“Müsəlman alimlərinin elm və texnologiyanın inkişafına töhfələri” mövzusunda elmi-praktik konfrans öz işinə başlayıb
29 Noyabr, 2019
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ), Bakı Yunus Əmrə İnstitutu, Kırıkkale Universiteti və prof. Fuat Sezgin İslam Elm Tarixi Araşdırmaları Fondunun “Müsəlman alimlərinin elm və texnologiyanın inkişafına töhfələri” mövzusunda birgə keçirdiyi elmi-praktik konfrans öz işinə başlayıb.
Aİİ rektoru ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Ceyhun Məmmədov qonaqları və konfrans iştirakçılarını salamlayaraq bildirib ki, ölkəmizdə elmin inkişafı dövlət siyasətinin əsas prioritetlərindən biridir. Dövlətin gələcəyi, iqtisadi, siyasi və hərbi qüdrəti onun elmi potensialı ilə bilavasitə bağlıdır.
İnstitut rəhbəri qeyd edib ki, Ulu Öndər Heydər Əliyevin elm və təhsil sahəsində müəyyənləşdirdiyi siyasət bu gün Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən yeni mərhələdə uğurla davam etdirilir: “Son illər ölkəmizdə elmin nüfuzunun yüksəldilməsi, cəmiyyətin inkişafında onun əhəmiyyətinin artırılması, elmi fəaliyyətin stimullaşdırılması sahələrində bir sıra dövlət əhəmiyyətli tədbirlər həyata keçirilib. Elmi fəaliyyətin təşkili, idarə edilməsi, inkişafı, innovasiya fəaliyyətinin dəstəklənməsi və nailiyyətlərin stimullaşdırılması sahələrində xeyli irəliləyiş və yeniliklər olub”.
İnstitut rəhbəri qeyd edib ki, Aİİ yarandığı gündən öz fəaliyyətində milli-mənəvi dəyərlərimizin təbliğinə, tələbələrdə vətənpərvərlik ruhunun, Vətənə sevginin və ona bağlılığın gücləndirilməsinə, tanınmış Azərbaycan mütəfəkkirlərinin həyat və yaradıcılığının öyrənilməsinə xüsusi önəm verir.
Ceyhun Məmmədov daha sonra İslam dininin müsəlmanları elm öyrənməyə, birliklərini artırmağa təşviq etdiyini bildirib.
Aİİ rektoru çıxışdında azərbaycanlı alimlərin – Şeyx Məhəmməd Bakuvi, Seyid Yəhya Bakuvi, Nəsirəddin Tusi, Əcəmi Naxçıvani kimi alimlərin islam mədəniyyətinin formalaşmasında yaxından iştirak etdiyini qeyd edib.
Bakı Yunus Əmrə İnstitutunun müdiri, dosent Cihan Özdemir tədbirin əhəmiyyətinə toxunaraq vurğulayıb ki, İslam dünyası bu günədək ixtiraları ilə elm dünyasına işıq salmağı bacaran, elm tarixində iz qoyan görkəmli mütəfəkkirlər yetişdirib. Dünyanın bir çox müsəlman ölkəsində fəaliyyət göstərən bu elm adamları bugünkü tərəqqinin bünövrəsəni təşkil edirlər.
Millət vəkili, akademik Gövhər Baxşəliyeva tədbirin təşkilatçılarına təşəkkürünü bildirərək, mövzunun aktuallığına və əhəmiyyətinə toxunub. G.Baxşəliyeva bildirib ki, Azərbaycan xalqı hər dövrdə böyük mütəfəkkirlər, tarixi şəxsiyyətlər yetişdirib. Qeyd edib ki, ən çətin sınaqlar qarşısında xalqımızın öz ictimai yaddaşını qoruyub saxlaya bilməsi məhz bu ənənə sayəsində mümkün olub.
Prof. Fuat Sezgin İslam Elm Tarixi Araşdırmalar Vəqfinin sədri, Mecit Çetinkaya İslam dininin elmə verdiyi önəmdən söhbət açaraq, müsəlman alimlərinin dünya elminə bəxş etdiyi töhfələrdən bəhs edib. İslam elm adamlarının tanınmış simalarından biri Fuat Sezgin haqqında danışan M.Çetinkaya qeyd edib ki, alimin vəfatından sonra Türkiyə Respublikasında bu il “Fuat Sezgin İli” elan olunmuşdur.
Azərbaycan Respublikası Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Gündüz İsmayılov VIII–XIII əsrlərdə İslam ölkələrində elmə verilən böyük qiymət sayəsində bir sıra alimlərin yetişdiyini və onların dünya mədəniyyətinə böyük töhfələr verdiyini diqqətə çatdırıb.
Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin sədr müavini Hacı Fuad Nurullayev İslam meydana gəldiyi dövrdən etibarən, savadsızlığa, cəhalətə, mövhumata qarşı mübarizə apardığını, müsəlmanları elmə, təhsilə, maariflənməyə, onu yaymağa, alimlərə hörmət bəsləməyə çağırdığını vurğulayıb.
Türkiyə Respublikasının Azərbaycandakı Səfirliyinin dini məsələlər üzrə müşaviri Zeki Yavuzyılmaz qeyd edib ki, tarixən iki qardaş ölkədə müsəlman alimlər yaşayıb, onlar dünya elminə töhfələrini vermişlər.
Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzinin icraçı direktoru Rəvan Həsənov böyük müsəlman mütəfəkkirlərinin, alimlərinin gənc nəslə tanıdılması istiqamətində keçirilən tədbirlərin əhəmiyyətini vurğulayıblar.
