İlahiyyat İnstitutunun rəhbər heyətinin iştirakı ilə iclas keçirilib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) rəhbər heyətinin iştirakı ilə distant təhsillə bağlı növbəti iclas keçirilib.
Aİİ-nin rektoru, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Aqil Şirinov iştirakçıları salamladıqdan sonra, iclasın gündəliyində olan məsələlər haqqında məlumat verib. İnstitut rəhbəri respublikamızda koronavirus (COVİD 19) pandemiyası ilə mübarizə çərçivəsində görülən işlərdən danışıb. Qeyd edib ki, Azərbaycan Respublikası ərazisində koronavirus (COVID-19) xəstəliyinin yayılmasının qarşısının alınması, ölkə ərazisində yerləşən bütün təhsil müəssisələrində tədris, təlim-tərbiyə prosesinin təxirə salındığını nəzərə alaraq, Aİİ-də də onlayn dərslər davam etdirilir.
A.Şirinov hazırkı durumda tədrisin vəziyyəti, semestr imtahanlarının keçirilmə qaydası, buraxılış işlərinin verilməsi, tələbələrin biliklərinin qiymətləndirilməsi və bu istiqamətdə gündəmdə olan digər vacib məsələlərdən bəhs edib. Vurğulayıb ki, Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin tövsiyə etdiyi “Microsoft Teams” platforması distant təhsil almaq, tədris prosesini tənzimləmək və ona nəzarət etmək üçün geniş imkanlar yaradır. O, İlahiyyat İnstitutunda təhsil alan bəzi tələbələrin məsafədən tədrisə qoşula bilmədiklərini təəssüf hissi ilə qeyd edib.
Aİİ rektoru koronavirus (COVID-19) infeksiyasının qlobal pandemiya elan olunduğunu və virusun geniş yayılma sürətini nəzərə alaraq, ölkə ərazisində bəzi yumşalma tədbirlərinin həyata keçirilməsinə baxmayaraq, hər kəsi Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı və Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargahın tələb və tövsiyələrinə riayət etməyə səsləyib.
İclasda iştirak edən Aİİ-nin Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektoru dosent Mübariz Camalov və İlahiyyat fakültəsinin dekanı Mirniyaz Mürsəlov iclasın gündəliyində duran məsələlərlə bağlı fikirlərini bölüşüb, biletlərin və imtahan suallarının təşkili, sessiya zamanı tələbələrə güzəştlərin edilməsi ilə əlaqədar təkliflərini bildiriblər.

Azerbaijan Institute of Theology (AIT) held a meeting to discuss distance learning with the participation of the Institute leadership.
AIT rector Agil Shirinov informed the participants about the issues on the agenda. The rector highlighted the work carried out in the country to combat the coronavirus (COVID 19) pandemic. He stressed that regarding the prevention of the spread of coronavirus (COVID-19) in the territory of the Republic of Azerbaijan and postponement of the educational process, AIT continues online classes.
A.Shirinov discussed the current state of education, rules for semester exams, graduation, assessment of students’ knowledge and other important issues. He noted that the Microsoft Teams platform recommended by the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan provides ample opportunities for distance learning, regulation and control of the educational process. He said it was regrettable that several AIT students were not able to join the distance learning.
AIT rector called on everyone to follow the requirements and recommendations of the Operational Headquarters under World Health Organization and the Cabinet of Ministers considering the fact that the coronavirus (COVID-19) infection has been declared a global pandemic and the virus is spreading rapidly.
Mubariz Jamalov, Vice-Rector for Academic Affairs and Training Technologies, and Mirniyaz Mursalov, Dean of the Faculty of Theology, shared their views on the issues as well as made proposals on the preparation of exam cards, questions, and concessions.