İlahiyyat İnstitutunda “Heydər Əliyev və multikultural dəyərlər” mövzusunda tədbir keçirilib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) ilə Yeni Azərbaycan Partiyasının (YAP) Yasamal Rayon Təşkilatı birlikdə Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunmuş “Heydər Əliyev və multikultural dəyərlər” mövzusunda tədbir keçirib.
Aİİ rektoru Aqil Şirinov bildirib ki, “Azərbaycan Respublikasında 2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamına uyğun olaraq müəssisədə Yeni Azərbaycan Partiyası Yasamal rayonu üzrə ərazi partiya təşkilatı olaraq, Ulu Öndərin 100 illiyinə həsr olunmuş tədbir təşkil olunub.
Ölkəmizdə mövcud multikultural mühit haqqında geniş məlumat verən A.Şirinov bildirib ki, Azərbaycanda dövlət-din münasibətlərinin sağlam əsaslar üzərində qurulması məhs Ümummilli lider Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. O qeyd edib ki, Ulu Öndər bir çox sahədə olduğu kimi, milli-mənəvi və multikultural dəyərlərin qorunması və gənc nəslə ötürülməsi istiqamətində də uzaqgörən addımlar atıb. Rektor xatırladıb ki, 1994-cü ildə Bibiheybət məscid-kompleksinin bərpa olunması üçün verilən qərar Ulu Öndər Heydər Əliyevin milli-mənəvi dəyərlərimizə göstərdiyi dərin hörmətin bariz nümunəsidir.
Məruzəçi daha sonra 1998-ci ildə Ümummilli Liderin təşəbbüsü ilə “İslam sivilizasiyası Qafqazda” mövzusunda təşkil olunan beynəlxalq simpoziumda Ulu Öndərin nitqinə diqqət çəkib. A.Şirinov Heydər Əliyevin burada qeyd etdiyi fikirləri ilə nitqini yekunlaşdırıb: “Biz azərbaycanlılar İslam dini ilə fəxr edərək, eyni zamanda, heç vaxt başqa dinlərə qarşı mənfi münasibət göstərməmişik, düşmənçilik etməmişik, ədavət aparmamışıq və heç bir başqa xalqı da öz dinimizə itaət etməyə məcbur etməmişik. Ümumiyyətlə, başqa dinlərə dözümlülük, başqa dinlərlə yanaşı və qarşılıqlı anlaşma şəraitində yaşamaq İslam dəyərlərinin xüsusiyyətidir”.
Yeni Azərbaycan Partiyası Yasamal Rayon Təşkilatının sədri Bəxtiyar Nəbiyev tədbir iştirakçılarını salamlayaraq, Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100 illiyi münasibətilə ilk tədbirin məhz Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda keçirilməsindən məmnun olduğunu diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, tarixi İpək Yolu üzərində yerləşən, Şərqlə-Qərb arasında körpü rolunu oynayan Azərbaycan müxtəlif millətlərin, mədəniyyətlərin və dinlərin ardıcıllarının sülh, əmin-amanlıq və qarşılıqlı anlaşma şəraitində yaşadığı məkan olub. B.Nəbiyev qeyd edib ki, bu nümunəvi xüsusiyyət Azərbaycanın müstəqillik illərində daha da möhkəmlənib və fərqli mədəniyyətlərin, dinlərin nümayəndələrinə hörmətlə yanaşmaq ənənəsi məhz Ümummilli Lider Heydər Əliyevin müdrik siyasəti sayəsində prioritet istiqamətlərdən birinə çevrilib. Ulu Öndər Heydər Əliyevin həyata keçirdiyi bu siyasətin Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini diqqətə çatdıran B.Nəbiyev bildirib ki, hazırda Azərbaycan mənəvi sərvətimiz olan multikultural və tolerant dəyərlərin dünyada ən böyük ixracatçısına çevrilib.
