Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu tərəfindən təşkil olunan “Xristianlıq” tədris kursu fəaliyyətə başlayıb
27 Oktyabr, 2021
Qəbələ rayonunun Nic qəsəbəsində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Respublikasının Alban-Udi xristian dini icması üçün ödənişsiz qaydada “Xristianlıq” tədris kursu fəaliyyətə başlayıb.
Kurs Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) və Alban-Udi xristian dini icmasının birgə təşkilatçılığı ilə həyata keçirilir. Kursun əsas məqsədi ölkədə multikultural mədəniyyəti inkişaf etdirmək, həmçinin sözügedən icmanın din sahəsindəki kadr potensialını gücləndirmək və Qafqaz-alban xristian irsinin dərindən öyrənilməsini təmin etməkdir.
Payız və yaz semestrlərindən ibarət olan kursda Qədim Əhd, Yeni Əhd, Katexisiz, Xristian liturgiyası və təcrübi teologiya, Xristianlıq tarixi, Qafqaz Alban Kilsəsi, Xristian əxlaqı, Homiletika (dini xitabət), Müqayisəli dinlər tarixi, Multikulturalizm, Azərbaycanın müasir dövlətçilik tarixi, Azərbaycan dilində işgüzar və akademik kommunikasiya, İngilis dilində işgüzar və akademik kommunikasiya, Alban (Kilsəsi) dili, Kilsə hüququ, Kilsə musiqisi və s. fənlər tədris edilir.
Qeyd edək ki, Aİİ Elmi Şurasının qərarına əsasən, sözügedən kurs çərçivəsində fənlərin tədrisi ali təhsil müəssisəsinin pedaqoji heyəti tərəfindən Nic qəsəbəsində həyata keçirilir.
Xatırladaq ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2018-ci il 9 fevral tarixli sərəncamı ilə Azərbaycan xalqının tarixi ənənələrinə söykənən və dövlət siyasətinin məntiqi nəticəsi olan yüksək dini-mənəvi mühitin qorunub saxlanılmasını və inkişaf etdirilməsini, dini fəaliyyətin təşkili sahəsində yüksək ixtisaslı kadrların hazırlanmasını təmin etmək üçün Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin tabeliyində Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu yaradılıb.

Стартовал учебный курс «Христианство», организованный Азербайджанским институтом теологии
Для Албано-удинской христианской общины Азербайджанской Республики, проживающей в поселке Нидж Габалинского района, на бесплатной основе начал действовать учебный курс «Христианство».
Курс проходит при совместной организации Азербайджанского института теологии (АИТ) и Албано-удинской христианской общины. Основной целью курса является развитие мультикультурализма в стране, а также укрепление кадрового потенциала данной общины в религиозной сфере и обеспечение глубокого изучения христианского наследия Кавказской Албании.
Курс, состоящий из осеннего и весеннего семестров, охватывает такие предметы как: Ветхий Завет, Новый Завет, Катехизис, христианская литургия и практическое богословие, история христианства, церковь Кавказской Албании, христианская мораль, гомилетика (церковное проповедничество), сравнительная история религий, мультикультурализм, история современной государственности Азербайджана, деловая и академическая коммуникация на азербайджанском языке, деловая и академическая коммуникация на английском языке, албанский (церковный) язык, церковное право, церковная музыка и т.д.
Отметим, что согласно решению Ученого совета АИТ, преподавание предметов в рамках упомянутого курса осуществляется педагогическим коллективом высшего учебного заведения в поселке Нидж.
Напомним, что Азербайджанский институт теологии был создан при Государственном комитете по работе с религиозными организациями распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 9 февраля 2018 года для обеспечения сохранения и развития высокого уровня религиозно-духовной среды, опирающейся на исторические традиции азербайджанского народа и являющейся логическим следствием государственной политики, а также для подготовки высококвалифицированных кадров в области организации религиозной деятельности.