İlahiyyat İnstitutunun təşkil etdiyi “Qış məktəbi”nin üçüncü günü
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) Lənkəran rayonunda təşkil etdiyi “Din, mədəniyyət və cəmiyyət-3” mövzusunda “Qış məktəbi”nin üçüncü günü seminar və ziyarətlərlə davam edib.
Günün birinci yarısında tələbələr üçün Lənkəran Dövlət Universitetinin baş müəllimi, AMEA Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin aparıcı elmi işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Mayis Cəfərovun təqdimatında seminar təşkil olunub.
“Azərbaycanın Cənub-Şərq bölgəsində aşkarlanmış dəfinələr” mövzusunda məruzə edən Mayis Cəfərov bildirib ki, ölkəmizin müxtəlif bölgələri kimi,sözügedən region da zəngin maddi-mədəniyyət nümunələri, o cümlədən numizmatik materiallar ilə zəngindir.
Mövzu haqqında geniş məlumat verən M.Cəfərov vurğulayıb ki, aşkarlanan təksaylı tapıntılar və sikkə dəfinələri bölgə ərazisinin Azərbaycanın siyasi-iqtisadi və mədəni mərkəzlərindən biri olduğunu sübut edir.
M.Cəfərov daha sonra bildirib ki, Cənub-Şərq regionunda aşkarlanmış numizmatik tapıntıların araşdırılması və tədqiqi vacib məsələlərdən biri hesab olunur. Çoxəsrlik Azərbaycan dövlətçilik tarixinin, onun atributlarının öyrənilməsi gənc nəslin vətənpərvərlik ruhunda tərbiyə olunmasında böyük əhəmiyyət kəsb edir.
Layihə iştirakçıları günün ikinci yarısında “Böyük Bazar” Məscidini, Həzi Aslanovun Ev-Muzeyini və “Şeyx Zahid” türbəsini ziyarət edəcəklər.
Xatırladaq ki, fevralın 11-nədək davam edəcək “Qış məktəbi”nin təşkilində əsas məqsəd tələbələrin dünyagörüşlərinin zənginləşdirilməsi, onları ölkəmizdə mövcud olan multikultural durum və tolerant mühit ilə tanış etməkdir.

Третий день Зимней школы, организованной Институтом теологии
Третий день Зимней школы на тему «Религия, культура и общество -3», организованной Азербайджанским институтом теологии (АИТ) в Ленкоранском районе, продолжился в рамках семинаров и визитов.
В первой половине дня для студентов был организован семинар, представленный старшим преподавателем Ленкоранского государственного университета, ведущим научным сотрудником Ленкоранского регионального научного центра НАНА, доктором философии по истории Маисом Джафаровым.
Маис Джафаров, выступивший с докладом на тему «Клад, обнаруженный в Юго-восточном регионе Азербайджана», отметил, что, как и остальные регионы, так и упомянутый регион богат материально-культурными образцами, в том числе нумизматическими материалами.
М.Джафаров, предоставивший обширную информацию по теме, подчеркнул, что обнаруженные единичные находки и монеты доказывают, что Азербайджан является одним из политико-экономических и культурных центров.
Далее М.Джафаров сообщил, что изучение и исследование обнаруженных в Юго-восточном регионе нумизматических материалов считается одним из важных вопросов. Изучение многовековой истории азербайджанской государственности, ее атрибутов имеет особое значение в плане воспитания молодого поколения в духе патриотизма.
Во второй половине дня участники проекта посетили мечеть «Беюк Базар», дом-музей Ази Асланова и гробницу Шейха Захида.
Напомним, что основная цель Зимней школы, которая продлится до 11 февраля, заключается в расширении мировоззрения студентов, демонстрации им мультикультуральной обстановки и толерантной среды, существующей в нашей стране.