Misir Ərəb Respublikasının ölkəmizdəki Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Aİİ-ni ziyarət edib
Misir Ərəb Respublikasının ölkəmizdəki Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri cənab Adel İbrahim Ahmed İbrahim 29 yanvar 2019-cu il tarixdə Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunu (Aİİ) ziyarət edib.
Aİİ rektoru cənab Ceyhun Məmmədov səfir Adel İbrahim Ahmed İbrahimi salamlayaraq, Misirin təhsil müəssisələri ilə daha yaxın tərəfdaşlıq əlaqələrinin qurulmasından və onların təcrübəsinin öyrənilməsinin əhəmiyyətindən bəhs edib.
C.Məmmədov Azərbaycanda əsası ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan dövlət-din siyasətindən danışaraq, bu siyasətin hazırda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev və Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyeva tərəfindən uğurla davam etdirildiyini vurğulayıb. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin müsəlman ölkələri və İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı ilə əməkdaşlığa böyük önəm verdiyini qeyd edən rektor, 2017-ci ilin ölkəmizdə “İslam Həmrəyliyi İli” elan olunduğunu, milli-mənəvi dəyərlərin qorunmasına diqqət verildiyini qonağın nəzərinə çatdırıb. Aİİ-nin yaranma səbəbi, fəaliyyət istiqamətləri, hədəfləri haqqında bəhs edən İnstitut rəhbəri hazırda İslamşünaslıq və Dinşünaslıq sahələri üzrə tələbə qəbulu həyata keçirildiyini vurğulayıb.
Daha sonra Səfirə məlumat verilib ki, Aİİ-də tələbələr müasir sosial elmlərin metodları əsasında tədris olunan İslamla yanaşı, digər dünya dinlərinin inanc, ibadət, əxlaq sistemi və ictimai strukturları ilə də yaxından tanış olurlar; həmçinin bildirilib ki, İnstitutda dini elmlərlə yanaşı, Fəlsəfə, Sosiologiya, Psixologiya, Multikulturalizm və digər sosial, humanitar elmlərin tədrisi həyata keçirilir.
Sonra Misir Ərəb Respublikasının ölkəmizdəki Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri cənab Adel İbrahim Ahmed İbrahim çıxış edərək, Azərbaycanda belə bir ali təhsil müəssisəsinin fəaliyyətə başlamasını böyük məmnunluqla qarşıladığını qeyd edib.
Aİİ-nin məqsəd və hədəflərini yüksək qiymətləndirdiyini vurğulayan Səfir Aİİ-yə fəaliyyətində uğurlar arzulayıb. O, ali təhsil müəssisəsində İslamla yanaşı, digər dünya dinlərinin tədris edilməsini, o cümlədən Fəlsəfə, Sosiologiya, Məntiq, Tarix kimi dünyəvi fənlərin keçirilməsini böyük maraqla qarşıladığını ifadə edib.
Görüşdə gələcək əməkdaşlıqla yanaşı, tələbə-müəllim mübadiləsi, birgə seminarların təşkili və digər məsələlər ətrafında geniş müzakirələr aparılıb.
Daha sonra səfir Adel İbrahim Ahmed İbrahim İnstitutun kitabxanasını ziyarət edib. Kitabxana Fondunun zənginliyindən heyranlığını ifadə edən səfir ərəb dilində yazılı ədəbiyyata xüsusi maraq yetirib.

Чрезвычайный и Полномочный Посол Арабской Республики Египет в Азербайджане посетил АИТ
Чрезвычайный и Полномочный Посол Арабской Республики Египет в Азербайджане г-н Адель Ибрагим Ахмед Ибрагим посетил Азербайджанский Институт Теологии (AИТ) 29 января 2019 года.
Ректор АИТ Джейхун Мамедов приветствовал посла Аделя Ибрагима Ахмеда Ибрагима и рассказал о важности более тесных партнерских отношений с египетскими учебными заведениями и изучения их опыта.
Рассказав о государственной религиозной политике, установленной в Азербайджане Общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, Дж.Мамедов подчеркнул, что эту политику успешно продолжают президент Ильхам Алиев и первый вице-президент Азербайджанской Республики ханум Мехрибан Алиева. Отметив, что Президент Азербайджанской Республики господин Ильхам Алиев придает большое значение сотрудничеству с мусульманскими странами и Организацией Исламского Сотрудничества, ректор подчеркнул, что 2017 год был объявлен «Годом Исламской Солидарности» и, что защите национальных и духовных ценностей уделяется большое внимание. Ссылаясь на причину, направления деятельности и цели AИТ, глава Института подчеркнул, что в настоящее время осуществляется прием студентов по Исламоведению и Религиоведению.
Затем Посла проинформировали о том, что в АИТ студенты наряду с Исламом, обучаемым на основе современных методов социальных наук, также близко знакомятся с вероисповеданием, молитвой, моральной системой и общественными структурами других мировых религий; было также отмечено, что наряду с религиозными науками в Институте преподаются философия, социология, психология, мультикультурализм и другие социальные, гуманитарные науки.
Далее Чрезвычайный и Полномочный Посол Арабской Республики Египет в Азербайджане Адель Ибрагим Ахмед Ибрагим в своем выступлении отметил, что приветствует открытие такого высшего учебного заведения в Азербайджане с большой радостью.
Высоко оценив цели и задачи АИТ, посол пожелал АИТ успехов в деятельности. Он выразил большой интерес к преподаванию в высших учебных заведениях наряду с Исламом других мировых религий, включая философию, социологию, логику и историю.
Помимо дальнейшего сотрудничества, на встрече обсуждались такие темы, как обмен студентами и преподавателями, организация совместных семинаров и другие вопросы.
Затем посол Адель Ибрагим Ахмед Ибрагим посетил библиотеку Института. Выразив восхищение богатством Библиотечного фонда, посол в частности уделил внимание письменной литературе на арабском языке.