Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin (DQİDK) tabeliyində fəaliyyət göstərən Mənəvi Dəyərlərin Təbliği Fondu (MDTF) tərəfindən Bakı şəhərində din xadimləri üçün “Dini vəhdət – milli birlik” mövzusunda təşkil olunan, üç gün davam edən seminar iştirakçıları Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunu (Aİİ) ziyarət ediblər.
Aİİ rektoru Aqil Şirinov qonaqları salamlayaraq, ali təhsil müəssisəsinin tədris prosesi, məqsəd və vəzifələri haqqında geniş məlumat verib. O bildirib ki, İnstitutda tələbələrə dini biliklər akademik səviyyədə tədris olunur. Burada dinə təkcə teoloji aspektdən deyil, ictimai, psixoloji və fəlsəfi istiqamətdən də yanaşılır.
Din xadimlərinə dövlət tərəfindən yaradılan şərait barədə ziyarətçilərə danışan İnstitut rəhbəri diqqətə çatdırıb ki, ölkəmizdə tolerantlıq ənənələrinin qorunub saxlanılması və inkişafı, o cümlədən yeni dini ibadətgahların inşası, mövcud olanların əsaslı təmiri və yenidən bərpası istiqamətində çoxsaylı işlər görülür.
A.Şirinov daha sonra ölkəmizdə dinlərarası multikultural mühitin, eyni zamanda, müsəlmanların vəhdətinin əsrlərboyu mövcud olduğunu, bu mühitin qorunub-saxlanılmasının vacibliyini vurğulayıb.

Участники конференции побывали в институте теологии
Участники трехдневного семинара на тему «Религиозное единство-национальная солидарность», организованного в городе Баку Фондом пропаганды духовных ценностей (ФПДЦ) при Государственном комитете Азербайджанской Республики по работе с религиозными образованиями (ГКРРО) для религиозных деятелей, побывали в Азербайджанском институте теологии (АИТ).
Ректор АИТ Агиль Ширинов поприветствовал гостей и дал обширную информацию о процессе обучения, целях и задачах вуза. Он отметил, что религиозные знания преподаются студентам в АИТ на академическом уровне. Здесь к религии подходят не только с теологического, но и социального, психологического и философского аспектов.
Ректор, рассказавший посетителям об условиях, созданных государством для религиозных деятелей, сообщил, что в стране выполняются многочисленные работы для сохранения и развития традиций толерантности, а также строительства новых мест поклонения, капитального ремонта и реконструкции уже имеющихся.
А.Ширинов довел до внимания, что в нашей стране межрелигиозная мультикультуральная среда, единство мусульман существовали на протяжении веков. Он подчеркнул важность сохранения этой среды.