“İlahiyyatçı” qəzetinin may buraxılışı nəşr olunub
Mətbu orqanın 1, 2, 3-cü səhifələrində Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin sədri Şeyxülislam Allahşükür Paşazadənin öz iqamətgahında açdığı iftar süfrəsində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin söylədiyi nitq əksini tapıb. Həmçinin qəzetin ilk səhifəsində Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın Xəzər rayonunun Mərdəkan qəsəbəsindəki Pir Həsən ziyarətgahında təşkil olunan iftar mərasiminə qatılması yer alıb.
“İlahiyyatçı”nın 3-cü səhifəsində Azərbaycanda dini qurumlara maliyyə yardımı göstərilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı dərc olunub.
Heydər Əliyev Fondunun Ağdamda təşkil etdiyi növbəti iftar süfrəsi qəzetin 4-cü səhifəsində verilib.
Qəzetin may buraxılışında Aİİ rektoru Ceyhun Məmmədovun “Təhsil Azərbaycanın prioritet istiqamətlərindən biridir”; “Azərbaycanın 28 Mayla başlayan azadlığı və müstəqilliyi əbədi olacaq!” məqalələri; Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu rektorunun Rusiya Federasiyasına səfəri; “525-ci qəzet”də İnstitutun fəaliyyətini işıqlandıran müsahibəsi əksini tapıb.
Qəzetin digər rubrikalarında ali təhsil müəssisəsində dərin dini və dünyəvi biliklərə, güclü şəxsiyyətə malik mütəxəssislərin yetişdirilməsi məqsədi ilə davamlı təşkil olunan seminar, “dəyirmi masa”, tədbirlər, müsabiqə və görüşlərə həsr olunmuş bir sıra yazılar yer alıb: “Quran mətni islahatçılıq qaynağı kimi”; “Avropada antisemitizm tarixi: antik dövrdən bugünədək”; “Mənəviyyat problemi və kamilliyə gedən yol”; “Etik davranış qaydaları”; “İslamda oruc ibadəti” mövzusunda seminarlar; “Heydər Əliyev siyasəti və din təhsili” mövzusunda elmi-praktiki konfrans bu qəbildəndir.
Eyni zamanda, mətbu orqanda İnstitutda tələbələrin yüksəkintellektli, zəngin dünyagörüşlü olması, nitq qabiliyyətinin formalaşması istiqamətində “Həyat gözəldir” filmi nümayiş etdirilib”; “Kitab müzakirəsi keçirilib”; “Dağ yəhudiləri sinaqoqunu ziyarət”; “Aİİ-də “Hədis” yarışması təşkil olunub” başlıqlı yazılar dərc edilib.
Qəzetin müxtəlif səhifələrində İnstitut əməkdaşlarının “Bitməyən bir kitab ol”; “Ölüm var ki həyat qədər şərəfli” məqalələri verilib. Eyni zamanda, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun xarici əlaqələrinə həsr olunmuş “ABŞ nümayəndə heyətinin üzvləri ilə görüş”; “İndoneziyanın Ahmad Dahlan Universiteti ilə əməkdaşlıq”; “İslam sivilizasiyası Qafqazda”; “Millət vəkili Qənirə Paşayeva və təsəvvüf araşdırmaçısı Camalnur Sarqut ilə görüş” yazıları yer alıb.
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) 2019-2020-ci tədris ili üzrə İnstituta yüksəkintellektli və savadlı gənclərin cəlb olunması məqsədilə respublikanın bir sıra bölgələrində yerləşən orta məktəblərin yuxarı sinif şagirdləri üçün maarifləndirici xarakterli məlumatlandırma tədbirləri haqqında qəzetin “Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu bölgələrdə”; “Yüksəkintellektli və savadlı gənclərin sorağı ilə...”; “Şirvanda abituriyentlərlə görüş”; “Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu maarifləndirici tədbirlərini davam etdirir” başlıqlı məqalələrində ətraflı məlumat verilib.
