Gürcüstan Müsəlmanları İdarəsinin nümayəndə heyəti İlahiyyat İnstitutunda
Gürcüstan Müsəlmanları İdarəsinin nümayəndə heyəti – Gürcüstan Müsəlmanları İdarəsinin şeyxi Ramin İgidov, idarənin Şərqi Gürcüstan üzrə müftisi Yasin Əliyev, Qərbi Gürcüstan üzrə müftisi Beglar Kamaşidze və qurumun katibi Oktay İsayev Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunu (Aİİ) ziyarət edib.
Qonaqlarla görüşən Aİİ rektoru Ceyhun Məmmədov ölkələrimiz arasında dostluq münasibətlərindən danışaraq, Azərbaycan-Gürcüstan əlaqələrinin yüksək səviyyədə olduğunu nəzərə çatdırıb. C.Məmmədov Azərbaycanda yüksək dini-mənəvi mühitin mövcud olduğunu, dövlət-din siyasətinin əsasının ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulduğunu və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin uğurla davam etdirdiyini diqqətə çatdırıb. Vurğulanıb ki, ölkəmizdə din sahəsinə, milli-mənəvi dəyərlərin qorunmasına böyük önəm verilir.
Aİİ-nin yaranma səbəbi, fəaliyyət istiqamətləri, hədəfləri haqqında danışan rektor C.Məmmədov İnstitutda təhsilin ödənişsiz əsaslarla həyata keçirildiyini, tələbələrin geyim, yemək və yataqxana xərcləri ilə təmin olunduğunu vurğulayıb. Gənclərin sağlam ruhda tərbiyə olunmasının vacibliyini bildirən C.Məmmədov qeyd edib ki, təkcə dini biliklərə deyil, eləcə də dünyəvi biliklərə malik mütəxəssislərə ehtiyacımız var. O, həmçinin qonşu ölkələrin təhsil müəssisələri ilə əlaqələrin qurulmasında və təcrübə mübadiləsinin aparılmasında maraqlı olduğunu diqqətə çatdırıb. C.Məmmədov bildirib ki, İnstitutun qapıları təkcə Azərbaycan vətəndaşları üçün deyil, eyni zamanda, ölkəmizin hüdudlarından kənarda yaşayan soydaşlarımız üçün də açıqdır. Gələcəkdə rus, ingilis və ərəb dilli bölmələrin açılması və dünyanın müxtəlif ölkələrindən tələbələrin institutda təhsilə cəlb olunması nəzərdə tutulur.
Səmimi qəbula görə, Aİİ-nin rəhbərliyinə təşəkkür edən nümayəndə heyəti Azərbaycana səfərindən, xüsusilə Bakı şəhərində keçirilən görüşlərdən məmnunluğunu ifadə edib. Gürcüstan Müsəlmanları İdarəsinin şeyxi Ramin İgidov Azərbaycan və Gürcüstanın dini qurumları arasında sıx münasibətlərin olduğunu, ölkələrimiz arasında bu sahədə mövcud əlaqələrin daha da möhkəmlənməsi və gələcəkdə qarşılıqlı əməkdaşlığın genişləndirilməsindən əminliyini ifadə edib. Ramin İgidov dünyada radikallığın artdığı indiki dövrdə Azərbaycanın tolerantlıq baxımından müsbət təcrübə yaratdığını söyləyərək, bu təcrübənin öyrənilməsinin vacib olduğunu bildirib.
Nümayəndə heyəti Gürcüstanda fəaliyyət göstərən mədrəsə və kolleclər haqqında məlumat verib. Qeyd olunub ki, burada da müxtəlif maarifləndirmə tədbirləri həyata keçirilir, Azərbaycan və gürcü dillərinə tərcümə edilən islam dini haqqında kitablar nəşr olunur.
Daha sonra görüşdə qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər və gələcək əməkdaşlıq istiqamətləri barədə fikir mübadiləsi aparılıb.

Делегация Управления мусульман Грузии в Институте Теологии
Делегация Управления мусульман Грузии - Шейх Управления мусульман Грузии Рамин Игидов, муфтий управления по Восточной Грузии Ясин Алиев, муфтий по Западной Грузии Беглар Камашидзе и секретарь этой организации Октай Исаев посетили Азербайджанский Институт Теологии (АИТ).
Встретившись с гостями, ректор АИТ Джейхун Мамедов рассказал о дружественных отношениях между нашими странами и отметил, что связи между Азербайджаном и Грузией находятся на высоком уровне. Дж. Мамедов отметил, что в Азербайджане существует высокая религиозно-нравственная среда, и основа государственной религиозной политики заложена общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, и Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев успешно продолжает эту политику. Было подчеркнуто, что в нашей стране придается большое значение сфере религии и сохранению национально-нравственных ценностей.
Говоря о причинах создания, направлениях деятельности и целях АИТ, ректор Дж. Мамедов отметил, что институт предоставляет образование на бесплатной основе и что студентам предоставляется одежда, питание и расходы на общежитие. Придавая большое значение воспитанию молодежи в здоровом духе, Дж. Мамедов отметил, что мы нуждаемся в специалистах не только с религиозными, но и со светскими знаниями. Он также сказал, что заинтересован в установлении контактов и обмене опытом с образовательными учреждениями соседних стран. Дж. Мамедов сказал, что двери института открыты не только для граждан Азербайджана, но и для наших соотечественников, проживающих за пределами нашей страны. В дальнейшем планируется открытие русского, английского и арабского секторов и привлечение студентов из разных стран мира для получения образования в Институте.
Члены делегации поблагодарили руководство АИТ за теплый прием и выразили свое удовлетворение визитом в Азербайджан, в частности, встречами, проведенными в городе Баку. Шейх Управления мусульман Грузии Рамин Игидов выразил уверенность в существовании тесных отношений между религиозными организациями Азербайджана и Грузии, еще большем укреплении отношений, существующих в этой области между двумя странами, и расширении взаимного сотрудничества в будущем. Рамин Игидов сказал, что в нынешнем мире, где усилился радикализм, Азербайджан создал положительный опыт с точки зрения толерантности, и отметил важность изучения этого опыта.
Делегация дала сведения о медресе и колледжах, действующих в Грузии. Было отмечено, что здесь проводятся различные просветительские мероприятия, издаются книги об исламской религии, переведенные на азербайджанский и грузинский языки.
Затем стороны обменялись мнениями по вопросам, представляющим взаимный интерес и о направлениях дальнейшего сотрудничества.