İlahiyyat İnstitutunun rəhbər heyətinin iştirakı ilə iclas keçirilib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) rəhbər heyətinin iştirakı ilə distant təhsillə bağlı növbəti iclas keçirilib.
Aİİ-nin rektoru, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Aqil Şirinov iştirakçıları salamladıqdan sonra, iclasın gündəliyində olan məsələlər haqqında məlumat verib. İnstitut rəhbəri respublikamızda koronavirus (COVİD 19) pandemiyası ilə mübarizə çərçivəsində görülən işlərdən danışıb. Qeyd edib ki, Azərbaycan Respublikası ərazisində koronavirus (COVID-19) xəstəliyinin yayılmasının qarşısının alınması, ölkə ərazisində yerləşən bütün təhsil müəssisələrində tədris, təlim-tərbiyə prosesinin təxirə salındığını nəzərə alaraq, Aİİ-də də onlayn dərslər davam etdirilir.
A.Şirinov hazırkı durumda tədrisin vəziyyəti, semestr imtahanlarının keçirilmə qaydası, buraxılış işlərinin verilməsi, tələbələrin biliklərinin qiymətləndirilməsi və bu istiqamətdə gündəmdə olan digər vacib məsələlərdən bəhs edib. Vurğulayıb ki, Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin tövsiyə etdiyi “Microsoft Teams” platforması distant təhsil almaq, tədris prosesini tənzimləmək və ona nəzarət etmək üçün geniş imkanlar yaradır. O, İlahiyyat İnstitutunda təhsil alan bəzi tələbələrin məsafədən tədrisə qoşula bilmədiklərini təəssüf hissi ilə qeyd edib.
Aİİ rektoru koronavirus (COVID-19) infeksiyasının qlobal pandemiya elan olunduğunu və virusun geniş yayılma sürətini nəzərə alaraq, ölkə ərazisində bəzi yumşalma tədbirlərinin həyata keçirilməsinə baxmayaraq, hər kəsi Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı və Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargahın tələb və tövsiyələrinə riayət etməyə səsləyib.
İclasda iştirak edən Aİİ-nin Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektoru dosent Mübariz Camalov və İlahiyyat fakültəsinin dekanı Mirniyaz Mürsəlov iclasın gündəliyində duran məsələlərlə bağlı fikirlərini bölüşüb, biletlərin və imtahan suallarının təşkili, sessiya zamanı tələbələrə güzəştlərin edilməsi ilə əlaqədar təkliflərini bildiriblər.

Состоялось заседание с участием руководящего состава Института теологии
При участии руководящего состава Азербайджанского института теологии (АИТ) состоялось очередное заседание, посвященное дистанционному образованию.
Поприветствовав участников, ректор АИТ, доктор философии по теологии Агиль Ширинов проинформировал участников о вопросах повестки дня заседания.
Руководитель Института рассказал о работе, проделанной в рамках борьбы с пандемией коронавируса (COVID 19) в нашей республике. Он отметил, что принимая во внимание приостановку образовательного и учебно-воспитательного процесса во всех учебных заведениях страны с целью предотвращения распространения коронавируса (COVID-19) на территории Азербайджанской Республики, в АИТ также продолжаются онлайн-занятия.
А.Ширинов рассказал о ситуации с обучением в нынешнем положении, порядке проведения семестровых экзаменов, сдаче выпускных работ, оценке знаний студентов и других важных вопросах, стоящих на повестке дня в этом направлении. Он отметил, что предлагаемая Министерством образования Азербайджанской Республики платформа "Microsoft Teams" предоставляет широкие возможности для дистанционного обучения, регулирования и контроля за учебным процессом. Он с сожалением отметил, что некоторые студенты Института теологии, не могут присоединиться к дистанционному обучению.
Принимая во внимание объявление коронавирусной инфекции (COVID-19) глобальной пандемией и скорость распространения вируса, ректор АИТ призвал всех соблюдать требования и рекомендации Всемирной организации здравоохранения и Оперативного штаба при Кабинете министров, несмотря на определенные смягчающие меры, осуществляемые в стране.
Принимавшие участие в заседании проректор АИТ по организации образования и технологиям обучения доцент Мубариз Джамалов и декан теологического факультета Мирнияз Мурсалов поделились мнениями по вопросам, стоящим на повестке дня заседания, высказали предложения в связи с организацией билетов и экзаменационных вопросов, а также предоставлением льгот студентам в ходе сессии.