“İslam Sivilizasiyası Qafqazda” II Beynəlxalq Simpoziumunun iştırakçıları“İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğunda
13 İyul, 2019
“İslam Sivilizasiyası Qafqazda” II Beynəlxalq Simpoziumunun iştirakçıları “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu ilə tanış olublar.
Qoşa Qala küçəsindən başlayan gəzinti zamanı qonaqlara tarixi heykəltəraşlıq binaları, meydan və Qala divarları barədə məlumat verilib. Qonaqlar Sıratağlı Dini-Memarlıq Kompleksi (“Bazar Meydanı”) ərazisindəki müxtəlif dövrlərə aid bədii daşyonma sənət nümunələrini müşahidə ediblər. Karvansara ilə tanışlıq zamanı bu abidələrin Azərbaycanın şərq ölkələri ilə zəngin tarixi, iqtisadi-mədəni əlaqələrinin göstəricisi olduğu bildirilib.
II Beynəlxalq Simpozium iştirakçıları İçərişəhərin məscidlərindən biri olan, 1169-cu ildə ustаd Nəcəf Аşur İbrаhim оğlu tərəfindən inşа еdilmiş Aşur məscidi və yaxınlıqdakı Cümə məscidini ziyarət ediblər. Qeyd olunub ki, 2016-cı ildə Cümə məscidinin XV əsrə aid olan Abşeron əhəng daşından tikilmiş minarəsi bərpa və konservasiya edilib.
İçərişəhərin dini mədəniyyətini əks etdirən tarixi-memarlıq abidələri vaxtilə xalqın ictimai inkişafına təsir göstərmişdir. Belə ki, Orta əsrlərdə elm və təhsil sisteminin inkişafında məscidlər mühüm rol oynamışdır. Ərazidə yerləşən dini abidələr memarlıq quruluşuna görə fərqlənir.
Sonda Beynəlxalq Simpozium iştirakçıları “Qız Qalası”nın önündə xatirə şəkli çəkdiriblər.
Qeyd edək ki, “İslam Sivilizasiyası Qafqazda” II Beynəlxalq Simpoziumu 11-12 İyul 2019-cu il tarixdə ölkəmizin paytaxtında keçirilib. Simpoziumda 12-dən çox xarici ölkə universitetində Qafqazda islam sivilizasiyası mövzusu üzrə çalışan alim, tədqiqatçı və ekspertlərin 100-dən çox məruzəsi dinlənilib.

Участники II Международного симпозиума «Исламская цивилизация на Кавказе» в Государственном историко-архитектурном заповеднике «Ичеришехер»
13 Июль, 2019
Участники II Международного Симпозиума на тему «Исламская цивилизация на Кавказе» ознакомились с Государственным историко-архитектурным заповедником «Ичеришехер».
Во время прогулки, начавшейся от улицы Гоша Гала, гости были проинформированы об исторических скульптурных сооружениях, площадях и крепостных стенах. Гости наблюдали за образцами искусства художественной обработки камней, относящимися к различным эпохам, на территории Религиозно-Архитектурного Комплекса «Сиратаглы» («Рыночная площадь»). Во время знакомства с Каравансара было отмечено, что эти памятники являются символом богатых исторических и экономико-культурных связей Азербайджана с восточными странами.
Участники II Международного Симпозиума посетили мечеть Ашур, одну из мечетей Ичери Шехер, построенную Наджафом Ашур Ибрагим оглу в 1169 году, и близлежащую Пятничную мечеть. Было отмечено, что минарет Абшерон Пятничной мечети, построенный из известняка, относящийся к XV веку в 2016 году был восстановлен и законсервирован.
Историко-архитектурные памятники, отражающие религиозную культуру Ичеришехер, в свое время оказали влияние на социальное развитие народа. Так, мечети играли важную роль в развитии системы науки и образования в средние века. Религиозные памятники, расположенные на этой территории, различаются своим архитектурным устройством.
В конце участники Международного Симпозиума сфотографировались на память перед «Девичьей Башней».
II Международный Симпозиум на тему «Исламская цивилизация на Кавказе» состоялся в столице Азербайджана 11-12 июля 2019 года. На Симпозиуме были заслушаны более 100 докладов ученых, исследователей, экспертов из более 12 зарубежных стран, трудящихся над темой исламской цивилизации на Кавказе.