İnsan Qardaşlığı Ali Komitəsinin Baş katibi Məhəmməd Əbdülsalam Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) növbəti dəfə qonağı olub.
Aİİ rektoru, dosent Aqil Şirinov qonağı salamlayaraq, onu növbəti dəfə ali təhsil müəssisəsində görməkdən məmnun olduğunu bildirib.
Azərbaycan Respublikasının mədəniyyətlərarası, dinlərarası, həmçinin millətlərarası əlaqələrin inkişafına böyük əhəmiyyət verdiyini qeyd edən A.Şirinov sözügedən müəssisə ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulmasında maraqlı olduğunu diqqətə çatdırıb.
İnsan Qardaşlığı Ali Komitəsinin Baş katibi Məhəmməd Əbdülsalam öz növbəsində, ölkəmizdə səfərdə olmasından, mədəniyyətlərarası münasibətlərin inkişafı üçün yaradılmış əlverişli şərait ilə tanışlıqdan razı qaldığını ifadə edib.
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu və İnsan Qardaşlığı Ali Komitəsinin səlahiyyətli nümayəndələri arasında baş tutan görüş mədəniyyətlərarası, dinlərarası əlaqələrin inkişafına töhfə vermək istiqamətində müvafiq qaydada birgə əməkdaşlıq haqqında ilkin razılıqların əldə edilməsi ilə yekunlaşıb.
Daha sonra İnsan Qardaşlığı Ali Komitəsinin Baş katibi Məhəmməd Əbdülsalam Aİİ-nin kollektivi ilə görüşüb. Məhəmməd Əbdülsalam təmsil etdiyi qurumun təsis edilməsi, onun səmərəli fəaliyyəti, həyata keçirdiyi layihələr haqqında məlumat verib. O bildirib ki, dinlər və mədəniyyətlər arasında qarşılıqlı hörmət, dinc yaşayış, ümumbəşəri qardaşlıq ideyalarını, müştərək bəşəri dəyərləri təşviq və təbliğ etmək məqsədi daşıyan İnsan Qardaşlığı Ali Komitəsi qarşıya qoyulan hədəflərə nail olmaq üçün müxtəlif layihələrin həyata keçirilməsinə səy göstərir.
Tədbir Aİİ müəllimləri ilə fikir mübadiləsi formatında davam etdirilib.
Görüşün sonunda A.Şirinov Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunu ziyarət etdiyinə, ali təhsil müəssisəsi ilə əməkdaşlığına və onun inkişafına dəstək verməyə hazır olduğunu bildirdiyinə görə, İnsan Qardaşlığı Ali Komitəsinin Baş katibi Məhəmməd Əbdülsalama təşəkkür edib.
İnsan Qardaşlığı Ali Komitəsinin Baş katibi Məhəmməd Əbdülsalam, öz növbəsində, səmimi münasibətə, qonaqpərvərliyə və faydalı fikir mübadiləsinə görə səmimi təşəkkürünü bildirib.

Secretary General of HCHF visits AIT
Mohamed Abdul-Salam, Secretary General of the Higher Committee of Human Fraternity (HCHF), visited Azerbaijan Institute of Theology (AIT).
AIT rector Agil Shirinov welcomed the guest and said he was delighted to see him at the institute again.
Agil Shirinov expressed his interest in developing collaboration with the organization noting that the Republic of Azerbaijan places a high value on the development of intercultural, interreligious, and interethnic realtions.
Secretary General of the Higher Committee of Human Fraternity Mohamed Abdul-Salam, for his part, expressed satisfaction with his visit to our country and acquaintance with the favorable conditions created for the development of intercultural relations.
The meeting between the authorized representatives of Azerbaijan Institute of Theology and the Higher Committee of Human Fraternity concluded with preliminary agreements on collaborative cooperation to contribute to the development of intercultural and interreligious relations.
Following that, Mohamed Abdul-Salam, Secretary General of the Higher Committee of Human Fraternity, met with AIT workers. Mohamed Abdul-Salam provided information about the establishment of the organization he represents, its effective activities and projects. He stated that the Higher Committee of Human Fraternity strives to implement numerous programs to fulfill its goals of mutual respect amongst religions and civilizations, peaceful coexistence, universal brotherhood, and common human values.
The event continued in the framework of discussion with AIT teachers.
At the end of the meeting, Agil Shirinov expressed his gratitude to Secretary General of the Higher Committee of Human Fraternity, Mohamed Abdul-Salam, for visiting Azerbaijan Institute of theology and expressed his willingness to collaborate with the institute and support its development.
In turn, Mohamed Abdul-Salam, Secretary General of the Higher Committee of Human Fraternity, expressed his heartfelt thanks for the sincere attitude, hospitality and fruitful exchange of views.