İlahiyyat İnstitutunun rektoru İsveçrə Konfederasiyasında beynəlxalq simpoziumda çıxışı
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) rektoru, dosent Aqil Şirinov İsveçrə Konfederasıyasının Cenevrə şəhərində təşkil olunan “Birlikdə yeni körpülərin qurulması: keyfiyyətli təhsilin əsasında mənəviyyat və dəyərlər” mövzusunda beynəlxalq simpoziumda paneldə çıxış edib.
“Ali təhsil və beynəlmiləlləşmə” mövzusunda təşkil olunan paneldə Aİİ rektoru Aqil Şirinov “Dözümsüzlüyün aradan qaldırılmasında dini təhsilin rolu: Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu təcrübəsində” adlı məruzə edib. A.Şirinov çıxışında din təhsilinin formaları haqqında danışarkən təmsil etdiyi ali təhsil müəssisəsinin tədris prosesi barədə geniş məlumat verib. İnstitutda təhsil iki istiqamət – islamşünaslıq və dinşünaslıq üzrə həyata keçirilir.
Aİİ-də tədris olunan fənlər haqqında məlumat verən rektor vurğulayıb ki, İnstitutda teoloji təhsildə İslamın müəyyən bir məktəbi əsas götürülmür, bütün İslam məktəblərinin görüşləri haqqında təsviri biliklər verilir. Demək olar ki, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutundakı tədris metodu bu baxımından müsəlman dünyasındakı təhsil müəssisəsələri arasında unikal modellərdən biridir. Həmçinin böyük dünya dinləri haqqında da deskriptiv metodla məlumat veririlir.
Qeyd edək ki, “Globethics.net” qlobal təhsil müəssisələri şəbəkəsi, Cenevrə Mənəvi Xidmət Dərnəyi və Cenevrə Geostrateji Müşahidə Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə təşkil olunan beynəlxalq konfransda Almaniya, İsveçrə, Bolqarıstan, Fransa, Böyük Britaniya, Portuqaliya, İsveç, Kuba, Kolumbiya, Argentina, ABŞ, Hindistan, Vyetnam, İndoneziya, Livan, Filippin, Nigeriya, Kenya, Efiopiya, Mərakeş, Əlcəzair, Mavriki, Malavi, Cənubi Afrika, Toqo, Qana, Ruanda dövlətlərindən nümayəndələr iştirak ediblər.

Ректор Института теологии принял участие в международном симпозиуме в Швейцарской Конфедерации
Ректор Азербайджанского института теологии (АИТ), доцент Агиль Ширинов выступил на панели международного симпозиума на тему «Совместное создание новых мостов: нравственность и ценности на основе качественного образования», организованного в городе Женева Швейцарской Конфедерации.
В рамках панели на тему «Высшее образование и интернационализация» ректор АИТ Агиль Ширинов выступил с докладом «Роль религиозного образования в устранении нетерпимости: на примере Азербайджанского института теологии». В своем выступлении ректор рассказал о формах религиозного образования и дал обширную информацию об образовательном процессе вуза. Образование в АИТ организовано в двух направлениях – исламоведение и религиоведение.
Ректор, предоставивший информацию о преподаваемых в АИТ предметах, отметил, что в рамках теологического образования в институте не берется за основу одна определенная школа ислама, предоставляются описательные знания о взглядах всех исламских школ. В этом плане метод обучения в АИТ является одним из уникальных среди образовательных учреждений мусульманского мира. Здесь также предоставляются дескриптивные знания о великих лидерах мира.
Отметим, что в международной конференции, совместно организованной глобальной сетью образовательных учреждений Globethics.net, Кружком духовной службы (Женева) и Центром геостратегических наблюдений (Женева) приняли участие представители из таких стран, как Германия, Швейцария, Болгария, Франция, Великобритания, Португалия, Швеция, Куба, Колумбия, Аргентина, США, Индия, Вьетнам, Индонезия, Ливан, Филиппины, Нигерия, Кения, Эфиопия, Марокко, Алжир, Маврикий, Малави, Южная Африка, Того, Гана, Руанда.