Konfrans iştirakçıları Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunu ziyarət ediblər
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ), Bakı Yunus Əmrə İnstitutu, Kırıkkale Universiteti və prof. Fuat Sezgin İslam Elm Tarixi Araşdırmaları Fondunun 29 noyabr 2019-cu il tarixdə birgə keçirdiyi “Müsəlman alimlərinin elm və texnologiyanın inkişafına töhfələri” mövzusunda konfransın iştirakçıları Aİİ-ni ziyarət ediblər.
Aİİ rektoru Ceyhun Məmmədov qonaqları salamlayaraq, onları ali təhsil müəssisəsində görməkdən məmnunluğunu ifadə edib. İnstitut rəhbəri ümummilli lider Heydər Əliyevin ölkədə dini fəaliyyət sahəsində sabitliyə nail olunması, konfessiyalar arasında dözümlülük mühitinin qorunub saxlanılması və möhkəmləndirilməsi istiqamətində gördüyü misilsiz işlər haqqında qonaqlara məlumat verib.
C.Məmmədov bildirib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev Ulu Öndər Heydər Əliyevin dövlət-din siyasətini böyük uzaqgörənliklə davam etdirir. Qeyd edib ki, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun yaradılması da bu siyasətin uğurlarının məntiqi davamıdır.
Ali təhsil müəssisəsi haqqında məlumat verən rektor vurğulayıb ki, İnstitutda təhsil tam ödənişsizdir, tələbələrin bütün ehtiyacları dövlət tərəfindən qarşılanır.
C.Məmmədov bildirib ki, ali təhsil müəssisəsində bütün dinlərin tarixi, inanc və ibadət sistemi tədris olunur. Eyni zamanda, ingilis və ərəb dilləri müasir metodlar əsasında – 4 dil bacarığının (oxuma, dinləmə, danışma, yazma) inkişafı istiqamətində tədris edilir.
Aİİ rektoru qeyd edib ki, İnstitut xarici ölkə universitetləri ilə əlaqələrin qurulmasında maraqlıdır. İlahiyyat sahəsində ixtisaslaşmış bir çox xarici ölkə universitetləri ilə əməkdaşlıq protokollarının imzalandığını vurğulayan rektor diqqətə çatdırıb ki, əsas məqsəd qarşılıqlı mübadilə proqramları vasitəsilə tədris metodunun və təcrübənin öyrənilməsidir.
Konfrans iştirakçıları səmimi qarşılanmaya görə Aİİ rəhbərliyinə minnətdarlıqlarını bildirib, Azərbaycanda tolerant mühitin mövcudluğundan məmnunluqlarını ifadə ediblər.
Konfrans iştirakçıları Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu ilə yaxından tanış olublar. Onlara Aİİ-nin fəaliyyət istiqamətləri, məqsədləri haqqında geniş məlumat verilib. Aİİ-nin kitabxanasını ziyarət edən konfrans iştirakçılarına burada 16000-dən çox kitabın saxlanıldığı bildirilib.
Qonaqlar Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun yaradılmasını, həmçinin burada bütün dinlərin tədris olunmasını yüksək qiymətləndiriblər.
Görüşdə əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması, qarşılıqlı maraq doğuran məsələlərin müzakirəsi aparılıb.

Участники Конференции посетили Азербайджанский Институт Теологии
Участники конференции на тему «Вклад мусульманских ученых в развитие науки и технологий», совместно организованной 29 ноября 2019 года Азербайджанским Институтом Теологии (АИТ), Институтом Юнуса Эмре в Баку, Университетом Кырыккале и Фондом исламских исторических исследований имени проф. Фуата Сезгина, посетили АИТ.
Приветствуя гостей, ректор АИТ Джейхун Мамедов сказал, что рад видеть их в образовательном учреждении. Руководитель Института проинформировал гостей о беспрецедентных работах общенационального лидера Гейдара Алиева, направленных на достижение стабильности в сфере религиозной деятельности в стране, сохранению и укреплению атмосферы терпимости между конфессиями.
Дж. Мамедов сказал, что Президент Азербайджанской Республики г-н Ильхам Алиев с большой дальновидностью продолжает государственно-религиозную политику великого лидера Гейдара Алиева. Он отметил, что создание Азербайджанского Института Теологии также является логическим продолжением успеха этой политики.
Предоставив информацию о высшем учебном заведении, ректор сказал, что обучение в Институте совершенно бесплатное и все потребности студентов удовлетворяются государством.
Дж. Мамедов отметил, что в высшем учебном заведении преподаются история, верование и система богослужения всех религий. В то же время английский и арабский язык преподаются с использованием современных методов - 4 языковых навыков (чтение, восприятие речи на слух, разговорная речь, письмо).
Ректор АИТ отметил, что Институт заинтересован в установлении контактов с зарубежными вузами.
Ректор сказал, что подписаны протоколы о сотрудничестве со многими зарубежными университетами, специализирующимися в области теологии, а также подчеркнул, что основная цель - изучить метод обучения и опыт через программы взаимного обмена.
Участники конференции поблагодарили руководство института за теплый прием, а также выразили удовлетворение наличием толерантной среды в Азербайджане.
Участники конференции близко ознакомились с Азербайджанским Институтом Теологии. Им была предоставлена подробная информация о направлениях деятельности и целях АИТ. Участникам конференции, посетившим библиотеку АИТ, сообщили, что там хранится более 16000 книг.
Гости высоко оценили создание Азербайджанского Института Теологии, а также преподавание здесь всех религий.