Eyni zamanda, qəzetin may sayında, həmçinin Bakı Dağ Yəhudiləri İcmasının rəhbəri Melih Yevdayevlə əməkdaşımızın müsahibəsi dərc olunub.
Mətbu orqanın digər səhifələrində “Dost süfrəsi” aksiyasında”; “Aİİ-nin baş müəllimi beynəlxalq simpoziumda iştirak edib”; “Aprel ayının yekunlarına dair iclas”; “Əliabad İslam Kollecinin tələbələri Aİİ-ni ziyarət edib”, həmçinin “Qan yaddaşımız” yazıları oxuculara təqdim olunub.
Məlumat üçün bildirək ki, qəzetin nəşr olunmasında məqsəd İnstitutun fəaliyyəti, həyata keçirdiyi layihələr barədə ictimaiyyəti məlumatlandırmaq, gənclərdə vətənpərvərlik ruhunu gücləndirmək, onların intellektual səviyyəsini və dünyagörüşünü zənginləşdirmək, ölkəmizdə dini maarifləndirmə işinə töhfə verməkdir.

May 2019 issue of the newspaper Theologian was published
The first three pages of the newspaper introduce the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev’s speech at Iftar table organized by Sheikh-ul-Islam Allahshukur Pashazadeh in the Caucasian Muslims Office. The first page also presents the first Vice-president Mehriban Aliyeva’s participation in the iftar ceremony organized at the Pir Hasan Sanctuary in Mardakan settlement of Khazar district.
The third page of the newspaper displays the Order of the President of the Republic of Azerbaijan on financial assistance to religious organizations.
The fourth page highlights the next iftar ceremony organized by the Heydar Aliyev Foundation in Aghdam.
The May issue of the newspaper reflects the articles such as Education is One of the Priorities of Azerbaijan by AIT rector Jeyhun Mammadov; The Freedom and Independence of Azerbaijan Starting with May 28 will be Eternal; Visit of the Rector of Azerbaijan Institute of Theology to the Russian Federation; AIT rector’s interview about the Institute’s activities in the 525th newspaper.
Other sections of the newspaper include news about the regular seminars, roundtables, events, competitions and meetings organized at the Institute for developing specialists with profound religious and secular knowledge. The articles entitled Quranic Texts as the Sources of Reform; The History of Anti-Semitism in Europe: From Antiquity to the Present; Moral Problems in Modern World and Way to Perfection; Ethical Behavior; Fasting in Islam and Heydar Aliyev's policy and religious education are about these activities.
It also highlights the events such as AIT organized screening of the film Life is Beautiful; Students attend a book discussion at AIT; AIT students visited Synagogue of Mountain Jews; and AIT organized a Hadith competition.
Different pages of the newspaper introduce the articles by the Institute staff such as A Book that never Ends and There are Deaths as Glorious as Life. Apart from this, it presents news such as AIT held a meeting with the delegation of the US officials, AIT signed a bilateral protocol with Ahmad Dahlan University of Indonesia, Islamic Civilization in the Caucasus and MP Ganira Pashayeva and Cemalnur Sargut, researcher of Islamic Tasawwuf, visited AIT.
The newspaper highlights promotional activities for secondary school students in some regions of the republic to attract highly educated students with the articles Azerbaijan Institue of Theology in the Regions, Searching for Highly Educated Youth, A meeting with University Applicants in Shirvan, Azerbaijan Institute of Theology Continues its Promotional Activities.
The May issue also publishes an interview with Milikh Yevdayev, President of the Religious Community of the Mountain Jews of Baku.
The other pages introduce the articles AIT in Dost Sufrasi event, Instructor of AIT attends international symposium, AIT held a meeting on the outcomes of activities for April, Students of Aliabad Islamic College of Zagatala visited AIT and Our Blood Memory.
The goal of the newspaper is to inform public about the Institute activities, implemented projects, increase students’ patriotic feelings, their intellectual level and contribute to the religious awareness in the country.