Kırıkkale Universitetinin rektoru, “Fuat Sezgin İli” layihələrinin koordinatoru prof. Ersan Aslan, Kırşehir Ahi Evran Universitetinin rektoru prof. Vatan Karakaya, Əhməd Yasəvi Universiteti İdarə Heyətinin sədri prof. Musa Yıldız mövzu ətrafında məruzələrini davam etdiriblər. “Müsəlman alimlərinin elm və texnologiyanın inkişafına töhfələri” mövzusunda keçirilən tədbiri yüksək qiymətləndirib, Türkiyə Respublikasında da bu il sözügedən mövzuda müxtəlif tədbirlərin həyata keçirildiyini, professor Fuat Sezginin İslam mədəniyyətinə və dünya elminə göstərdiyi xidmətlər haqqında danışıblar.
Xəzər Universitetinin təsisçisi, professor Hamlet İsaxanlı, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin rektoru, tarix elmləri doktoru Cəfər Cəfərov, İran İslam Respublikasının ölkəmizdəki səfirliyinin Mədəniyyət Mərkəzinin sədri Əsgər Farsi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Folklor İnstitutunun direktoru, filologiya elmləri doktoru Muxtar İmanov çıxış edərək konfransa işində uğurlar arzulayıblar. Müsəlman alimlərinin dünya mədəniyyətinə böyük töhfələr verdiyini, onların xalqlarımız arasında elm və dostluq körpüsü yaratdığını bildiriblər.

Conference on Contribution of Muslim Scholars to the Development of Science and Technology has started
29 November, 2019
The conference on Contribution of Muslim Scholars to the Development of Science and Technology organized jointly by Azerbaijan Institute of Theology and Yunus Emre Baku Institute has started.
Greeting the conference attendees, AIT rector Jeyhun Mammadov said that the development of science in our country is one of the main priorities of state policy. The future of the state, its economic, political and military power is directly related to its scientific potential.
The Rector stressed that great leader Heydar Aliyev’s policy of education is successfully continued by Mr. Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan. “Recently, the state has implemented a number of events to develop the interest in science, improve its importance in the life of society and stimulate scientific activity. Significant progress is observed in the organization, management, development of scientific activities, support of innovations and stimulation of achievements ”.
The Rector said that since its inception, AIT attaches great importance to the promotion of our national-moral values, development of patriotic spirit, love for the country, study of the life and creative activity of prominent Azerbaijani thinkers.
Jeyhun Mammadov then said that Islam has always encouraged Muslims to study and improve their knowledge.
AIT rector emphasized in his speech that Azerbaijani scholars such as Sheikh Mahammad Bakuvi, Seyid Yahya Bakuvi, Nasiraddin Tusi and Ajami Nakhchivani are closely involved in the development of Islamic culture.
Cihan Özdemir, Director of the Yunus Emre Baku Institute, said that the Islamic world has educated outstanding thinkers who have illuminated the world of science with their inventions and left deep traces in the history of science. These scholars laid the foundation of today’s progress.
MP Govhar Bakhshaliyeva thanked the organizers of the event and mentioned the relevance and significance of the topic. G.Bakhshaliyeva said that the Azerbaijani people have educated great thinkers and historical figures in all periods. She noted that thanks to this tradition our people managed to keep their national memory despite all the challenges.
Mecit Çetinkaya, Chairman of the Professor Fuat Sezgin Islamic Sciences Historical Research Foundation, mentioned the importance given to science and the contributions made by Muslim scholars to world science. Speaking about Fuat Sezgin, one of the well-known Islamic scholars, M. Çetinkaya said that after the death of the scientist, the Republic of Turkey declared 2019 as the Year of Fuat Sezgin.
Gunduz Ismayilov, Deputy Chairman of The State Committee on Religious Associations of the Republic of Azerbaijan, noted that thanks to the great value given to science in the 8th and 13th centuries Islamic countries, a number of scholars were educated and made great contributions to world culture.
Haji Fuad Nurullayev, Deputy Chairman of the Caucasus Muslims Office, said that since its advent, Islam has struggled with ignorance and has encouraged Muslims for science, education, enlightenment as well as respect scholars.
Zeki Yavuzyılmaz, Advisor on Religious Affairs of the Embassy of the Republic of Turkey in Azerbaijan, noted that historically, Muslim scholars living in the two brotherly countries have contributed to world science.
Ravan Hasanov, Executive Director of Baku International Multiculturalism Center, emphasized the importance of events aimed at informing the younger generation about great Muslim thinkers and scholars.
Professor Ersan Aslan, Rector of the University of Kırıkkale, Coordinator of the “Fuat Sezgin Year” projects; Vatan Karakaya, Rector of Ahi Evran Kırşehir University and Professor Musa Yıldız, Chairman of the Board of Ahmet Yasevi University delivered speeches. The speakers highly appreciated the conference on Contribution of Muslim Scholars to the Development of Science and Technology and mentioned Professor Fuat Sezgin’s contribution to Islamic and world science.
Professor Hamlet Isaxanli, Founder of Khazar University and Chairman of the Board of Directors and Trustees; Jafar Jafarov, Rector of Azerbaijan State Pedagogical University; Director of the Cultural Center under the Embassy of the Islamic Republic of Iran to Azerbaijan and Mukhtar Imanov, Director of the ANAS Institute of Folklore delivered speeches and wished success to conference. They said that Muslim scholars made great contributions to the world culture and created a bridge between science and friendship between nations.