Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin (DQİDK) tabeliyində fəaliyyət göstərən Mənəvi Dəyərlərin Təbliği Fondu (MDTF) tərəfindən Bakı şəhərində din xadimləri üçün “Dini vəhdət – milli birlik” mövzusunda təşkil olunan, üç gün davam edən seminar iştirakçıları Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunu (Aİİ) ziyarət ediblər.
Aİİ rektoru Aqil Şirinov qonaqları salamlayaraq, ali təhsil müəssisəsinin tədris prosesi, məqsəd və vəzifələri haqqında geniş məlumat verib. O bildirib ki, İnstitutda tələbələrə dini biliklər akademik səviyyədə tədris olunur. Burada dinə təkcə teoloji aspektdən deyil, ictimai, psixoloji və fəlsəfi istiqamətdən də yanaşılır.
Din xadimlərinə dövlət tərəfindən yaradılan şərait barədə ziyarətçilərə danışan İnstitut rəhbəri diqqətə çatdırıb ki, ölkəmizdə tolerantlıq ənənələrinin qorunub saxlanılması və inkişafı, o cümlədən yeni dini ibadətgahların inşası, mövcud olanların əsaslı təmiri və yenidən bərpası istiqamətində çoxsaylı işlər görülür.
A.Şirinov daha sonra ölkəmizdə dinlərarası multikultural mühitin, eyni zamanda, müsəlmanların vəhdətinin əsrlərboyu mövcud olduğunu, bu mühitin qorunub-saxlanılmasının vacibliyini vurğulayıb.

Conference attendees visit Institute of Theology
The Foundation for the Promotion of Moral Values (MDTF), which operates under the The State Committee on Religious Associations of the Republic of Azerbaijan (SCRA), hosted a three-day seminar on Religious Harmony - National Unity at Azerbaijan Institute of Theology (AIT).
The rector of the Higher Education Institution, Agil Shirinov, welcomed the guests and provided detailed information about the educational process, goals, and tasks of the higher educational institution. He stated that students at the Institute are taught religious knowledge on an academic level. Religion is approached not only from a theological perspective, but also from a social, psychological, and philosophical perspective.
Speaking to visitors about the conditions created by the state for religious figures, the rector drew attention to the fact that numerous works are being done in the direction of preserving and developing our tolerance traditions, including the construction of new religious places of worship, major repairs and restoration of existing ones.
A.Shirinov also stressed the significance of preserving the interreligious multicultural environment and Muslim unity in our country, which have existed for centuries.
In the end, the visitors were shown around the administrative building of the Azerbaijan Institute of Theology.