“İslam Sivilizasiyası Qafqazda” II Beynəlxalq Simpoziumunun materialları nəşr olunub
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ), İslam Tarixi, İncəsənəti və Mədəniyyəti Araşdırma Mərkəzi (IRCICA) və AMEA-nın akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə Bakıda təşkil olunan “İslam Sivilizasiyası Qafqazda” II Beynəlxalq Simpoziumunun materialları çapdan çıxıb.
İki cilddən ibarət olan kitab Bakıda keçirilən “İslam Sivilizasiyası Qafqazda” II Beynəlxalq Simpoziumunun materiallarını, İslam sivilizasiyasının təşəkkül və inkişafına dair məruzələri ehtiva edir. Simpoziumda 100-dən çox məruzəçi 11 paneldə – “Qafqazda İslamın yayılması”, “İslam mədəniyyətinin Qafqazda dini və ictimai-mədəni həyata təsiri”, “Qafqazda İslam elmlərinin inkişafı”, “Qafqazda İslam incəsənəti, memarlığı və ədəbiyyatı”, “Qafqazda multikulturalizm”, “Azərbaycanda tolerantlıq və multikultural ənənələrin möhkəmləndirilməsində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin rolu”, “Qafqazda din təhsilində məscid, mədrəsə və xanəgahların rolu”, “Çar Rusiyasının Qafqazda İslam siyasəti”, “Qafqaz alimlərinin İslam dünyasında dəqiq, təbiət və humanitar elmlərin inkişafında rolu” mövzularında panellərdə çıxış edib.
Qeyd edək ki, İslamın Qafqazda yaşayan xalqların həyatındakı tarixi rolu və əhəmiyyətinə dərindən bələd olan ümummilli lider Heydər Əliyevin birbaşa təşəbbüsü və iştirakı ilə 1998-ci ilin 9-11 dekabr tarixlərində Bakıda keçirilən “İslam Sivilizasiyası Qafqazda” I Beynəlxalq Simpoziumu yenidən – 11-12 iyun 2019-cu il tarixdə keçirilib. Simpoziumun qarşısında duran əsas məqsəd Azərbaycan mədəniyyətinin əhəmiyyətini, onun mədəniyyətlərin kəsişməsindəki mövqeyini və mühüm cəhətlərini müzakirə obyektinə çevirməkdən ibarət olub.

Опубликованы материалы II Международного симпозиума на тему «Исламская цивилизация на Кавказе»
Опубликованы материалы II Международного симпозиума на тему «Исламская цивилизация на Кавказе», совместно организованного в Баку Азербайджанским институтом теологии (АИТ), Центром исследования исламской истории, искусства и культуры (IRCICA) и Институтом востоковедения имени академика З.М. Буньядова НАНА.
Книга в двух томах содержит материалы проведенного в Баку II Международного симпозиума на тему «Исламская цивилизация на Кавказе», доклады о становлении и развитии исламской цивилизации. В рамках симпозиума более 100 докладчиков выступили в 11 панелях на такие темы, как «Распространение ислама на Кавказе», «Влияние исламской культуры на религиозную и общественно-культурную жизнь на Кавказе», «Развитие исламских наук на Кавказе», «Исламская архитектура, искусство и литература на Кавказе», «Мультикультурализм на Кавказе», «Роль Президента Азербайджанской Республики в укреплении традиций толерантности и мультикурализма в Азербайджане», «Роль мечетей, медресе и ханака в религиозном образовании на Кавказе», «Исламская политика царской России на Кавказе», «Роль ученых Кавказа в развитии точных, естественных и гуманитарных наук в исламском мире».
Отметим, что I Международный симпозиум на тему «Исламская цивилизация на Кавказе», прошедший 9-11 декабря 1998 года по прямой инициативе и при участии общенационального лидера Гейдара Алиева, обладающего глубокими знаниями об исторической роли и важности ислама в жизни проживающих на Кавказе народов, был снова проведен 11-12 июня 2019 года. Основная цель симпозиума заключалась в обсуждении важности азербайджанской культуры, ее основных черт и позиции на стыке культур.