İlahiyyat İnstitutunda 8 Noyabr – Zəfər Günü ilə bağlı tədbir
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin tabeliyində fəaliyyət göstərən Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) 8 Noyabr – Zəfər Günü ilə əlaqədar tədbir keçirilib.
Aİİ kollektivi öncə Fəxri xiyabanda ümummilli lider Heydər Əliyevin xatirəsini yad edib, məzarı önünə gül dəstələri düzüb.
Daha sonra İnstitut heyəti II Fəxri xiyabanda ölkəmizin müstəqilliyi və ərazi bütövlüyünün təmin olunması uğrunda şəhid olmuş 44 günlük Vətən müharibəsi iştirakçılarının xatirəsini ehtiramla yad edib, ruhlarına dualar oxuyub, məzarları üzərinə gül dəstələri düzüb.
Aİİ-də keçirilən mərasimdə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndikdən sonra, Vətənimizin ərazi bütövlüyünün, müstəqilliyinin müdafiəsi zamanı şəhid olanların ruhu bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbir Aİİ-nin III kurs tələbəsi Murad Kərəmovun təqdimatında şəhidlərimizin əziz xatirəsinə Qurani-Kərimin tilavəti ilə başlayıb.
Tədbirdə çıxış edən Aİİ rektoru Aqil Şirinov iştirakçıları salamlayaraq, hər kəsi ərazi bütövlüyümüzün bərpası münasibətilə təbrik edib. Müzəffər Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Ordusunun 44 günlük Vətən müharibəsində böyük Zəfərimizin əldə olunmasında misilsiz xidmətlər göstərdiyini, xalqımızın qəhrəmanlığının heç zaman unudulmayacağını vurğulayıb. A.Şirinov tarixi Qələbənin əldə olunmasında Azərbaycan xalqının fədakarlığından, ölkəmizdə ordu quruculuğu istiqamətində görülən işlərdən bəhs edib.
Aİİ rəhbəri bildirib ki, 30 il gözlədiyimiz tarixə şahidlik etdik. Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ərazi bütövlüyümüz təmin olundu.
Mənəvi Dəyərlərin Təbliği Fondunun icraçı direktoru Mehman İsmayılov Zəfər Günü münasibətilə hər kəsi təbrik edib. O, Zəfər Gününün əhəmiyyətini qeyd edərək, Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli Ordumuzun tarix yazdığını vurğulayıb.
Tədbirdə 44 günlük Vətən müharibəsi iştirakçıları Məmmədəliyev Xanlar, Əbilov Amil, Allahverdiyev Ayaz keçdikləri döyüş yolundan bəhs ediblər. Tibb bacısı Zalxa Təhləyeva isə Vətən müharibəsi zamanı şahidi olduğu hadisələrdən bəhs edib. Yaralı qazilərin ruh yüksəkliyini xüsusi vurğulayıb.
Daha sonra Aİİ-nin şəhid ailə üzvləri olan tələbələri – Aytac Mustafalı və İdris Quliyev çıxış ediblər.
Sonda videoçarx nümayiş olunub. 44 günlük Vətən müharibəsi iştirakçılarına təşəkkürnamələr təqdim edilib.

В Институте теологии прошло мероприятие по случаю 8 ноября- Дня победы
В Азербайджанском институте теологии (АИТ) при подчинении Государственного комитета по работе с религиозными организациями состоялось мероприятие по случаю 8 ноября- Дня победы.
Сначала коллектив АИТ почтил память общенационального лидера Гейдара Алиева в Аллее почетного захоронения, возложил цветы к его могиле.
Далее персонал Института посетил 2-ю Аллею почетного захоронения, с уважением почтил память участников 44-дневной Отечественной войны, ставших шехидами ради обеспечения независимости и территориальной целостности нашей страны, прочитал молитвы за упокой их душ, возложил цветы к их могилам.
После озвучивания Государственного гимна Азербайджанской Республики в рамках мероприятия, прошедшего в АИТ, память лиц, ставших шехидами в ходе защиты территориальной целостности, независимости страны, была почтена минутой молчания.
Мероприятие началось с чтения студентом III курса АИТ Мурадом Карамовым Священного Корана за светлую память шехидов.
Выступивший на мероприятии ректор АИТ Агиль Ширинов поприветствовал всех и поздравил по случаю восстановления территориальной целостности. Он подчеркнул неоценимые заслуги азербайджанской армии под руководством славного Верховного главнокомандующего, Президента Ильхама Алиева в получении Великой победы в результате 44-дневной Отечественной войны и отметил, что героизм народа навсегда останется в нашей памяти. А.Ширинов рассказал о самоотверженности азербайджанского народа в завоевании исторической победы и работах, проводимых в сфере армейского строительства в стране.
Ректор АИТ отметил, что все стали свидетелями долгожданной истории. Под руководством Президента Ильхама Алиева была обеспечена территориальная целостность.
Исполнительный директор Фонда пропаганды нравственных ценностей Мехман Исмаилов поздравил всех по случаю Дня победы. Он подчеркнул значимость Дня победы и сказал, что доблестная азербайджанская армия под руководством Ильхама Алиева написала славную историю.
В рамках мероприятия было рассказано о боевом пути участников Отечественной войны – Мамедалиева Ханлара, Абилова Амиля, Аллахвердиева Аяза. Медсестра Залха Тахлаева рассказала о событиях, свидетелями которых она стала в ходе Отечественной войны. Она особо подчеркнула подъем духа раненых ветеранов.
Далее выступили члены семей шехидов - студенты АИТ Айтадж Мустафалы и Идрис Гулиев.
В конце был продемонстрирован видеоролик. Участникам 44-дневной Отечественной войны были вручены благодарственные письма.