumat verib. Bildirib ki, Aİİ-də magistratura və doktorantura səviyyələri üzrə də qəbul aparılır. E.Orucov xarici dillərə yiyələnmək imkanları; təqaüd proqramları; xaricdə təhsil; tələbələrin sosial həyatı; yay və qış məktəbləri haqqında ətraflı bəhs edib.

Azerbaijan Institute of Theology (AIT) continues to hold educational and promotional events for high school students in various regions of the republic to inform the public about the institute activities and educational opportunities as well as to attract highly intelligent students for the 2023-2024 academic year. The first visit was to the Garadagh region.
The last visit of the institute was to Gusar region. Applicants, school teachers, representatives of relevant state institutions, and religious figures attended the event.
Kamala Sadygova, Director of comprehensive secondary school No. 6 in Gusar city, greeted the event participants with an introductory speech. K. Sadygova spoke about the importance of teaching quality at a higher educational institution, emphasizing that the Institute of Theology pays special attention to these factors.
In his speech, Agil Shirinov, Rector of the Azerbaijan Institute of Theology, stated that the state-religion relations are at a high level in the country, and that President Mr. Ilham Aliyev places a high value on the development of this field and the protection of national and moral values. He stated that a successful religious policy has resulted in the protection and development of a tolerant and multicultural environment in our society.
The rector then provided detailed information about the Institute goals and objectives. He stated that the institute is conducting purposeful training for the young people who graduate from the institute to grow up as highly qualified specialists who protect our country from foreign influences, have a sound religious mind, and love their homeland and people.
A. Shirinov then discussed the various specialties and subjects offered at the higher educational institution. The rector stated that the Azerbaijan Institute of Theology has created full conditions for the training of highly qualified specialists, and that the education is tuition-free. He stated that accepted applicants will not only receive tuition-free education, but also free textbooks and meals.
Emin Orujov, Assistant to the rector, E. Orucov discussed opportunities to learn foreign languages, scholarship programs, studying abroad, and student social lives in detail.