YAP Veteranlar Şurasının üzvü, “91-lər”dən biri olan Şahlar Əsgərov Ümummilli Lider Heydər Əliyevin ideyaları, uzaqgörənliyi və qətiyyəti sayəsində yaradılan YAP-ın zəngin və şərəfli inkişaf yolu keçdiyini deyib. Qeyd edib ki, Azərbaycanın ən güclü və mütəşəkkil siyasi qüvvəsi olan Yeni Azərbaycan Partiyasının möhtəşəmliyinin bariz təzahürü onun milli maraqlarımızın ifadəçisi olmasıdır. Şahlar Əsgərov həmçinin, Ulu Öndərdən sitatlar gətirərək gənclərə ictimai mənafeyi fərdi mənafedən üstün tutmağı tövsiyə edib.

В Институте теологии состоялось мероприятие на тему «Гейдар Алиев и мультикультуральные ценности»
Азербайджанский институт теологии (АИТ) совместно с Ясамальской районной организацией Партии Ени Азербайджан (ПЕА) организовал мероприятие на тему «Гейдар Алиев и мультикультуральные ценности», посвященное 100-летию со дня рождения великого лидера Гейдара Алиева.
Ректор АИТ Агиль Ширинов отметил, что в соответствии с Распоряжением Президента Азербайджанской Республики «Об объявлении 2023 года «Годом Гейдара Алиева» в Азербайджанской Республике» в учреждении совместно с территориальной партийной организацией Партии Ени Азербайджан по Ясамальскому району, организовано мероприятие, посвященное 100-летию великого лидера.
А.Ширинов дал подробную информацию о существующей в стране мультикультуральной среде и довел до внимания, что прочная основа государственно-религиозных отношений в Азербайджане связана именно с именем общенационального лидера Гейдара Алиева. Он заявил, что, как и во многих других сферах, великий лидер предпринимал дальновидные шаги в направлении защиты национально-нравственных и мультикультуральных ценностей и их передачи молодому поколению. Ректор напомнил, что решение по восстановлению мечети-комплекса Биби-Эйбат в 1994 году является ярким примером глубокого уважения великого лидера Гейдара Алиева к национально-нравственным ценностям.
Далее докладчик акцентировал внимание на речь великого лидера в международном симпозиуме на тему «Исламская цивилизация на Кавказе», организованном в 1998 году по его инициативе. А.Ширинов завершил свое выступление мыслями Гейдара Алиева, высказанными на этом симпозиуме: «Мы, азербайджанцы, гордясь исламской религией, вместе с тем никогда не относились отрицательно к другим религиям, не враждовали, не строили козни, и ни один народ не заставляли исповедовать нашу религию. В целом терпимость к другим религиям, жизнь рядом с другими религиями в условиях взаимопонимания - особенность исламских ценностей».
Председатель Ясамальской районной организации Партии Ени Азербайджан Бахтияр Набиев поприветствовал участников мероприятия и выразил удовлетворенность проведением первого мероприятия по случаю 100-летия великого лидера Гейдара Алиева именно в Азербайджанском институте теологии. Он сообщил, что Азербайджан, расположенный на Шелковом пути и играющий роль моста между Востоком и Западом, являлся местом проживания различных наций, последователей разных культур и религий в условиях мира, благополучия и взаимопонимания. Б.Набиев отметил, что эта образцовая особенность еще больше укрепилась в годы независимости Азербайджана и традиция уважительного отношения к представителям различных культур и религий превратилась в одну из приоритетных направлений благодаря мудрой политике общенационального лидера Гейдара Алиева. Б.Набиев довел до внимания, что эта политика, осуществляемая великим лидером, успешно продолжается Президентом Ильхамом Алиевым, и в настоящее время Азербайджан превратился в самого крупного экспортера мультикультуральных и толерантных традиций в мире, являющихся нашей нравственной ценностью.
Член Совета ветеранов ПЕА, один из людей 91-х Шахлар Аскеров отметил, что созданная благодаря идеям, дальновидности и решительности общенационального лидера ПЕА прошла богатый и достойный путь развития. Он подчеркнул, что ярким проявлением величия Партии Ени Азербайджан, являющейся самой сильной и организованной политической мощью Азербайджана, является выражение ею национальных интересов. Шахлар Аскеров также привел цитаты великого лидера и посоветовал молодежи держать общественные интересы превыше своих.